مرداد ۱۸, ۱۴۰۱

تفاوت بیت کوین و اتریوم

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 9, 2019
  • 0
بیت کوین و اتریوم

از زمان معرفی اتریوم (ETH) در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط ویتالیک بوتین مورد توجه بسیاری قرار گرفت. با توجه به محبوبیت روز افزون این  ارز دیجیتالی، بسیاری از افراد اتریوم را دائماً با بیت کوین (BTC) ، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در دنیا مورد مقایسه قرار می دهند. به دلیل درک اهمیت شباهت ها و تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم برای سرمایه گذاران تصمیم گرفتیم که در این مقاله به بررسی این موضوع مهم بپردازیم.

بیت کوین و اتریوم

بیت کوین

بیت کوین در ژانویه سال ۲۰۰۹ معرفی شد، این ارز دیجیتالی ایده جدیدی را ارائه کرد که در یک کاغذ سفید توسط Satoshi Nakamoto ارائه شده بود. بیت کوین وعده ارز آنلاین را داد که برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت با هیچگونه مرجع مرکزی کنترل نمی شود. با گذشت سال ها، مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز ، مورد قبول برخی از تنظیم کنندگان و ارگانهای دولتی قرار گرفته است. اگرچه این یک وسیله پرداخت یا ذخیره ای است که رسماً شناخته شده نیست، اما موفق شده یک راه را برای خود ایجاد کند و با وجود اینکه مرتباً مورد بررسی و بحث قرار می گیرد ، همچنان با سیستم مالی همزیستی دارد.

اتریوم

از فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه هایی استفاده می شود که فراتر از ایجاد ارزهای دیجیتالی است. اتریوم بزرگترین و تثبیت شده ترین، بستر نرم افزاری غیر متمرکز است که در ژوئیه سال ۲۰۱۵ ایجاد شد.

اتریوم امکان استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز (dapps) را در بلاک چین خود ایجاد کرده که بدون هیچگونه از کار افتادگی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث اجرا می شود. اتریوم با زبان برنامه نویسی خاص خود که در بلاک چین اجرا می شود به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های توزیع شده خود را بسازند و اجرا کنند.

برنامه های بالقوه اتریوم گسترده است و از توکن رمزنگاری بومی آن یعنی اتر تغذیه می شود. در سال ۲۰۱۴، اتریوم پیش فروش اتر را آغاز کرد، اتر مانند سوخت برای اجرای دستورات روی پلتفرم اتریوم اجرا می شود و توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه های کاربردی روی پلتفرم استفاده می شود.

اتر عمدتاً به دو هدف استفاده می شود، به عنوان ارز دیجیتال در مبادلات مانند سایر ارزهای رمزپرداختی و اجرای برنامه ها در شبکه اتریوم. طبق گفته مدیر عامل اتریوم، می توان از آن برای “رمزگشایی، عدم تمرکز، ایمنی و مبادله در مورد هر چیزی” استفاده کرد. یکی از پروژه های اصلی در اکوسیستم اتریوم، همکاری مایکروسافت با ConsenSys است که بلاک چین اتریوم را به عنوان یک سرویس (EBaaS) در Microsoft Azure ارائه می دهد. مشتریان و توسعه دهندگان می توانند با یک کلیک به محیط توسعه دهنده بلاک چین مبتنی بر ابر دسترسی داشته باشند. ”

تفاوت های کلیدی بیت کوین و اتریوم

در حالی که هر دو بیت کوین و اتریوم از دفتر کل توزیع شده و رمزنگاری استفاده می کنند، اما از لحاظ فنی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین تفاوت های بین این دو ارز دیجیتالی پرداخته شده است:

زمان ایجاد بلاک

تایید تراکنش های اتریوم تنها چند ثانیه و تایید تراکنش ها در بیت کوین چند دقیقه به طول می انجامد، بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه (یا ۷۵ ساعت در ساعت) ۱۲٫۵ بیت کوین جدید ایجاد می کند در حالی که اتریوم ۳ اتر جدید را در هر ۱۵ ثانیه ایجاد می کند (یا ۷۲۰ در ساعت).

محدودیت عرضه

بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون ارز است که از این تعداد ۱۷ میلیون تاکنون استخراج شده است. اتریوم در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی ندارد، اما برنامه هایی برای کاهش یا متوقف استخراج در ۱ تا ۲ سال دیگر دارد. در حال حاضر تقریبا ۱۰۰ میلیون اتر وجود دارد.

الگوریتم

الگوریتم هشینگ در بیت کوین و اتریوم متفاوت است، اتریوم از Etash استفاده می کند در حالی که بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند و می تواند با سخت افزار ویژه ای، معروف به ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه)، به صورت کارآمد استخراج شود.

بیت کوین و اتریوم

هدف اصلی

بیت کوین و اتر هر دو ارز دیجیتالی هستند، اما هدف اصلی اتر ایجاد ارز به عنوان یک سیستم پولی جایگزین نیست (بر خلاف بیت کوین) بلکه تسهیل و کسب درآمد از عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم و بسترهای نرم افزاری غیر متمرکز (dapp) می باشد.

جمع بندی

در این مقاله ما به معرفی هر دو ارز بیت کوین و اتریوم و تفاوت های بین آنها پرداختیم. هر دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم بر اساس فناوری “بلاک چین” کار می کنند، با این حال، بلاک چین اتریوم به مراتب ویژگی ها و خدمات بیشتری نسبت به بیت کوین دارد و امکان ساخت برنامه های غیر متمرکز را به کاربران می دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads