نسیم طالب: بیت کوین، بیمه‌نامه‌ای علیه آینده سیاه بشر

نسیم طالب بر این باور است که بیت کوین می‌تواند تضمینی علیه انحصار مالی جهانی باشد.

0
نسیم طالب: بیت کوین، بیمه‌نامه‌ای علیه آینده سیاه بشر

نسیم نیکلاس طالب نامی ‌آشنا برای فعالان و سیاستگزاران اقتصادی دنیاست. او یکی از معدود کسانی بود که توانست بحران مالی سال ۲۰۰۸ را پیش‌بینی کند و پس آن بود که به شهرتی جهانی دست یافت. نسیم طالب به خاطر دیدگاه‌ تحلیل و عمیق خود جایگاه بالایی در میان متفکران در سراسر دنیا دارد.

او به تازگی در مطلبی که با عنوان «بیت کوین» در وبلاگ خود نوشت، بیت کوین را همچون «بیمه‌نامه‌ای علیه آینده اورلی» دانست. گفتنی است جورج اورل (نویسنده معروف قرن بیستم) به خاطر نگارش کتاب‌هایی نظیر «قلعه حیوانات» و «۱۹۸۴» شهرت دارد. او در رمان معروف ۱۹۸۴ جامعه‌ای را به تصویر می‌کشد که یک قدرت خودکامه اختیار زندگی شهروندان را در دست دارد و کسی نیز به این روند اعتراضی نمی‌کند. منظور نسیم طالب از آینده اورلی آینده‌ای است که در برخی کشورهای قدرتمند، الگویی تک قطبی را به دنیا اعمال کنند.

برای آشنایی با بیت کوین می‌توانید مطلب «بیت کوین به زبان خیلی ساده!» را مطالعه بفرمایید.

نسیم طالب کیست؟

نسیم نیکلاس طالب بیت کوین
نسیم نیکلاس طالب

همان طور که گفتیم، نسیم طالب به خاطر پیش‌بینی دقیق وقوع بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی شهرت یافت. در آن دوران، کسی به هشدارهای او توجهی نمی‌کرد. او در مطلبی که درباره «بیت کوین» نوشته، نظام سنتی مالی دنیا و طرفداران این نظام که شامل بانک‌های مرکزی می‌شود را «فرهنگ انحصارطلبانه» (monoculture) نامیده است. دقیقا همین عامل، اصلی‌ترین دلیل شکل‌گیری «قوی سیاه» در بازار مسکن آمریکا در طی بحران مالی بود. فروپاشی بازار در سال ۲۰۰۸ را قوی سیاه می‌نامند، زیرا با سه تعریفی که نسیم طالب از قوی سیاه دارد هماهنگ است. از نظر طالب، یک قوی سیاه دارای سه ویژگی عمده است:

۱. خود رویداد برای یک بیننده معمولی تعجب‌آور است.

۲. این رویداد پیامدهایی جدی به همراه دارد.

۳. چنین رویدادی از قابلیت پیش‌بینی‌پذیری برخوردار است.

منظور از پیش‌بینی‌پذیری این است که با بررسی دقیق داده‌ها می‌تواند جلوی این رویداد و یا کاهش پیامدهای آن را گرفت.

نسیم طالب و بیت کوین

البته چندان عجیب نیست که نسیم طالب چنین دیدگاهی را در برابر بیت کوین اتخاذ کرده است. واقعیت این است که بحران سال ۲۰۰۸ خودش یکی از عوامل توسعه بیت کوین و استقبال از آن بود. در واقع عدم اعتماد مردم به بانک‌ها و نظام سنتی پولی بود که به گسترش بیت کوین انجامید.

نظر نسیم طالب درباره بیت کوین

مطلب نسیم طالب درباره بیت کوین به عنوان مقدمه در کتاب «استاندارد بیت کوین: جایگزینی غیرمتمرکز برای بانکداری مرکزی» نیز به کار رفته است. این کتاب توسط سیف‌الدین آموس نگاشته شده است.

نسیم طالب در بخشی از مطلب خود می‌گوید:

«بیت کوین نیاز به نظام پیچیده (بانکی) را از بین می‌برد، نه به این دلیل که یک ارز رمزپایه است، بلکه به این خاطر که صاحبی ندارد و هیچ مقام مسئولی نمی‌تواند دربراره آینده آن تصمیم‌گیری کند. انبوهی از مردم، یعنی کاربران آن، صاحبش هستند. همچنین بیت کوین اکنون سابقه‌ای چند ساله دارد و همچون یک موجود زنده حقوقی برای خود دارد.»

نسیم طالب به طور ویژه به ماهیت بدون سرپرست بیت کوین اشاره می‌کند و آن را بالاترین مزیت این ارز نسبت به سایر دارایی‌های کمیاب (نظیر فلزات گران‌بها) که از آنها برای ذخیره ارزش استفاده می‌شود می‌داند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید