تیر ۱۰, ۱۴۰۱

مزایای استفاده از فناوری بلاک چین چیست؟!

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 17, 2019
  • 0

فناوری بلاک چین از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۸، اولین سیستم الکترونیکی نقدی غیر متمرکز و بسیار تکامل یافته بود. امروزه مبتکران در زمینه های مختلف در حال تحقق در مورد مزایای فناوری پشت بیت کوین هستند. از پزشکی تا امور مالی، بسیاری از بخش ها به دنبال راه هایی برای ادغام بلاک چین در زیرساخت های خود می باشند. چرا که فناوری بلاک چین با داشتن ماهیت غیر متمرکز خود می تواند با شفافیت بیشتر، امنیت بیشتر و ردیابی آسان تر به فرصت های جدید منتهی شود. راه حل های بلاک چین فقط به مبادله ارزهای دیجیتال محدود نمی شود. مزایای بی شماری وجود دارد که این فناوری از طریق ماهیت توزیع شده و غیر متمرکز خود می تواند در بسیاری از صنایع مختلف به کار گرفته شود. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مزایای استفاده از فناوری بلاکچین کسب کنید.

مزایای استفاده از فناوری بلاک چین

مزایای استفاده از فناوری بلاک چین

در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای استفاده از فناوری بلاک چین جهت استفاده در صنایع و کسب و کارهای مختلف اشاره شده است:

شفافیت بیشتر

بزرگترین مشخصه بلاکچین از این واقعیت ناشی می شود که دفتر کل معاملاتی آن برای مشاهده آدرس های عمومی باز است. در سیستم های مالی و تجاری، بلاک چین یک لایه بی سابقه ای از مسئولیت پذیری را اضافه می کند و هر بخش از مشاغل را مسئول می داند تا با صداقت نسبت به رشد شرکت، جامعه و مشتریان خود عمل کند.

 

افزایش راندمان

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، بلاک چین در بسیاری از زمینه ها همچون سیستم های پرداختی و املاک و مستغلات نیاز به واسطه ها را برطرف می سازد. در مقایسه با خدمات مالی سنتی، بلاکچین با انتقال نقطه به نقطه، معاملات سریع تری را انجام می دهد. به عنوان مثال فرآیند مدیریت املاک با یک سیستم واحد سوابق مالکیت و قراردادهای هوشمند که توافق نامه بین مستاجر و صاحبخانه را به صورت خودکار انجام می دهد، کارایی بیشتری دارد.

 

قابلیت ردیابی بهبود یافته

با استفاده از دفتر کل بلاکچین، هر بار که مبادله ای در این شبکه ثبت می شود، مسیر حسابرسی برای ردیابی محل ورود کالا وجود خواهد داشت. این نه تنها  به بهبود امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری در مشاغل مرتبط با ارز کمک می کند، بلکه می تواند به صحت دارایی های مبادله شده نیز کمک می کند. در صنایعی مانند دارو می توان از بلاکچین برای ردیابی زنجیره تأمین از تولیدکننده تا توزیع کننده یا در صنعت هنر برای اثبات غیرقابل انکار مالکیت استفاده کرد.

 

کاهش هزینه ها

برای اکثر مشاغل، کاهش هزینه ها یک اولویت است. با استفاده از شبکه بلاکچین، شما نیازی به اشخاص ثالث یا واسطه ها ندارید. درعوض ، فقط باید به داده های موجود در بلاک چین اعتماد کنید. شما همچنین برای تکمیل تجارت لازم نیست مستندات زیادی را مرور کنید زیرا همه اجازه دسترسی به یک نسخه واحد و تغییر ناپذیر را دارند.

مزایای استفاده از فناوری بلاک چین

امنیت

بلاک چین نسبت به سایر سیستم ها ایمن تر است؛ چرا که معاملات قبل از ثبت باید مورد توافق قرار گیرند و پس از تأیید معامله، رمزگذاری شوند. علاوه بر آن اطلاعات به جای یک سرور واحد روی شبکه رایانه ها ذخیره می شوند و از این رو دسترسی به داده ها و هک کردن آنها بسیار دشوار می باشد. در هر صنعتی که حفاظت از داده های حساس بسیار مهم باشد، همانند خدمات مالی، دولت، مراقبت های بهداشتی و سیستم رای گیری و بسیاری دیگر از صنعت ها بلاک چین فرصتی دارد تا با کمک به جلوگیری از کلاهبرداری و فعالیت های غیر مجاز، چگونگی به اشتراک گذاری اطلاعات مهم را تغییر دهد.

 

با توجه به مزایای استفاده از فناوری بلاک چین، بسیاری از صنایع قادر به استفاده از آن برای کاهش هزینه های داخلی و امنیت بیشتر اطلاعات خود می باشند. اما با این وجود، اجرای شبکه بلاک چین کار ساده ای نیست و برخی از مفاهیم هنوز جدید و در حال تحول هستند و علاوه بر آن فن آوری بلاک چین توسط افراد غیر فنی قابل درک نیست و به سطح مهارت و تخصص نیاز دارد. با این حال چه کسی می داند که فناوری بلاک چین ما را به کجا می برد؟ فقط آینده خواهد گفت، این آینده روشن دلایل بیشتری برای یادگیری امروز درباره آن به ما می دهد.

در صورت هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد مزایای استفاده از فناوری بلاک چین و مشکلات پیاده سازی آن لطفا در کامنت ها نظرات خود را بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بهره مند گردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads