تیر ۱۰, ۱۴۰۱

تکنولوژی بلاک چین در صنعت نفت و گاز

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 8, 2019
  • 0
تکنولوژی بلاک چین در صنعت نفت و گاز

فناوری بلاک چین تنها محدود به استفاده در ارزهای دیجیتال نمی شود، بسیاری از صنایع و کسب و کارها قادر به استفاده از این فناوری و پیشرفت در روند کاری خود می باشند. بلاک چین در تسریع، شفافیت، امنیت و دیگر رویکردهای مهم به صنایع کمک می کند، از این رو خیلی از شرکت های فناوری در حال کار روی این تکنولوژی نسبتا جدید و استفاده از آن در صنایع مختلف می باشند. از جمله صنایع مورد استفاده در این زمینه گاز و نفت است، در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد بلاک چین در صنعت نفت و گاز کسب کنید.

بلاک چین در صنعت نفت و گاز

با پیشرفت علم و فناوری، اهمیت منابع نفت و گاز در ارتقاء پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی جهانی رو به افزایش است. براساس “بررسی آماری BP از انرژی جهانی”، نفت و گاز طبیعی ۵۷٪ از مصرف کل انرژی را تشکیل می دهند. علاوه بر این، میزان مصرف جهانی نفت ۱٫۸٪ افزایش یافته است که بیش از میانگین نرخ رشد است.

از آنجا که منابع نفت و گاز نقش مهمی در انرژی دارن ، فناوری های صنعت نفت و گاز در سالهای اخیر به سرعت توسعه یافته اند. دیده می شود که صنعت نفت و گاز بتدریج به سمت جهت گیری روشنفکران، دیجیتالی شدن و اتوماسیون در حال پیشرفت است. با این حال، حالت مدیریت نسبتاً قدیمی است و دارای ویژگی های کارآیی پایین، هزینه بالا، مدت زمان طولانی و ریسک بالا است. صنعت نفت و گاز را می توان به سه بخش تقسیم کرد: براساس تقسیم بازار: بالادست، میانه و پایین دست. بالادست به اکتشاف و توسعه نفت و گاز اشاره می کند، جریان اصلی به انتقال نفت و گاز اشاره می کند و جریان پایین دست به ذخیره و فروش کل می پردازد.

مقادیر زیادی از مستندات و کارهای سازشی باعث افزایش هزینه های پولی و زمانی می شود. صنعت نفت و گاز ویژگی های سرمایه گذاری و همکاری چند طرفه را دارد و خطرات کلاهبرداری ، خطا و عدم کارآیی معاملات در آن ها نسبتاً زیاد است.  هزینه های مدیریت شخص ثالث در نفت و گاز نسبتاً زیاد است و از این رو فرآیند مذاکره تجاری ناکافی است و تبادل داده های مهم آهسته است؛ چر اکه داده های مهم در معرض خطرات بالاتری از حملات سایبری قرار دارند. به نظر می رسد که فناوری نسبتاً جدیدی به نام blockchain در این زمینه راه گشا باشد!

در سال ۲۰۰۸، ظهور بیت کوین باعث رونق در توسعه فناوری blockchain شد. در این دهه، پیشرفت فناوری بلاک چین از طریق آستانه ها طی شده است: دوران blockchain 1.0 که توسط Bitcoin ، دوره theblockchain 2.0 مشخص شده توسط Ethereum و con-tracts هوشمند ، دوره blockchain 3.0 برای کاربرد در شبکه های اجتماعیاست. در حال حاضر ، در بسیاری از صنایع از فناوری blockchain استفاده شده است. با این حال ، در ابتدا ، صنعت نفت و گاز نسبت به گذشته منتظر مانده و به ندرت تحول یافته است. تا سال ۲۰۱۷ ، British Petroleum (BP) آزمایش پروژه blockchain را آغاز کرد و صنعت نفت و گاز اولین گام در استفاده از فناوری blockchain را برداشت. بقیه مقاله ها به شرح زیر برگزار می شوند: بخش دوم انگیزه و مشارکتهای این مقاله را توصیف می کند. بخش سوم فناوری های کلیدی blocklockchain را ارائه می دهد. بخش چهارم برنامه های کاربردی بالقوه فناوری blockchain در صنعت نفت و گاز را توصیف می کند.

اهمیت استفاده بلاک چین در صنعت نفت و گاز

کنفرانس دو روزه ۱۸ و ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹ در زمینه بلاک چین در صنعت نفت و گاز برگزار شد. در کنفرانس نفت و گاز نحوه استفاده از فناوری بلاک چین مانند ارزهای دیجیتال، قراردادهای هوشمند، داده های توزیع شده و دفاتر کل عمومی در صنعت نفت و گاز به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

مفهوم دفتر کل عمومی می تواند تقریباً در تمامی جنبه های کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از یک شبکه نقطه به نقطه و یک سرور زمان سنج توزیع شده، یک بانک اطلاعاتی بلاک چین می تواند به صورت مستقل کنترل شود. بلاک چین الگوی تجاری آینده زنجیره تأمین است و می تواند در کل زنجیره ارزش نفت و گاز اعمال شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads