شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

عصر یخبندان اتریوم چیست؟!

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 17, 2019
  • 0
مزایای استفاده از فناوری بلاک چین

اتریوم ارز دیجیتالی است که در حال حاضر با استفاده از پروتکل اثبات کار فعالیت می کند، به این معنی که، نه تنها برای تولید سکه های جدید بلکه برای پردازش مبادلات و به حفظ کل اکوسیستم به قدرت محاسباتی نیاز است. برای اطمینان از قابلیت مقیاس پذیری و غیر متمرکز بودن سیستم، توسعه دهندگان اتریوم قصد دارند پروتکل خود را به Proof of Stake تغییر دهند؛ چرا که در آن قدرت محاسباتی بسیار کمتری مورد نیاز است و ماینرهای استخراج می توانند طبق بالانس خود پاداش دریافت کنند. عصر یخبندان اتریوم یا بمب سختی مفهومی است که به منظور اطمینان از حرکت همه توسعه دهندگان به سمت اجرای هارد فورک جدید (تغییر پروتکل) حرکت کنند. بنیاد اتریوم همچنان در حال کار روی پروتکل Proof of Stake ، Casper است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد عصر یخبندان اتریوم کسب کنید.

عصر یخبندان اتریوم

بمب دشواری اتریوم به افزایش سطح دشواری حل معادلات در الگوریتم استخراج و پاداش ماینرها با اتر در بلاک چین اشاره دارد. با پیچیده تر شدن حل معادلات، ماینرها کار دشواری برای دستیابی به اتر خواهند داشت و تولید بلاک در بلاک چین اتریوم با تاخیر اساسی رو برو خواهد شد. این امر باعث می شود که میزان سود حاصل از استخراج برای ماینرها کمتر جذاب شود. از این سناریو به عنوان “عصر یخبندان اتریوم” یاد می شود. در این مدت، اتریوم از پروتکل Proof of Work یا (pow) استفاده می کند و به ماینرها به منظور رقابت با یکدیگر، برای حل معماها و کسب پاداش اتر کمک می کند.

به دلیل تاخیر در توسعه مکانیسم PoS، انتقال به Ethereum 2.0 هم نیز به تعویق می افتد. در عین حال، بمب سختی چندین بار در حال انفجار بود و تیم اتریوم دائماً با انجام هاردفورک آن را به تأخیر می اندازد تا از این رو ماینرهایی که از پایداری شبکه استفاده می کنند، استرس نداشته باشند.

تغییر قیمت
متیو لایت، توسعه دهنده نرم افزار و نویسنده EIP186، در گفتگو با CoinDesk، بیشتر درباره منطق پیشنهاد خود توضیح داد.

لایت خاطرنشان کرد که نسخه اول این پیشنهاد در دسامبر سال ۲۰۱۶ اعلام شد، زمانی که اتر با ارزش بسیار پایین تری در حدود ۷ تا ۸ دلار، مبادله می شد. از آنجا که ارزش پایین بازار اتر برابر با بودجه کمتری برای توسعه دهندگان اتریوم می باشد، درک اصلی این بود که پروژه اتریوم به عنوان یک کل، در حال کاهش ارزش است.با این حال، افزایش ارزش اتر تنها نتیجه کاهش پاداش بلاک نخواهد بود.

محقق اصلی بنیاد اتریوم و معمار سیستم آینده اثبات سهام اشاره کرد که راحت تر بودن استخراج،  باعث می شود تا ماینرها کمتر به مدیریت خوب اکوسیستم توجه می کنند. او همچنین اظهار کرد که “من واقعاً فکر نمی کنم مهمترین مساله رد کردن این EIP یا پیشنهاد بهینه سازی اتریوم  باشد.آنچه فکر می کنم این است که  چگونه بنیاد اتریوم با آن برخورد خواهد کرد.”

خطرات عصر یخبندان چیست؟

ویتالیک بوتین، بنیانگذار اتریوم، پیش از این پیش بینی سقوط این شبکه را در سال ۲۰۲۱ کرده بود، زیرا به دلیل بمب دشواری کاملا منجمد خواهد شد. با این حال، نقاط عطف در پروژه اتریوم سریعتر از حد انتظار پیش می رود. اما به منظور ثبات و پایداری این شبکه روند انتقال شبکه PoS باید تا مهلت مورد نظر انجام شود.

در آوریل سال ۲۰۱۹، مشکل شبکه ETH دوباره پر رنگ شد، با ارزش فعلی حدود ۲،۴۹۸ تراهاش در ثانیه (یک TH / S برابر با ۱ میلیارد هش در ثانیه). علاوه بر این، اگر روند رشد یکسان باقی بماند، عصر یخبندان می تواند خیلی سریعتر از تاریخ تعیین شده رخ دهد. این موضوع می تواند به عقب نشینی ماینرها، کاهش مقیاس پذیری و حتی خرابی شبکه منجر شود.

حتی انصراف جزئی از ماینرها نیز می تواند امنیت بلاک چین اتریوم را به خطر اندازد و احتمال حمله ۵۱٪ را افزایش دهد دقیقا مشابه به آنچه در شبکه اتریوم کلاسیک رخ داده است.

نظرات کارشناسان در مورد عصر یخبندان اتریوم

با این حال، برخی از کارشناسان بر این باورند که سازوکار بمب دشواری یک روش ضروری است که برای اطمینان از انتقال به PoS طراحی شده است و نباید ماینرهای استخراج را ترساند. به عنوان مثال، ولاد میلر، مدیر عامل پلتفرم blockchain Ethereum Express ، به Cointelegraph گفته كه بسیاری از ماینرها هنوز هم می توانند به فعالیت خود ادامه دهند:

“انتقال ETH به PoS نه تنها اجتناب ناپذیر است، بلکه یک گام اساسی برای توسعه اتریوم است”.

میلر در ادامه افزود:

علیرغم اینكه استخراج از آنجایی كه هم اكنون جذابیت كمتری پیدا خواهد كرد، در طولانی مدت این تغییر ارزش خود را نشان خواهد داد، زیرا هزینه های برق كاهش می یابد و احتمال حمله ۵۱ درصد كمتر خواهد بود. وی همچنین در ادامه افزود:

“نه عصر یخبندان و نه Ethereum 2.0 به معنای پایان ماینرهای استخراج نیستند. بسیاری از آنها به استخراج سکه های دیگر مانند Zcash یا Ethereum Classic روی خواهند آورد. اما در صورت استخراج اتر، هیچ چیزی برای ترس ندارند”.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads