اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

هاردفورک مونرو ، تغییر الگوریتم مونرو به RandomX

  • توسط samsam
  • دسامبر 2, 2019
  • 0
هاردفورک مونرو

بلاک چین مونرو در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹ طبق تصمیمات تیم توسعه این ارز دیجیتالی الگوریتم اثبات کار خود را از CryptoNight به RandomX، تغییر داد. هدف اصلی این کار مقامت در برابر ASIC و تغییر عملکرد میزان استخراج این ارز دیجیتالی است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا در مورد هاردفورک مونرو و تغییر الگوریتم مونرو به RandomX اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هاردفورک مونرو

ASIC چیست؟!

به طور خلاصه، ASIC miner نوعی سخت افزار خاص است که برای استخراج با یک نوع خاص از الگوریتم طراحی شده است و بسیار قدرتمندتر از پردازنده معمولی یا GPU های معمولی است. از این رو، ASIC ها به طور گسترده ای برای کمک به متمرکز کردن شبکه در نظر گرفته می شوند. جامعه مونرو برای جلوگیری از این کار، در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹ برای انجام یک هارد فورک در بلوک شماره ۱،۹۷۸،۴۳۳، به اجماع رسیدند.

هاردفورک مونرو

مونرو یا XMR یکی از ۱۵ ارز دیجیتالی برتر در بازار است که از نظر نوآوری ها و پیشرفت های فناوری هیچگاه عقب نمانده است. مونرو مدت زیادی به دلیل hullabaloo از سودآوری استخراج رنج می برد. الگوریتم CryptoNight که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، برای مدت زمان بسیار طولانی در برابر دستگاه های ASIC (مدارهای یکپارچه مخصوص برنامه) مقاوم بود، تا اینکه اولین ماینر های Bitmain برای الگوریتم CryptoNight در سال ۲۰۱۸ ساخته شدند. اگرچه نسخه CryptoNight  در این مدت به خوبی کار کرده بود اما توسعه دهندگان مونرو تصمیم به انجام اصلاحات یا تغییراتی در الگوریتم استخراج این ارز گرفتند و در نتیجه، جامعه XMR به توافق رسیده اند كه مونرو باید تغییراتی را در الگوریتم Proof of Work یا PoW خود انجام دهد تا این شبکه در برابر ماینرهای ASIC مقاوم شود.

الگوریتم RandomX

RandomX الگوریتم استخراج جدید Proof of Work یا اثبات کار است که ASIC ها و حتی مسئله بات نت ها و بدافزارهای استخراج مونرو را نیز برطرف می سازد. RandomX در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹ جایگزین الگوریتم CryptoNight می شود. برای این کار ابتدا کدها فریز شد، سپس ورژن ۰٫۱۵ منتشر و در آخر شبکه به روز رسانی شد.

با این تغییر، زیرساخت GPU برای استخراج Monero در هنگام اجرای RandomX با ضرر قابل توجهی روبرو می شود زیرا این الگوریتم بیشتر برای CPU ها کارآمد می باشد. بنابراین، عملکرد استخراج را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مانند هر فورک دیگر، پیامدهای واقعی این کار در نرخ هش و پاداش استخراج است.

در آخرین فورک مونرو در ماه مه ۲۰۱۸، شاهد انتقال قدرت استخراج GPU بودیم. اما هارد فورک RandomX قابلیت های استخراج عمومی GPU را بطور چشمگیری تضعیف می کند.

الگوریتم Proof-of-Work از اجرای کد تصادفی و تکنیک های حافظه فشرده برای جلوگیری از توسعه ASIC استفاده می کند. معرفی آن، کلیه ASIC های CryptoNight موجود را منسوخ می کند، در حالی که این پیچیدگی اضافه شده، توسعه ماشین های جدید را هم گران و هم ناکارآمد می کند.

مونرو قاطعانه در موضع قبلی خود قرار دارد. طرفداران آن اغلب ASIC ها را مورد انتقاد قرار می دهند و تعهد میدهند که همیشه XMR را در برابر سخت افزارهای تخصصی مقاوم نگه دارند، حتی با هزینه تغییر الگوریتم استخراج و سختی های انجام هارد فورک.

هاردفورک مونرو

سرمایه گذاری روی سخت افزار استخراج Monero ، نگهداری از آن و عرضه آن به بازار در این مرحله بسیار ریسک پذیر است و بسته به موفقیت الگوریتم مقاوم در برابر ASIC که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است، ممکن است در آینده هارد فورک الگوریتم های دیگری وجود داشته باشد.

برای ادامه موفقیت آمیز استخراج پس از به روز رسانی شبکه، باید آدرس ماینینگ خود را نیز به روز کنید. همچنین می توانید آخرین کیف پول v0.15.0.1 را به روز کرده و  از آدرس کیف پول محلی برای استخراج بعد از هارد فورک استفاده کنید. برای استخرهای به روز جهت استخراج  XMR می توانید لیست ارائه شده در MiningPoolStats را بررسی کنید.

توسعه دهندگان مونرو انتظار دارند که RandomX به دلیل برخورداری از memory hard approach بیشتر از دیگر الگوریتم ها مورد توجه واقع شود، اما پتانسیل بالاتر ممکن است منجر به فشار مجدد توزیع بدافزار شود.

آیا فکر می کنید که هاردفورک مونرو در پی دستیابی به اهداف خود موفق خواهد بود؟ آیا عملکرد مونرو در مقاوم بودن به Asic اقدامی درست و قابل اطمینان است؟ در کامنت ها نظرات خود را بیان کنید تا دیگر کاربران نیز استفاده کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶