بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

62
بیت کوین چیست ؟ ارز دیجیتال
بیت کوین چیست ؟

شاید واژه بیت کوین به گوش شما خورده باشد و دوست دارید بدانید بیت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد. بیت کوین (Bitcoin) یک ارز دیجیتال و مجازی در فضای اینترنت است که چند سالی است توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. اما بیت کوین از کجا می‌آید؟ آيا قانونی است؟ از کجا می‌توان بیت کوین خرید؟ چگونه می‌توان آن را به فروش رساند؟ این ارز دیجیتال در کجا قابل مصرف است؟ چرا به دو ارز دیجیتال «بیت کوین» و «بیت کوین کش» تقسیم شده است؟ در ادامه به بررسی بیت کوین و برخی جزییات آن می‌پردازیم.

بیت کوین: اولین ارز رمزنگاری شده (رمزارز)

ارزهای رمزنگاری شده فقط یک سری کد رایانه‌ای هستند که ارزشی پولی را در خود نگهداری می‌کنند. این کدها توسط رایانه‌هایی با قدرت بالا و البته صرف مقدار زیادی انرژی تولید می‌شوند.

ارز رمزنگاری شده را ارز دیجیتال نیز می‌نامند. ارز رمزنگاری شده و ارز دیجیتال هر دو نوعی پول عمومی هستند که از طریق فرآیند بسیار پیچیده رایانشی تولید شده و میلیون‌ها کاربر رایانه‌ای که در اصلاح «استخراج‌کننده» یا «ماینر» نامیده می‌شوند بر درستی آن نظارت می‌کنند. به همین دلیل امکان جعل این پول تقریبا وجود ندارد.

ارز دیجیتال از سیر تا پیاز

منظور از «رمزنگاری شده» این است که فرآیندی امنیتی برای حفاظت از تراکنش‌های صورت گرفته با این نوع ارز دیجیتال وجود دارد. این فرآیند همچنین بر تولید «سکه» های جدید نظارت دارد. منظور از «سکه» در یک ارز دیجیتال، مقدار مشخصی از کد رایانه‌ای است.

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین نخستین پول رمزنگاری شده‌ای است که در دنیا ایجاد شده است. هنوز مشخص نیست چه کسی این ارز دیجیتال را برای اولین بار خلق کرده است، زیرا ارز رمزنگاری شده در اساس بر مبنای مخفی نگه داشتن هویت کاربران عمل می‌کند. با این وجود، بیت کوین برای اولین بار در مقاله‌ای که توسط یک برنامه نویس با اسم (احتمالا مستعار) ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد، به جهانیان معرفی شد. با این وجود هنوز مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو کیست.

از آنجا که بیت‌ کوین نخستین ارز دیجیتال دنیا بود، سایر ارزهای دیجیتال ایجاد شده پس از آن را آلت کوین (Altcoin) یا «سکه جایگزین» نامیدند. لایت کوین (Litecoin)، دش (Dash)، مونرو (Monero) و اتریوم (Etherum) و صدها سکه دیگر همگی ارزهای دیجیتالی هستند که «آلت کوین» نامیده می‌شوند.

برای نگهداری از بیت کوین باید از ابزاری که اصطلاحا کیف پول (wallet) بیت کوین نام دارد استفاده کرد. کیف پول می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. بیت کوین را به صورت آفلاین و به صورت سخت‌افزاری ذخیره کرد که آن را «ذخیره سرد» (Cold Storage) می‌نامند. به این ترتیب می‌توان بیت کوین را از گزند سواستفاده و هک‌های احتمالی حفظ کرد. لجر نانو اس (Ledger Nano S) یکی کیف پول محبوب بیت کوین است که از شیوه ذخیره سرد (آفلاین) استفاده می‌کند. در مقابل، اگر ارز دیجیتال در اینترنت ذخیره شود، از اصطلاح «ذخیره گرم» (hot storage) استفاده می‌شود. با این شیوه، دسترسی به بیت‌کوین یا هر نوع ارز دیجیتال از هر نقطه‌ای امکان‌پذیر است، ولی احتمال به سرقت رفتن آن نیز بالا خواهد بود.

البته «ذخیره سرد» هم معایبی به همراه دارد. اگر کاربر نتواند به سخت‌افزار دسترسی داشته باشد (مثلا آن را گم کند)، ارز دیجیتال ذخیره شده در آن برای همیشه از بین می‌رود. تخمین زده می‌شود که تاکنون حدود ۳۰ میلیارد دلار بیت کوین توسط ماینرها و سرمایه‌گذاران گم شده باشد. با این وجود، بیت کوین هنوز هم محبوب‌ترین ارز دیجیتال باقی مانده است.

چرا بیت کوین این قدر بحث‌برانگیز شده است؟

موارد مختلفی دست به دست هم داده‌اند تا سروصدای زیادی در رسانه‌ها درباره بیت کوین راه بیفتد. از سال ۲۰۱۱ تبهکاران زیادی به خرید تعداد بالایی بیت کوین روی آورند، زیرا به وسیله این ارز رمزنگاری شده می‌توانستند حجم زیادی از پول را به دور از چشم نهادهای قانونی جابه‌جا کنند. به این ترتیب بود که قیمت بیت‌ کوین در آن سال‌ها به شدت بالا رفت.

کلاهبرداری نیز امری رایج در دنیای ارزهای رمزنگاری شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌کار و یا حریص تاکنون قربانی کلاهبرداران در این حوزه شده‌اند.

اما شاید اصلی‌ترین دلیل بحث‌برانگیز بودن بیت کوین و آلت کوین‌ ها این باشد که به خاطر ماهیت غیرمتمرکز خود، قدرت را از دست بانک‌های مرکزی و دولت‌ها می‌گیرند.

هیچ نهاد یا سازمانی نمی‌تواند حساب بیت‌کوینی یک نفر را مسدود کند. امکان نظارت ماموران مالیاتی بر نقل و انتقال بیت‌کوینی وجود ندارد. همچنین برای تبادل بیت‌کوین نیاز به بانک و یا هیچ واسطه و شخص ثالثی نیست. در واقع بیت‌کوین را می‌توان همانند قطعات طلایی دانست که در دوره غرب وحشی توسط افراد کشف می‌شد و پلیس محلی و یا نهادهای مالی هیچ نظارتی بر آن نداشتند.

بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟

پول رسمی (پول منتشر شده توسط دولت‌ها) توسط فلزات گرانبها (به ویژه طلا) پشتیبانی می‌شود. در واقع ارزش یک اسکناس یا سکه در یک کشور به واسطه طلای موجود در مخازن بانک مرکزی آن کشور است. در واقع اسکناس به خودی خود ارزشی ندارد و صرفا یک تکه کاغذ است و ارزشش نه به خاطر خودش، بلکه به خاطر طلای پشتوانه آن است.

اما بیت کوین یک پول مجازی است که بر خلاف پول رسمی، فاقد هر نوع پشتوانه است و ارزشش به خودش بستگی دارد. همچنین برای تبادل و یا پس‌انداز آن نیاز به هیچ بانکی ندارید. به محض اینکه بیت‌کوینی دریافت کردید، این ارز دیجیتال همانند سکه طلا برایتان خواهد بود. یک سکه طلا به خاطر خودش (کمیاب بودن فلز طلا) ارزش دارد. با این بیت کوین می‌توانید خرید کرده و یا آن را به امید افزایش قیمت در آینده ذخیره کنید.

برای خرج کردن بیت کوین کافی است آن را از «کیف پول» (Wallet) خودتان به «کیف پول» فردی دیگر انتقال دهید. کیف پول یک دیتابیس کوچک و شخصی است که بر روی درایو رایانه یا گوشی هوشمند (در حالت ذخیره سرد) و یا در فضای آنلاین (در حالت ذخیره گرم) قرار می‌گیرد.

بیت کوین چیست؟ بررسی فرآیند خرید و فروش و انتقال بیت کوین
بیت کوین چیست؟ بررسی فرآیند خرید و فروش و انتقال بیت کوین

امکان جعل بیت کوین تقریبا وجود ندارد. از آنجا که تولید بیت کوین نیاز به توان پردازشی بسیار بالایی دارد، جعل آن از نظر اقتصادی به هیچ وجه به صرفه نیست.

ارزش بیت کوین و مقررات این ارز دیجیتال

ارزش بیت کوین ثابت نیست و هر روز تغییر می‌کند. برای مشاهده قیمت آنی بیت کوین در بازارهای جهانی می‌توانید به وبسایت کوین‌دسک مراجعه کنید. میلیاردها دلار بیت‌ کوین در دنیا وجود دارد. هر روز نیز مقداری بیت کوین تولید می‌شود تا اینکه در حدود سال ۲۰۴۰ تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار به رقم ۲۱ میلیون برسد. گفتنی است در سال ۲۰۱۷ نیمی از این ۲۱ میلیون بیت کوین در دنیا تولید شده بود.

بیت کوی کاملا بدون مقررات و دارای الگویی غیرمتمرکز است. هیچ بانک مرکزی در دنیا پشتیبان آن نیست و هیچ بیمه‌ای نیز خسارت ناشی از تغییرات آن را پوشش نمی‌دهد. ارزش بیت کوین به خودش است و هیچ فلز گرانبهایی به عنوان پشتوانه ندارد.

بیت کوین توسط استخراج‌کنندگان یا همان ماینرها به پیش می‌رود. شبکه‌ای گسترده از این کاربران وجود دارد که توان پردازشی رایانه خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند. ماینرها در واقع نقش حسابرس را برای تراکنش‌های بیت کوینی داشته و دفتر کل این ارز دیجیتال (که حاوی اطلاعات هر تراکنش است) را به‌روزرسانی می‌کنند. البته این ماینرها به ازای مقدار کاری که انجام می‌دهند، از سوی این شبکه تعدادی بیت کوین به عنوان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.

چگونه تراکنش‌های بیت‌ کوین توسط این شبکه ثبت می‌شود؟

هر بیت کوین دارای یک فایل کم حجم دفتر کل است که اطلاعات مربوط به آن و نیز تراکنش‌هایش را ثبت می‌کند. این فایل را در اصطلاح «بلاک چین» (blockchain) می‌نامند. بلاک چین مربوط به هر کاربر و نیز کیف پول بیت کوینی او منحصر به فرد بوده و بلاک چین‌های دیگر متفاوت است.

همه تراکنش‌ها در یک دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز ثبت شده و در آن وجود دارد. به این ترتیب می‌تواند از درستی تراکنش صورت گرفته اطمینان یافت و جلوی کلاهبرداری را گرفت. در واقع دیگر کسی نمی‌تواند از یک بیت کوین در دو جا استفاده کند.

نکته مهم: بیت کوین نشانی دیجیتالی کیف پولی صاحبش را در بلاک چین ثبت می‌کند و اطلاعات صاحب آن را ثبت نمی‌کند. به کلامی دیگر، با وجود اینکه درستی تراکنش بیت کوینی به شکل دیجیتال تعیین می‌شود، این تراکنش همچنان بدون درج اطلاعات نام فرستنده و گیرنده بیت کوین خواهد بود.

با وجود اینکه سایر کاربران نمی‌توانند هویت شخصی شما را مشاهده کنند، می‌توانند تاریخچه کیف پول‌تان را ببینند. این امر از این جهت سودمند است که سبب شفافیت و نیز امنیت بیشتر می‌شود.

کارمزد استفاده از بیت کوین

استفاده از بیت کوین کارمزد اندکی دارد. با این وجود هیچ نوع کارمزد بانکی برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود ندارد، زیرا هیچ بانکی در این فرآیند دخالت ندارد. در مقابل، باید کارمزدی جزیی به سه گروه در شبکه بیت کوین بپردازید. سرورهایی پشتیبان شبکه ماینرها (که این سرورها در اصطلاح گره نامیده می‌شوند)، صرافی‌های ارز دیجیتال که بیت کوین‌تان را به دلار، ریال یا هر نوع ارز دیگر تبدیل می‌کنند و نیز استخرهای استخراج (mining pool) هایی که ممکن است در آنها عضو شوید، سه گروهی هستند که شاید کارمزدی دریافت کنند.

صاحبان برخی سرورهای گره در شبکه بیت کوین به ازای هر باری که مقداری بیت کوین را از طریق گره آنها برای کاربری دیگر میفرستید، کارمزدی در حد چند سنت دریافت می‌کنند. همچنین صرافی‌های ارز دیجیتال نیز به ازای تبدیل بیت کوین به ارزهای رایج (نظیر دلار، یورو یا ریال) یا بالعکس نیز کارمزد دریافت می‌کنند. علاوه بر این موارد، برای خرید و فروش بیت کوین می‌توان به سراغ خودپرداز بیت کوین که در برخی شهرهای دنیا وجود دارد رفت.

همچنین برخی استخرهای استخراج بیت‌ کوین نیز درصد اندکی را به عنوان کارمزد پشتیبانی دریافت کرده و یا از کاربرانی که به این استخرها می‌پیوندند کارمزد کمی دریافت می‌کنند. با وجود اینکه تراکنش با بیت کوین کارمزد و هزینه دارد، این کارمزدها به مراتب کمتر از کارمزدهای معمول بانکی برای انتقال پول است.

بیت کوین چگونه ایجاد می‌شود؟

هر کاربر معمولی با استفاده از یک رایانه با سخت‌افزار قدرتمند می‌تواند بیت کوین جدید ایجاد کند. بیت کوین در فرآیندی جالب که در اصطلاح استخراج پول رمزنگاری شده (cryptocurrency mining) نام دارد استخراج می‌شود و افرادی که این سکه‌ها را استخراج می‌کنند نیز ماینر (miner) نامیده می‌شوند. بیت کوین محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی دارد و این بدان معناست که پس از استخراج این ۲۱ میلیون سکه، دیگر امکان استخراج سکه بیشتر وجود ندارد. گفتنی است تاکنون بیش از ۱۱ میلیون بیت کوین استخراج شده است.

استخراج (ماینینگ) بیت کوین چیست ؟
استخراج (ماینینگ) بیت کوین چیست ؟

برای استخراج بیت کوین باید رایانه خود را به صورت ۲۴ ساعته برای حل مسایل پیچیده محاسباتی با نام «گواه اثبات کار» (proof of work) در اختیار شبکه بیت‌کوین قرار دهید. هر یک از این مسایل دارای مجموعه‌ای از جواب‌های احتمالی ۶۴ رقمی است. اگر رایانه خانگی‌تان به صورت ۲۴ ساعته روشن باشد شاید بتوانید در طی چند روز، یک مساله بیت‌کوین را حل کنید. هر رایانه خانگی به این ترتیب می‌تواند هر روز بین ۵۰ تا ۷۵ سنت به دست آورد. در مقابل، اگر ۳۶ رایانه قوی به صورت همزمان به این کار بپردازند شاید بتوانند هر روز تا ۵۰۰ دلار هم به دست آورند.

البته باید دقت داشته باشید که اگر سخت‌افزار رایانه‌ای قوی ندارید و به تنهایی به استخراج بیت کوین می‌پردازید، هزینه برق‌ مصرفی‌تان از این درآمد بیشتر شود. استخراج بیت کوین در هنگامی که چند ماینر در یک گروه جمع شده و سخت‌افزارشان را در کنار هم قرار می‌دهند صرفه اقتصادی دارد. جالب اینجاست که همین نیاز به سخت‌افزار قدرتمند و هزینه بالای برق یکی از مواردی است که جلوی بسیاری از تلاش‌ها برای اختلال در شبکه بیت‌ کوین و سواستفاده از آن را می‌گیرد. گفتنی استخراج بیت کوین با پردازنده (CPU) یا کارت گرافیک (GPU) سود چندانی ندارد. در مقابل برای استخراج حرفه‌ای باید از سخت‌افزاری خاص به نام اسیک (ASIC) استفاده شود.

اگر قصد آشنایی و یا کسب درآمد از طریق استخراج بیت کوین را دارید توصیه می‌کنیم مطلب «بهترین سخت‌ افزار های استخراج بیت کوین به انتخاب نشریه Digital Trends» را مطالعه بفرمایید.

موارد امنیتی مرتبط با بیت کوین

همان موارد امنیتی که باید در قبال هر نوع فلز گرانبها رعایت کنید را باید در زمینه بیت کوین مد نظر قرار دهید. هر فرد دارنده بیت کوین باید همانند فردی که کیفی حاوی سکه‌‌های طلا دارد، مراقب آن باشد تا توسط سارقان (در اینجا هکرها) به سرقت نرود.

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، بیت‌کوین را می‌توان در فضای آنلاین (یعنی سرورهای ابری) و یا به صورت آفلاین (نظیر هارددرایو و یا یواس‌بی) ذخیره کرد. شیوه آفلاین از امنیت بیشتری نسبت به اقدامات هکری برخوردار است و برای هر کسی که بیش از ۱ یا ۲ بیت‌کوین دارد توصیه می‌شود.

اما خطر اصلی که متوجه بیت کوین است، به هکرها مربوط نمی‌شود! خطر اصلی این است که هیچ نسخه پشتیبانی از کیف پول خود نداشته باشید. یک فایل بسیار مهم با نام دت فایل (dat file) وجو دارد که هر بار بیت کوینی ارسال و یا دریافت می‌کنید به‌روز می‌شود. پس از انجام هر تراکنش، یک کپی از این فایل تهیه کنید تا از خطر از دست رفتن اطلاعات در امان بمانید.

کلاهبرداری بیت کوین و ارز دیجیتال

نکته مهم: شاید شما هم داستان صرافی معروف ام‌تی گاکس (Mt.Gox) و از دست دادن بیت‌کوین‌ کسانی که از آن برای تبادل بیت کوین استفاده می‌کردند را شنیده باشید. واقعیت این است که نابود شدن این صرافی هیچ ربطی به سیستم بیت‌کوین نداشت، بلکه به خاطر عدم تمایل مدیران این صرافی برای اتخاذ تدابیر امنیتی به‌روز در سیستم خود بود. این صرافی همانند یک بانک بزرگ بود که هیچ نگهبانی نداشت و البته هزینه این سومدیریت خود را نیز پرداخت.

در مطلبی با عنوان «۵ مزیت پرداخت با بیت کوین» به بررسی اصلی‌ترین مزایای پرداخت با این ارز دیجیتال پرداختیم.

شیوه‌های کلاهبرداری با بیت کوین چیست ؟

در حال حاضر سه شیوه برای کلاهبرداری در تراکنش‌های بیت کوینی وجود دارد.

۱. ضعف فنی

زمان طولانی تایید تراکنش: فاصله زمانی تایید تراکنش ممکن است تا ۱۰ دقیقه هم برسد. در این فاصله زمانی شاید فرد پرداخت کننده بخواهد بیت کوین پرداختی را در یک جای دیگر نیز خرج کند. البته موارد این چنینی بسیار نادر است. از آنجا که بیت‌کوین به صورت همتا به همتا و بدون واسطه انتقال می‌یابد، تایید آن در شبکه رایانه‌های بهم متصل اندکی طول می‌کشد. در طول این بازه زمانی، فرد کلاهبردار می‌تواند پرداخت دومی را انجام داده و بیت‌کوینی که به گیرنده اول منتقل کرده را به یک کاربر دیگر نیز بدهد.

البته سیستم بیت کوین به گونه‌ای است که یک کاربر نمی‌تواند یک بیت کوین را در دو جا خرج کند و در نتیجه، در مثال بالا، تراکنش دوم غیرمعتبر ارزیابی خواهد شد. اگر گیرنده دوم پیش از دریافت تاییده تراکنش چیزی را برای خریدار کلاهبردار ارسال کند، هم پول و هم کالای ارسال شده را از دست داده است.

۲. نادرستکاری مدیران استخرهای استخراج برای برداشت سهم بیشتر

استخراج بیت کوین معمولا به صورت گروهی (استخر) صورت می‌گیرد. هر استخر متشکل از هزاران ماینر است که توان پردازشی رایانه خود را در اختیار استخر قرار می‌دهند تا استخراج بیت‌کوین صورت گیرد. در این میان، برخی مدیران استخرهای ماینینگ افرادی نادرستکار بوده و سهم بیشتری از بیت‌کوین به دست آمده را برای خود برمی‌دارند.

۳. ضعف انسانی در صرافی‌های آنلاین

مدیران صرافی‌های بیت کوین ممکن است افرادی نادرستکار و یا ناشایسته برای مدیریت این کار باشند. داستان صرافی ام‌تی‌ گاکس (که پی شاز این دیدیم) مثال خوبی از ناشایستگی مدیران یک صرافی بزرگ آنلاین بود. از بین رفتن پس انداز بیت‌کوینی مشتریان در این صرافی‌ها شباهت زیادی به ورشکستگی بانک‌ها دارد، با این تفاوت که بیمه‌ها معمولا پس‌انداز از بین رفته مشتریان را بازمی‌گردانند، در حالی که هیچ بیمه‌ای برای پوشش خسارت بیت‌‌ کوینی وجود ندارد.

چهار دلیل اهمیت بیت کوین چیست ؟

اصلی‌ترین دلایل گرایش جهانی به بیت کوین به شرح زیر است:

۱. بیت کوین در اختیار هیچ بانک مرکزی قرار ندارد و هیچ دولتی مقررات آن را تعیین نمی‌کند

هیچ بانکی نمی‌تواند تراکنش‌های مالی بیت‌کوینی شما را رصد کند و هیچ نهاد قانونی و مالیاتی نیز نمی‌تواند بر آن نظارت داشته باشد. البته این عدم نظارت می‌تواند مشکلاتی نظیر تراکنش آسان پول برای باندهای تبهکار را به همراه آورد. در واقع بیت‌کوین ابزاری برای پولشویی نیز به شمار می‌رود. یکی از دلایل افزایش شدید قیمت بیت کوین در سال‌های گذشته، هجوم تبهکاران بین‌المللی برای خرید بیت‌کوین در حجم زیادی بود.

۲. بیت کوین بانک‌ها را کاملا دور می‌زند

بیت کوین در یک شبکه همتا به همتا جابه‌جا می‌شود و نیازی به حضور بانک به عنوان واسطه نیست. همچنین کیف پول بیت کوین را نمی‌توان (همانند حساب‌های بانکی) بست یا راکد کرد و هیچ ارگانی نیز نمی‌تواند بر میزان موجودی کیف پول کاربران بیت‌کوین نظارت کند. هیچ سقف برداشت و واریزی برای کیف پول بیت‌کوین وجود ندارد. در واقع، هیچ کس به جز صاحب کیف پول بیت‌کوینی نمی‌تواند درباره نحوه مدیریت آن تصمیم‌گیری کند. بی‌تردید بانک‌ها به هیچ وجه از این قابلیت بیت کوین دل خوشی ندارند!

۳. بیت کوین تحولی در شیوه پس‌انداز و خرج کردن مردم ایجاد می‌کند

از زمان عرضه پول کاغذی (و البته در نهایت پول مجازی)، قدرت مالی در اختیار بانک‌ها بوده است. این بانک‌ها هستند که پول را منتشر کرده، پول‌هایمان را پس‌انداز کرده و به ازای خدمات واسطه‌ای از ما کارمزد می‌گیرند.

اگر دولتی نیاز به پول بیشتر داشته باشد، پول بیشتری چاپ می‌کند و یا سیاست‌های مالی متفاوتی را در پیش می‌گیرد. در این میان، برخی دولت‌ها هم هستند که پول بدون پشتوانه چاپ می‌کنند و در نتیجه سبب ایجاد تورم در جامعه می‌شوند. این تورم بی تردید به سود بانک‌ها و به ضرر مردم خواهد بود.

بیت‌کوین با هدف پس گرفتن این قدرت و بازگرداندن توان مدیریت ثروت به مردم طراحی شده است. به جای اینکه یک تکه کاغذ ارزش داشته باشد، یک بسته کد رایانه‌ای ارزشمند شمرده می‌شود.

۴. تراکنش‌های بیت کوینی برگشت‌ناپذیرند

شیوه‌های رایج پراخت (نظیر انتقال پول به صورت کارت به کارت یا از طریق چک) این قابلیت را دارند که از سوی بانک لغو شوند. اما تراکنش‌های صورت گرفته بیت‌کوینی برگشت ناپذیرند. همچنین هیچ بیمه‌ای برای پوشش خسارت کیف پول بیت‌کوینی وجود ندارد. اگر اطلاعات موجود بر روی هارددیسک (ذخیره سرد) و یا حتی گذرواژه کیف پول‌تان را از دست دهید، دسترسی به کیف پول و در نتیجه، موجودی آن برای همیشه از دست خواهد رفت.

حال که با بیت کوین آشنا شدید، در صورت علاقه می‌توانید مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین :‌ نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید. همچنین مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» نیز می‌تواند برایتان سودمند باشد. 

اگر هم از جمله کسانی هستید که خبر درآمد بی‌دردسر و بیت کوین رایگان به گوش‌تان خورده، توصیه می‌کنیم «کریپتوتب، بیت کوین رایگان و توهم کسب درآمد!» را حتما مطالعه بفرمایید.

کانال تلگرام ارزنگار

62 دیدگاه ها

 1. با سلام
  بر استخراج بیت کویین ، ایا باید با فیلترشکن وارد اینترنت شد ؟
  یعنی ایا می توان با IP ایران وارد شد ؟ مانعی ندارد ؟
  لطفا یه توضیخ مختصری بفرمایید .
  آیا از چند رایانه می توان استخراج بیت کویین کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ البته برای یک حساب بیت کویینی ؟
  سپاس

  • سلام. استخراج بیت کوین هیچ ارتباطی با IP‌کشور ندارد.
   هر قدر توان پردازشی رایانه بیشتر باشد، درآمد استخراج هم بیشتر می‌شود. البته معمولا از رایانه برای استخراج بیت کوین استفاده نمی‌شود، چون صرفه اقتصادی چندانی ندارد. در عوض از سخت افزار اسیک برای این کار بهره‌گیری می‌شود. البته از رایانه (کارت گرافیک) می‌توان برای استخراج سایر ارزهای دیجیتال استفاده کرد که صرفه بیشتری هم دارد.

    • سلام.
     بله. هر قدر قدرت کارت گرافیک بالاتر باشه، نتیجه بهتری توی استخراج میده.
     البته با توجه به حضور دستگاه‌های اسیک (ASIC) استفاده از کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین توصیه نمیشه.
     در عوض از کارت گرافیک برای استخراج ارزهای دیگه میتونید استفاده کنید.
     در این مطلب درباره بهترین کارت گرافیک‌های موجود در بازار توضیح دادیم.

  • سلام
   میتونید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال یا لوکال بیت کوینز به ریال تبدیل کنید
   یا اینکه توی بعضی سایت‌های پذیرنده بیت کوین خرج کنید.

 2. سلام
  آیا به تبلیغاتی که در سایت دیوار میشه برای کسب درامد از بیت کویین میشه اعتماد کرد یا نه
  متشکرم

 3. پول بوسیله دولت ها حمایت می شود ودر واقع پشتیبان ان هست وبه علت وجود خارجی دولت و قابل محاسبه ومطالبه است پول چاپی توسط دولت مورد اطمینان است ولی بیت کوین چه کسی پشتیبان ان است ایا در جهان واقع قابل شناخت اگر از فضای مجازی خود را مخفی کنند به کجا مراجعه کنیم این برای من سوال است

  • سلام
   مشکل اصلی در پول رسمی (فیات) انتشار پول بدون پشتوانه و ایجاد تورم است. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به خاطر فناوری بلاک چین، متن باز بودن و مشخص بودن همه جزییات، از شفافیت بالاتری نسبت به پول رسمی برخوردار است. پشتوانه بیت کوین و ارزهای دیجیتال به اعتماد کاربران وابسته است و هر قدر این اجتماع گسترده‌تر باشد، ارزش آن هم بیشتر می‌شود.

 4. سلام. مقاله جامع و کاملی میباشد تشکر میکنم.۳ تا سوال دارم لطفا جواب بدید
  ذخیره سرد چطوری هستش چطور میتونیم بیت کویین رو در هارد ذخیره کنیم؟
  سوال دوم اینکه من با لپ تاب روزی ۲ بار هر کدام ۵ ساعت شروع به ماینینگ میکنم و سیستم من کاملا عادی کار میکند و احساس میکنم فشاری روی سیستم نیست،میتوانم ساعات زیادی رو ماینینگ کنم؟
  سوال سوم اینکه استخراج گروهی رو شرح دهید چطور میتونیم اینکارو انجام دهیم.
  با تشکر

  • ۱. برای ذخیره سرد می‌تونید از سخت‌افزارهایی مثل لجر نانو اس یا ترزور استفاده کنید. ذخیره در هارددرایو صرفا می‌تونه در قالب ذخیره یک فایل متنی باشه که توصیه نمیشه.
   ۲. استخراج با لپ‌تاپ صرفه اقتصادی چندانی نداره.
   ۳. استخراج گروهی در قالب استخرهای مایینگ صورت می‌گیره که باید در این سرویس‌ها عضو بشید.

 5. سلام خودتون چ برنامه ای رو برای استخراج بیت کویین توصیه میکنین من از ربات های تلگرام استفاده میکنم خوبه؟؟؟؟

  • استخراج بیت کوین با کامپیوتر صرفه اقتصادی نداره. درآمدش در برابر هزینه‌های جانبی خیلی کمه.
   با بررسی می‌تونید ارزهای دیجیتال که سختی شبکه کمتری دارند رو انتخاب کنید و نرم افزار مربوط به استخراجش رو هم دانلود و نصب کنید.

 6. سلام یعنی الان شما میگین که استخراج بیت کویین بصرفه نیست با کامپیوتر؟؟؟؟؟
  بعد شما توصیه بهتری دارین؟؟؟ ارز دیجیتال دیگه ای سراغ دارید که هم امنیت داشته باشه و هم با کامپیوتر بشه استخراج کرد؟؟

  • سلام
   صرفه اقتصادی نداره. ولی شاید بتونید ارزهای دیگه‌ای که سختی شبکه (دشواری استخراج) پایین‌تری دارند رو پیدا کنید.

 7. با سلام و سپاس بابت مطالب خوب شما

  سایتهایی (افزونه ها)که بیت مجانی میدن مورداطمینان هستند؟

  مطلبی در این مورد دارید؟

  ممنونم

 8. سلام
  چه چیزی باعث استخراج سکه های طلا یا همان کد های رمزنگرای شده از طریق سیستم کامیوتر من میشود ؟

 9. سلام
  اين ارزهاي ديجيتال ديگر كه ميگين دشواري هاي كمتري دارند ميشه نام ببريد يا معرفي كنيد از طريق سايتي يا هرچيز ديگري؟

 10. با سلام وتشكر بابت اين اطلاعات مفيد فقط يه سوال داشتم و اون هم همين داستان FATF هست كه براى مبارزه با پول شويى هست مى خواستم بدونم تاثيرى روى جابجايى بيت كوين مى گذارد چون تو همين مقاله و كلى مقاله ديگر راجب اينكه خلاف كارها از بيت كوين استفاده مى كنند وFATF صرفاً براى مبارزه با پول شويى همين خلاف كاران هست اگر اطلاعاتى راجب اين مسئله داريد ممنون مى شوم پاسخ بديد

  • سلام
   FATF برای نظارت بر نقل‌وانتقال مالی در شبکه بانکی هست. منتها چون بلاک چین بیت کوین فاقد هویت کاربره، نمیشه روی نظارت کرد. تنها راه نظارت، ساماندهی صرافی‌های ارز دیجیتال هست. اگر کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال احراز هویت بشن، انوقت تبدیل بیت کوین به دست آمده از فعالیت های خلاف قانون به پول رسمی هم توسط نهادهای نظارتی شناسایی میشه.

 11. سلام
  ممنون بابت راهنمایی خوبتون
  من یک سوال داشتم چرا با رایانه صرفه اقتصادی نداره ،، دوستم یک بیت کوین داره در عرض یک ماه بدست آورده هزینه چندانی هم نکرده سیستمش هم آسیب ندیده ،، فقط مشکل این رو داره که چطور تبدیل کنه

  • سلام
   یک بیت کوین الان حدود ۶۵۰۰ دلار قیمت داره که با دلار ده هزار تومنی (که اصلا گیر نمیاد!) میشه ۶۵ میلیون تومن!
   اگه بشه با یک کامپیتر ساده و چند ده تا زیرمجموعه، هر ماه ۶۵ میلیون تومن بدون دردسر درآورد، احتمالا تابه‌حال به این شیوه کسب درآمد هجوم آورده بودند!!

   اصلا کاری هم به اینها نداریم. یه سئوال ساده: آیا دوست‌تون اون یک بیت کوین رو نقد کرده؟
   ما هم ممکنه یه نرم افزار بنویسیم و بعد از دو ماه از نصب بنویسیم شما الان دو بیت کوین درآمد داشتید. یا وقتی که به دست‌تون نرسیده، آیا واقعا باور می‌کنید؟!

   لطفا اگه دوست‌تون سند واریز مبلغ اون یک بیت کوین به حسابش توی ایران رو بهتون نشون داد، برامون بفرستید تا منتشر کنیم.

 12. باسلام دوست عزیز تشکر میکنم بابت مقاله ارزشمندتون ..
  میشه لطفا در مورد نرم افزار هایی مثل pivot که برای تبلیغات خودشون و جذب مخاطب های بیشتر روزانه بین کاربرانشون در ازای دعوت مخاطب و خواندن پست های برنامه بصورت رایگان بیت کوین پاداش میدن هم توضیح بدین ..آیا اونها هم غیر قابل اعتمادند?یعنی حتی اگر ما بیت کوینی ک از pivotاستخراج کردیم رو به کیف پولمون هم انتقال بدیم نمیتونیم نقدش کنیم?

 13. با توجه به مطالب بالا و سئولات و جوابها
  با همه تلاش ها و زحمات و بدست آوردن بیت کوین مشکل نقد کردن آن در ایران وجود دارد
  آیا راهکاری برای این وجود دارد؟

 14. سلام چندتا سوال داشتم ، خوش میشم بهشون جواب بدید:
  ۱ – کامپیوتر برای استخراج یت کووین از کدوم قطعات استفاده میکنه ؟؟؟
  ۲- اگه سرعت استراج رو مکس کنیم به سیستم کامپیوتر آسیبی میرسه ؟؟
  ۳ – اگه زیر مجموعه هایی رو که ما دعوت کردیم زیاد فعال نباشن ، به ما چیزی میرسه ؟؟
  ۴ – با یک یوزر (اکانت) همزمان چند سیستم رو میشه برای استراج گذاشت ؟؟
  تشکر از پاسخ های شما❤❤❤

 15. سلام دو تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدید:
  ۱- رقم تولید شده بیت کوین ها به ۲۱ میلیون برسه چه اتفاقی میوفته دقیقا؟؟
  ۲- اگه تو ایران مشکل نقد شدن داره چرا انقدر دارن روش کار میکنن و زیر مجموعه میگیرن؟!
  لطفا اگر پول به صورت مجازی به حساب ما میاد لطفا راهنمایی کنید چجوری میشه خرجش کرد یا به پول نقد رسید؟

 16. سلام خیلی قشنگ و عالی توضیح دادید ولی نمیدونم چرا نمیتونم درک کنم خرید صرفا ارزرمز گونه رو چطور میشه یه روز نقد کرد و دوباره به اسکناس تبدیل کرد یعنی فقط بادریافت کالای هم ارزش امکان پذیره؟بعد از کجا میشه فهمید واقعا ارزش کالای خریداری شده قیمتش کاذب نیست؟ممنونم

 17. ببخشید شما که گفتید هویت اصلی مخفیه ولی برای ریال نوشتید صرافی کد ملی و هویت واقعی میخوان من گیج شدم

  • در تراکنش‌های ارز دیجیتال، هویت ناشناس می‌مونه. یعنی اگر شما برای کسی دیگه بیت کوین بفرستید، معمولا امکان رهگیری تراکنش وجود نداره.
   منتها بحث خرید بیت کوین با پول رسمی یه چیز دیگه ست. تقریبا همه صرافی‌ها توی سراسر دنیا از کاربران مدارک هویتی می‌گیرند.

 18. سلام وقت بخیر من ۱۰ تا کامپیورت تو شرکت دارم به نظرتون میصرفه روزی ۴-۵ ساعت هم زمان با همه سیستم ها ماینینگ کنم؟

 19. سلام
  چطوری و کدوم سایت عضو بشم برای جمع کردن بیت کویین
  یه لینک یا چیزی بهم بدین
  و یه توضیح بدین که کدوم سایت مطمعن هست و اینکه باید دقیقا چیگار بکنم
  من بلد نیستم :((

 20. سلام کاشکی در مورده سایت های که معتبر هستن و می توان بهشون فروخت رو توضیح می دادید !؟
  یا تا چقدر باید اون ۹ رقم صفر برسه تا به تونیم برداشت کنیم ؟۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰؟
  یا اصلا وقتی به مبلغ مورد نیاز رسید چه جوری به فوروشیم ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید