شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

تراکنش ها در بلاک چین چگونه تائید می شود؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 8, 2020
  • 0
تراکنش ها در بلاک چین

Blockchain یکی از فناوری های غالب است که به طور گسترده در بازار جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون سرویس های بلاک چین به دلیل ویژگی های مفید و سودمندی که دارند ، بسیار مورد تقاضا هستند. همانطور که می دانید یکی از مواردی که موجب افزایش امنیت بلاک چین شده است این است که سیستم آن غیر متمرکز است و تراکنش ها باید در شبکه ی بلاک چین تائید شوند. می دانید نحوه ی تائید تراکنش ها در بلاک چین چگونه است؟ با ارزنگار همراه شوید تا در این زمینه مطالب جالبی را برای شما بیان کنیم.

بیشتر بدانید : 

تفاوت های بلاکچین و بیت کوین چیست؟

مزایای استفاده از فناوری بلاک چین چیست؟!

مختصری در مورد بلاک چین

قبل از آنکه به بیان چگونگی انجام تراکنش ها در بلاک چین بپردازیم، خوب است ابتدا به طور مختصر نکاتی را در مورد بلاک چین بیان کنیم که لازم است آن ها را بدانید.

همانطور که می دانید، بلک چین از بلوک هایی تشکیل شده است که با استفاده از روش رمزنگاری در یک شبکه ی همتا به یکدیگر متصل شده اند. روش های رمزنگاری بیشتر برای انتقال ایمن و کنترل بلوک ها استفاده می شود و معامله ها و ذخیره سازی در بلاک چین نیز به صورت آشکار اما ایمن انجام می شود.

با مراحل انجام تراکنش در بلاک چین آشنا شوید

معاملات در بلاک چین از طریق کیف پول های دیجیتال انجام می شود. در این بخش از مقاله برای شما خواهیم گفت که یک معامله در بلاک چین با استفاده از این کیف  پول ها به چه صورت انجام می شود.

فرض کنید A فرستنده است و B گیرنده.

مرحله ی اول :

فرستنده، مبلغ مشخصی را که نیاز دارد آن را ارسال کند مشخص می کند و با استفاده از کلید خصوصی کیف پول پیام آن را رمزنگاری می کند، سپس این پیام را با استفاده از کلید عمومی کیف پول به آدرس گیرنده ارسال می کند.

مرحله دوم :

این پیام از فرستند به گیرنده درون بلاک چین انتقال پیدا می کند و در طی فرایند ارسال پیام عملیات تائید نیز انجام می شود.

مرحله سوم :

گیرنده پیام را دریافت می کند و آن را با کلید خصوصی خودش رمزگشایی می کند تا مبلغ ارسالی را برداشت کند و بعد از آن مبلغ را به کیف پول ارز دیجیتال خود انتقال می دهد.

مرحله چهارم:

پس از تکمیل این فرایند، یک بلوک جدید که حاوی این تراکنش می باشد به بلاک چین اضافه می شود و مراحل انجام یک تراکنش تکمیل می گردد.

تراکنش ها در بلاک چین

نحوه ی تائید تراکنش های بلاک چین

وقتی ارز دیجیتال درخواست شده از یک گره به کیف پول ارز دیجیتال دیگر ارسال می شود ، فرآیند اعتبار سنجی برای تأیید در blockchain مربوطه برگزار می شود. خوب ، توجه به این نکته نیز ضروری است که این فرآیند اعتبارسنجی به اضافه کردن یک بلوک به زنجیره شبکه کمک می کند. فرآیند اعتبار سنجی عمدتاً شامل دو فاکتور مهم است ، که عبارتند از : هش و استخراج. در ادامه به ذکر توضیحات بیشتری در مورد این دو فاکتور خواهیم پرداخت.

هش

هر زمان که یک معامله رخ می دهد ، یک بلاک جدید ایجاد می شود و به زنجیره شبکه وصل می شود. این بلوک از جزئیات معاملات تشکیل شده است و قبل از ورود به شبکه ، اعتبار این بلوک جدید تأیید شده است. این کار با ایجاد یک هش انجام می شود.

هش چیزی نیست جز یک عدد ۲۵۶ بیتی که منحصر به فرد است و داده های بلوک جدید را نشان می دهد. این هش همچنین به عنوان عنصر امنیتی در بلاک چین در نظر گرفته می شود زیرا داده ی یک هش خاص زمانی که تغییر می کند، دیگر داده های هش به دنبال آن نیز تغییر می کنند.

استخراج

برای موفقیت در تولید هش ، یک معمای ریاضی باید حل شود. اگر معما حل شود ، سپس نتیجه توسط سایر گره های شبکه بررسی می شود. روند حل مسئله ریاضی و ایجاد یک هش جدید ، “استخراج” نامیده می شود. استخراج ، نياز به قدرت محاسباتي زيادي دارد ، زيرا به عملیات پيچيده رياضي نيز متكي است و نياز به استفاده از سخت افزار تخصصي و قدرتمند رايانه ای نیز دارد. این نشان می دهد که همه گره ها نمی توانند  به عنوان ماینر در نظر گرفته شوند.

بنابراین طبق آنچه گفته شد، تراکنش ها در بلاک چین تائید و سپس ایجاد می شوند.

امید است مطالب ارائه شده در این مقاله مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads