خرداد ۳, ۱۴۰۱

تصویب قیمت برق دستگاه ماینر

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 27, 2019
  • 0

با توجه به تب تند استخراج بیت کوین در دنیا و البته ایران، کشورها و دولت های مختلفی برای آغاز این صنعت، مجبور به گذاشتن مقررات و آیین نامه هایی شدند؛ چرا که برق زیادی مصرف می شود. کشور ما به دلیل هزینه ی پایین برق یکی از بهترین کشورهای جهان برای استخراج این ارز دیجیتالی به شمار می رود که با توجه به افزایش تعداد ماینرها و مصرف بالای برق دولت و مسئولین در تابستان ۹۸ تصمیم به گذاشتن تعرفه و قوانینی برای صنعت استخراج شدند. بالاخره پس از ماه ها گذشت از تصویب دولت، وزارت نیرو تعرفه برق دستگاه‌ ماینر را اعلام کرد. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد قیمت برق دستگاه ماینر و فعالیت این صنعت جدید و صحبت های ماینرها کسب کنید.

دستگاه های ماینر در ایران

وقتی حدود ۲ سال پیش مسئولان از صنعتی بودن رمز ارزها خبر دادند، صدها هزار دستگاه که از راه های مختلف به کشور رسیده بود، فعالیت خود را آغاز کرد. این دستگاه ها اگرچه از راه های قانونی به کشور، وارد نشده بودند، اما از سایت ها و مراکزی خریداری می شد که تحت نماد وزارت صنعت بودند. پس از آنکه دستگاه های استخراج رمز ارزها، به درست یا اشتباه عامل اصلی مصرف بالای برق شناخته شدند، برخورد با دارندگان این دستگاه ها آغاز شد.یکی از گلایه های صاحبان دستگاه های استخراج برق این بود که با وجود به رسمیت شناخته شدن صنعت استخراج و خرید و فروش صدها هزار دستگاه در کشور، به دلیل عدم تعیین نرخ برق، صاحبان دستگاه ها اجازه استفاده از آنها را ندارند. بالاخره در اوایل تابستات هیئت دولت، نرخ برق صادراتی را برای آنها تعیین کرد و پس از ماه ها معطلی وزارت نیرو این نرخ را ابلاغ کرد.

قیمت برق دستگاه ماینر

 

قیمت برق دستگاه ماینر مصوبه وزارت نیرو

مصوبه دولت خبر از تعیین نرخ برق صادراتی برای ماینرها می داد اما هزینه برقی که وزارت نیرو پس از ابلاغ دستور اعلام کرد، متفاوت بود. آقای رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق می گوید هزینه برق ماینرها برای ماه های گرم سال (۴ ماه از سال) ۲ برابر نرخ صادراتی در نظر گرفته شده است. فعالان صنعت ماینینگ می گویند برای اولین بار است که برای یک صنعت داخلی نرخ خارجی آن هم ۲ برابر قیمت صادراتی در نظر گرفته شده است.

با نرخ جدید اعلام شده، بسیاری ماینرها می گویند برای فعالیت قانونی باید حتی از سرمایه اولیه خود هم هزینه کنند. مدیر کارگروه انجمن بلاک چین می گوید وقتی بیت کوین از ۱۳ هزار دلار به ۷ هزار دلار سقوط کرده، یعنی ارزش محصول ماینرها به نصف کاهش پیدا کرده، بنابراین در محاسبه نرخ برق باید ملاحظات لازم صورت بگیرد اما سخنگوی صنعت برق می گوید، محاسبات ما دقیق بوده است.

در این باره آقای شرفی مدیر کار گروه انجمن بلاک چین می گوید با نرخ جدید هیچ تحرکی به فعالیت ماینرها داده نشده و امکان فعالیت ماینرها با این شرایط وجود ندارد و این صنعت طبیعتا به زیرزمین منتقل می شود. یعنی خیلی از صنایع   که در کنار کار خود از این صنعت هم بهره می بردند، دستگاه های خود را خاموش نمی کنند و همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد اما شاید این کار به صورت شفاف انجام نگیرد. از این رو این شرایط فقط باعث می شود که شفاف سازی و درآمدی که از مالیات این صنعت عاید کشور می شد، سلب شود. همچنین افرادی که می خواهند شفاف کار کنند با این روند حذف شده و مسلما نتیجه این کار در آینده بیشتر ملموس خواهد بود.

با توجه به مصوبه وزارت نیرو هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارزها ۹۶۵۰ ریال تعیین شده است. بهای انرژی در ۴ ماه گرم سال یعنی خرداد تا شهریور نیز با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

قیمت برق دستگاه ماینر

جمع بندی

امکان دارد که با نرخ جدید برق صدها هزار دستگاه ماینر چاره ای به جز انتقال به کشور دیگر، توقف فعالیت و یا فعالیت غیر قانونی نداشته باشند. سخنگوی صنعت برق در این باره می گوید، با تخلفات طبق مقررات قضایی برخورد خواهد شد. استخراج ارزهای دیجیتال بنابر برخی برآوردها می تواند به ازای هر ۵ هزار کیلو وات یک شغل ایجاد کند.

با توجه به نرخ مصوب اعلام شده شما چه فکر می کنید، آیا استخراج ارزهای رمزنگاری شده در ایران سودمند است؟ قیمت برق دستگاه ماینر چقدر باید باشد تا علاوه بر پرداخت مالیات همچنان برای صاحبان این صنعت سودمند باشد؟ لطفا نظرات خود را در کامنت ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بهره مند شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads