آذر ۵, ۱۴۰۱

قرارداد آتی یا (Futures Contract) چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 15, 2019
  • 0
قرارداد آتی

قراردادهای آتی کریپتو راهی برای مبادلات دارایی های دیجیتالی می باشند. در این نوع از مبادلات تریدرها می توانند با پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال، پول بیشتری به دست آورند یا از دست بدهند، بدون اینکه در واقع دارایی مورد نظر را خریداری یا نگهداری کنند، قراردادهای آتی بیت کوین یکی از رایج ترین انواع قراردادهای آتی ارزهای دیجیتالی می باشند. در صورتیکه علاقه به مبادله ارزهای دیجیتالی از طریق قرارداد آتی هستید، در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

قرارداد آتی

قرارداد آتی یا Futures Contract چیست؟

قرارداد آتی مالی به قرادادهایی گفته می شود که خرید یا فروش دارایی مورد نظر را با قیمت از پیش تعیین شده در تاریخ دقیق در آینده مشخص می کنند. طرف های متعهد در این قرارداد موظفند تا زمان موعد، تمامی شرایط ارائه شده در قرارداد را محقق نمایند. با رسیدن به تاریخ مورد نظر، طرفین ملزم به خرید یا فروش دارایی با قیمت تعیین شده در قرارداد، می باشند.

هدف انجام قرادادهای آتی

شاید یکی از مهم ترین سوالاتی کهه در این قسمت به ذهنتان می رسد این باشد که هدف از انجام قرادادهای آتی چیست؟

  • حدس و گمان در مورد حرکت قیمت دارایی اساسی
  • حذف ریسک مبادلات ارزهای دیجیتالی

در حالت اول، یک طرف می تواند قرارداد آتی در مورد کالایی مانند نفت را خریداری کند ، اگر پیش بینی کند که قیمت نفت تا تاریخ سر رسید قرارداد بالا می رود. به عنوان مثال، اگر قیمت نفت ۵۰ دلار به ازای هر بشکه در زمان آغاز قرارداد باشد و طرف خریدار انتظار داشته باشد که قیمت قبل از انقضای قرارداد افزایش یابد، می توانند از این اختلاف قیمت در صورت افزایش دارایی سود ببرند. در صورت افزایش قیمت دارایی، طرف قرارداد می تواند بعداً با قیمت بالاتر قرارداد را در بازار spot به فروش برساند.

بنابراین، اگر طرف A قرارداد آتی را برای دو بشکه نفت با قیمت ۵۰ دلار در هر بشکه خریداری کند و تا زمان سررسید قرارداد قیمت آن به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد، در آن صورت طرف A به ازای هر بشکه ۳۰ دلار سود خواهد کرد و محصول خود را دریافت می کند. قراردادهای آتی تنها به مبادله کالاها محدود نمی شود. از این نوع قراردادها همچنین به عنوان ابزاری برای مبادلات دارایی های مالی و ارزهای دیجیتال نیز می توان استفاده کرد.

در حالت دوم ، قراردادهای آتی به عنوان حذف ریسک در برابر حرکات قیمت های نامطلوب استفاده می شود که می تواند بر واحدی تأثیر بگذارد که دارایی اساسی در قرارداد را بطور فعال استفاده یا تولید کند. به این ترتیب، یک طرف می تواند نتایج مالی پایدار از تجارت خود را با قیمت فعلی تضمین کند تا اینکه متحمل ضرر و زیان ناشی از حرکت نامطلوب قیمت شود.

به عنوان مثال، اگر قیمت فعلی نفت ۵۰ دلار در هر بشکه باشد ، یک شرکت کشتیرانی که انتظار دارد قیمت نفت افزایش یابد می تواند یک قرارداد آتی را برای ۱۰ بشکه با ۵۰ دلار در هر بشکه خریداری کند. قرارداد آنها ۵۰۰ دلار خواهد بود. پس از انقضای قرارداد، اگر قیمت هر بشکه نفت به ۶۰ دلار افزایش یابد، این شرکت ۱۰۰ دلار صرفه جویی خواهد کرد. این راه کار مکانیزم مفیدی برای کاهش مواجهه با افزایش قیمت نفت فراهم می کند می باشد.

قراردادهای آتی غالباً منجر به قیمت ناپایدار دارایی اصلی در بلند مدت می شوند، به ویژه اگر بازار آتی دارایی نقدینگی بالایی باشد.

قراردادهای آتی بیت کوین چیست؟

قراردادهای آتی بیت کوین قراردادهایی است که در آن افراد تنها قیمت بیت کوین را بدون اینکه مجبور به مالکیت بیت کوین باشند، حدس می زنند. پلتفرم های مبادلات آتی بیت کوین همچون بکت یا Bakkt، قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین را در سررسیدهای یک روزه و یک ماهه عرضه می‌کنند. تسویه قرادادها در پایان زمان قرارداد به صورت بیت کوین، انجام می گیرد.

از جمله مکان های دیگر برای مبادلات آتی صرافی ارزهای دیجیتالی CBOE، است، این صرافی اولین و یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معامله قراردادهای آتی بیت کوین است. پس از این صرافی چندین صرافی و موسسه دیگر نیز در این زمینه آغاز به فعالیت کردند که از جمله آنها می توان به CME ،OKEx ، BitMEX ، Nasdaq  Bakkt  و TD Ameritrade اشاره کرد.

قرارداد آتی

مزیت قرادادهای آتی

 

معاملات آتی بیت کوین مزیت های بسیاری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

اول اینکه، آنها در صرافی های تنظیم شده مورد معامله قرار می گیرند و این روند را برای سرمایه گذاران اصلی و نهادی که ممکن است بخواهند مستقیم با صرافی های ارزهای دیجیتال سر و کار نداشته باشند، بسیار راحت تر می کند.

دوم، قراردادها امکان پیش فرض قیمت اصلی دارایی را بدون نیاز به طی کردن روند نگهداری بیت کوین فراهم می کنند که برای بسیاری از افراد نا آشنا با این حوزه، روند مناسبی است.

سوم، با اعطای بیت کوین بیشتر به سرمایه گذاران، نقدینگی بیشتری به بازار اضافه می شود.

سرانجام، معاملات آتی می تواند منجر به نوسانات کمتر قیمت بیت کوین در طولانی مدت شود و سرمایه گذاران را قادر سازد، در برابر نوسانات قیمت نامطلوب مقاومت کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads