مهر ۵, ۱۴۰۱

تاسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری‌ بلاکچین و رمز ارز در دولت

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 4, 2019
  • 0

با توجه به محبوبيت و پیشرفت فناوری پایه مرتبط با ارزهای دیجیتال یعنی بلاک چین، بسیاری از دولت ها نیز مراکز و موسساتی را برای توسعه این فناوری شگرف ایجاد نموده اند. به تازگی پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت خبرهایی مبنی بر تأسیس یک مرکز طراحی و توسعه به منظور بهره برداری از فناوری های نوین پرداخت بین المللی و نوآوری مالی، ارائه کرده است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا در جریان خبرهای مرتبط با تاسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری‌ بلاکچین و رمز ارز در دولت قرار گیرید.

مزایای استفاده از بلاک چین

 

مزایای اصلی فناوری بلاک چین عدم تمرکز، تغییر ناپذیری، امنیت و شفافیت است. فناوری بلاکچین اجازه می دهد تا بدون نیاز به وابستگی به اشخاص ثالث، تأیید صحت انجام شود. ساختار داده ها در بلاک چین قابل تغییر یا حذف نمی باشد.

همه تراکنش ها و داده ها پس از فرآیند تأیید حداکثر اعتماد به بلوک متصل می شوند. در مورد آنچه که باید در این فهرست ثبت شود، اجماع همه گره ها در دفتر کل نیاز است.

معاملات ذخیره شده در بلوک ها در میلیون ها رایانه شرکت کننده در زنجیره موجود است. از این رو انجام مبادلات و عملکرد این شبکه کاملا غیر متمرکز است.

منشأ هر تراکنش را می توان در طول زنجیره تا نقطه مبدأ آن پیگیری کرد. از آنجا که برای اعتبارسنجی ورود به پروتکل های مختلف اجماع لازم است، خطر ورود کپی یا کلاهبرداری را از بین می برد. با انعقاد قراردادهای هوشمند، مشاغل می توانند شرایط را از پیش تعیین شده تنظیم کنند تا معاملات اتوماتیک فقط در صورت تحقق شرایط انجام شوند.

 

تاسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری بلاکچین

بسیاری از افراد بلاک چین را با بیت کوین مرتبط می دانند، البته این تفسیر تا حدودی درست است چرا که   این موفقیت بیت کوین بود که به جهانیان فناوری بلاکچین را نشان داد. اما بیت کوین تنها یک محصول از شبکه بزرگ بلاک چین است. صنایع و بخش های دیگر همچون بیت کوین نیز می توانند از این فناوری به منظور کاهش هزینه ها و افزایش مسئولیت پذیری استفاده کنند.
در کشورهای مختلف همچون چین، ژاپن، انگلیس، سنگاپور و چندین کشور دیگر، از فناوری بلاک چین به منظور ارتقا بخش مالی و بهبود سیستم های بوروکراتیک خود استفاده می کنند. شرکتها هم همچنین در تلاشند تا محصولات و خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهند.
در ایران نیز به تازگی اعلام شده که قرار است یک مرکز طراحی و توسعه فناوری بلاکچین به منظور بهره برداری از فناوری های نوین پرداخت بین المللی و نوآوری مالی ایجاد شود.

هم اکنون در کشور، رویکرد اصلی تأمین و انتقال ارز، از مسیر نظام بانکی بین‌المللی انجام می‌شود. به دلیل وجود سامانه‌هایی مانند سوئیفت، اطلاع از مبدا و مقصد ارز به سادگی امکان‌پذیر بوده و اعمال تحریم و فشار بر ذخایر بانکی ایران و بانک های طرف تعامل با ایران بسیار ساده است.

در شرایط فعلی اقتصاد کشور، کلیه کارها و امورات بانکی می بایست به صورت نیابتی و از طریق شبکه تراستی‌ها انجام پذیرد. رویکرد استفاده از ظرفیت تراستی ها دارای یک ملاحظه بسیار مهم با عنوان سازو کار اعتماد است. در رویکرد سنتی معمولا با تضامین ملکی و بانکی یا اعتماد به اشخاص، این موضوع مدیریت می‌شود که مخاطرات و مشکلات زیادی را در پی داشته و خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت:

بلاک چین یکی از جدیدترین تکنولوژی­ هایی است که در سالیان اخیر برای تسهیل مبادلات تجاری در دنیا بکارگرفته می­ شود و به واسطه سرعت و کارایی بالا، هزینه پایین و امنیت قابل توجه مبادلات ارزی فراگیر شده، فناوری بلاکچین و استفاده از رمز ارزها در بستر آن است. فناوری زنجیره بلاک، بخشی از فناوری­ های دفاتر کل توزیع شده، است که در آن سوابق تراکنش ­ها در زنجیره­‌های متصل به یکدیگر ذخیره می­‌شود.

از این رو با فرصت‌های ایجاد شده در خصوص فناوری بلاک چین و ابزارهای نوین تسویه در دنیا پیشنهاد می‌شود تا ساختاری به منظور پیگیری و استفاده از این فرصت‌ها ایجاد گردد. این ساختار می‌تواند با هماهنگی و جهت دادن به تلاش‌ها در کشور، میزان قابل قبولی از اثرگذاری را بر توسعه و تنوع ‌بخشی به ابزارهای تسویه و تضمین در تبادلات بانکی ایجاد نماید.

بنابراین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت به منظور تسهیل و گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها پیشنهاد تأسیس مرکز طراحی و توسعه فناوری های نوین مالی بین‌المللی را با هدف ایجاد بستر قانونی، سازوکار و رویه های اجرایی لازم و کارآمد به هیئت دولت ارائه کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads