عصر رمزارز: چگونه بیت کوین و بلاک چین، نظم اقتصادی جهانی را به چالش می‌کشند

0
عصر رمزارز: چگونه بیت کوین و بلاک چین، نظم اقتصادی جهانی را به چالش می‌کشند

بیت کوین در مدتی کوتاه به واژه‌ای ‌پرکاربرد در جهان تبدیل شد. این واژه در سرخط اخبار قرار گرفته و مباحثات زیادی پیرامون آن به انجام می‌رسد. ظاهرا می‌توان با آن هر چیزی را (از یک فنجان قهوه گرفته تا خودرو و خانه) خرید. با این وجود تعداد اندکی از افراد هستند که دقیقا با این ارز دیجیتال آشنا باشند.

در کتاب «عصر رمزارز: چگونه بیت کوین و بلاک چین،نظم اقتصادی جهان را به چالش می‌کشند» (The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and the Blockchain Are Challenging the Global Economic Order) دو نویسنده، یعنی پاول ویگنا (Paul Vigna) که از روزنامه‌نگاران وال استریت ژورنال است به همراه مایکل کیسی (Michael J. Casey) به تشریح جزییات این پدیده می‌پردازند. پول رمزی با هدف ایجاد تحول در نظام اقتصادی جهان شکل گرفته است و می‌تواند ساختار سنتی مالی و اجتماعی که سبب شده میلیاردها نفر از خدمات بانکی محروم شوند را به یک الگوی جدید جهانی تبدیل کند. رمزارزها نوید ایجاد یک نظام مالی بدون حضور واسطه را می‌دهد. در این نظام مالی، افرادی که از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند صاحب آن هستند. همین افراد هستند که آن را از بروز فجایعی نظیر بحران مالی سال ۲۰۰۸ باز می‌دارند.

بیت کوین که مشهورترین رمزارز در دنیاست. بیت کوین سابقه‌ای از عدم ثبات و نوسانات شدید را دارد و برخی کاربران از آن برای پولشویی و اقدامات خلاف قانون بهره می‌گیرند. برخی بر این باورند که بیت کوین سبب از بین رفتن برخی مشاغل و حتی تضعیف مفهوم دولت-ملت می‌شود. بیت کوین نوید تغییری بنیادین را می‌دهد. هنوز مشخص نیست آیا این تغییر خوب است یا بد. با این حال بیت کوین به همین زودی‌ها از بین رفتنی نیست و قرار نیست از اهمیت آن کاسته شود.

نویسندگان کتاب «عصر رمزارز» در این کتاب به بررسی منشا این پدیده، کارکردها و هر آنچه برای حضور در دنیای اقتصاد سایبری بدان نیاز دارید پرداختند. دنیای اقتصاد دیجیتال با دنیای اقتصاد کاغذی تفاوت‌هایی اساسی دارد. کتاب عصر رمزارز به ما می‌آموزد چگونه خود را برای این دوران جدید آماده کنیم.

این کتاب در ۳۸۴ صفحه ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ منتشر شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید