مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

لایت کوین فورک بیت کوین است؟!

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 11, 2019
  • 0
هاردفورک مونرو

لایت کوین از کد منبع بیت کوین ایجاد شده و همین موضوع باعث شده تا خیلی از افراد تصور کنند که لایت کوین فورک بیت کوین است! اما آیا واقعا این طرز تفکر درست است؟! آیا لایت کوین یکی از فورک های بیت کوین به شمار می رود؟! برای پاسخ به این سوال در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد لایت کوین و فورک کسب کنید.

فورک به چه معنا است؟

کلمه فورک عموماً در فضای رمزنگاری دارای چهار معنی است. این منبع اصلی سردرگمی ها است. بنابراین، ابتدا باید معانی را روشن کنیم و بدانیم که مردم واقعاً در مورد چه چیزی صحبت می کنند.

فورک پروژه نرم افزاری

در مهندسی نرم افزار، فورک پروژه هنگامی اتفاق می افتد که توسعه دهندگان یک کپی از کد منبع یک بسته نرم افزاری تهیه کنند و توسعه مستقلی را روی آن آغاز کنند و یک نرم افزار مجزا و جداگانه ایجاد کنند.
با این تعریف، لایت کوین فورک بیت کوین است زیرا کد پروژه لاین کوین از بیت کوین کپی شده و سپس اصلاح شده است.

سافت فورک

سافت فورک یک پروتکل به روز رسانی شده از پروتکل اجماع است که با نسخه های پیشین سازگار است. بنابراین، بلوک های جدید ایجاد شده توسط گره های جدید قابل پذیرش توسط گره های قدیمی می باشند و گره های قدیمی نیازی به به روزرسانی ندارند و همچنان قابل اجرا شدن هستند، گرچه ممکن است برخی از محتوا را در بلوک های جدید تشخیص ندهند. این نوعی ارتقاء ملایم است و به همین دلیل به این نام شناخته می شود.

هاردفورک

هاردفورک پروتکل به روز رسانی شده پروتکل اجماع است که با نسخه های پیشین سازگار نیست. از این رو گره هایی که با هاردفورک بلاک ها ایجاد می شوند، توسط گره های قدیمی رد می شود. Bitcoin Cash هاردفورک بیت کوین است زیرا بلاک های Bitcoin Cash را نمی توان با گره های بیت کوین شناخت. یک هاردفورک در اصل یک سکه جدید ایجاد می کند و برای اینکه گره های قدیمی قادر به استفاده از بلوک های جدید باشند، مجبور به به روزرسانی می باشند.

زنجیره شکاف

شکاف های زنجیره ای بیت کوین همیشه اتفاق می افتد. وقتی دو ماینر، دو بلاک مختلف را برای گسترش بلاک چین های خود پیدا می کنند، یک شکاف زنجیره ای اتفاق می افتد. اما این نوع شکاف زنجیره ای نمی تواند پایدار باشد، زیرا در نهایت ، یک زنجیره طولانی تر از دیگری رشد می کند و بنابراین زنجیره کوتاه تر را بی اعتبار می کند.

برای تکمیل شکاف زنجیره ای، باید دو نسخه از پروتکل های اجماع به طور هم زمان اجرا شوند که می تواند توسط یک هاردفورک یا سافت فورک ایجاد شود. بیت کوین و بیت کوین کش شکاف های زنجیره ای مختلفی هستند.

وقتی مردم می گویند سکه A یک فورک از سکه B است، معمولاً منظورشان این است که سکه A زنجیره ای پایدار از سکه B است. چرا این کار را می کنند؟ دلیل آن ساده است، همه دارندگان بیت کوین سکه تازه ایجاد شده را هم نیز به همان تعداد خواند داشت. این یک مزیت بزرگ در مقایسه با ایجاد سکه جدید است.

آیا لایت کوین فورک بیت کوین است؟

کد پروژه لایت کویناز بیت کوین فورک شده است. با این حال، به دلیل اینکه لایت کوین و بیت کوین هیچ اشتراک مشترک ندارند، لایت کوین نه سافت فورک و نه هاردفورک بیت کوین است و همچنین یک شکاف زنجیره ای پایدار از بیت کوین هم نیست.

بیت کوین و بیت کوین کش دقیقاً همان بلاک Genesis اولیه هستند اما بلاک Genesis در لایت کوین توسط چارلی لی به طور جداگانه ایجاد شده است، بنابراین لایت کوین یک بلاک چین کاملاً جدید است.

وقتی مردم می گویند سکه A یک فورک از سکه B است، معمولاً منظورشان این است که سکه A زنجیره ای پایدار از سکه B است. بنابراین اصلا درست نیست که فکر کنید لایت کوین فورک بیت کوین است مگر اینکه محتوای کد منبع پروژه نرم افزار به درستی مشخص شود.

با توجه به متن، نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا همچنان هم دلایلی برای اثبات فورک بودن لاین کوین از بیت کوین دارید؟ لطفا نظرات خود را در کامنت ها بیان کنید تا دیگر کاربران هم نیز بهره مند شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads