دی ۲۹, ۱۴۰۰

کاربردهای استفاده از قراردادهای هوشمند

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 16, 2019
  • 0

اتریوم دومین نسل از بلاک چین پس از اولین فناوری بلاک چین بیت کوین است. قراردادهای هوشمند را می توان با کمک بلاکچین اتریوم به راحتی رمزگذاری کرد، در صورتیکه این کار با دیگر بلاکچین ها همچون بیت کوین امکان پذیر نیست. این مقاله شامل لیستی از بهترین موارد استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم می باشد. قراردادهای هوشمند اتریوم بسیاری از پلتفرم ها را متحول کرده و سرعت و شفافیت را برای هر دو طرف درگیر در مبادلات افزایش داده است. ویتالیک  در سال ۲۰۱۵ بلاک چین اتریوم را طراحی کرد، این بلاک چین می تواند مانند قراردادهای هوشمند، اسکریپت سازی سطح پیشرفته ای را انجام دهد و بستر توسعه برنامه های غیرمتمرکز را فراهم کند. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد کاربردهای قراردهای هوشمند کسب کنید.

قراردادهای هوشمند

کاربردهای قراردهای هوشمند

در ادامه به چندین کاربرد قراردادهای هوشمند در زندگی واقعی اشاره شده است:

خدمات بانکی و مالی با قراردادهای هوشمند

استفاده از قرارداد هوشمند در بخش بانکی می تواند موجب تسریع در معاملات بانکی و ساده سازی چندین رویه مالی شود. این امر به انتقال دقیق اطلاعات و انجام تعهدات کلیه طرفین درگیر  در مبادلات کمک خواهد کرد. از آنجا که همه شرایط برای کاربران قابل مشاهده است، بنابراین هیچ جایی برای خطا در مبادلات مالی باقی نمی ماند و شفافیت معاملات حفظ می شود.

برای ساده تر کردن پرداخت های مرزی، القای شفافیت، سازماندهی مدیریت بانک اطلاعاتی آنلاین وبسیاری دیگر از خدمات، اکثر سیستم های بانکی بزرگ از پروژه بلاک چین اتریوم در کارهای خود، استفاده می کنند.

قراردادهای هوشمند اتریوم چندین مورد کاربرد هوشمند در بخش بانکی و دارایی دارند. مفهوم قراردادهای هوشمند را می توان به طور گسترده در وام ها، پرداختها، اوراق ملی، مطالبات بیمه و غیره به کار برد تا روند کار ساده شود و مبادلات سریع تر و شفاف تر انجام شوند.

ICO یا DAICO

ICO یا فروش توکن می تواند با کمک قرارداد هوشمند اتریوم بسیار موثرتر باشد. قرارداد هوشمند می تواند این روند فروش را تقویت پو آن را عادلانه تر و شفاف تر سازد. ویتالیک (مخترع اتریوم) اخیراً اعلام کرده که مدل DAICO ترکیبی از مدل DAO و ICO است. متغیر DAICO با نام “tap” به همراه قرارداد هوشمند DAICO توسط تیم توسعه در مدل DAICO استفاده می شود.

در مدل DAICO ، دکمه “tap” مبلغ اتر را تعیین می کند و توسعه دهنده می تواند در هر ثانیه از قرارداد خارج شود، علاوه بر این محدودیت برداشت توسط همکاران DAICO تصمیم گیری می شود. این امر باعث می شود تا در مورد توسعه دهندگان بررسی های لازم انجام شود؛ چرا که در برداشت محدود می شوند. اینگونه است که می توان از قرارداد هوشمند اتریوم برای مدیریت و بررسی دقیق ICO ها استفاده کرد.

بازارهای پیش بینی با قراردادهای هوشمند

به دلیل خطرات و ریسک های موجود در بازار پیش بینی یا شرط بندی، این بازار هیچگاه قادر به تبدیل شدن به جریان اصلی نبود. اما با کمک شبکه بلاک چین اتریوم، روند پیش بینی ها در بازار تغییر کرده است. پیش بینی بازار می تواند بستر موثری برای استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم باشد. این روند می تواند یک پیش بینی برای نتیجه یک مسابقه فوتبال، یک رقابت انتخاباتی، حراجی ها و غیره باشد که از شرکت کنندگان دعوت می شود شرط های خود را ارائه دهند.

جایگزین اسکروو

مفهوم قراردادهای هوشمند می تواند برای جایگزینی ها واسطه ها و کمک به شما در پس اندازتان مورد استفاده قرار گیرد. این سرویس نه تنها موجب صرفه جویی در هزینه شما می شود بلکه فرایند پس انداز را نیز بسیار شفاف تر می سازد. قراردادهای هوشمند اتریوم همچنین در املاک و مستغلات، وصیت نامه و دیگر مکان ها قابل اجرا است. یکی دیگر از کاربردهای قراردادهای هوشمند Upwork است که می تواند به عنوان یک escrow عمل کند.

مدیریت هویت دیجیتال با قراردادهای هوشمند

بلاک چین اتریوم قادر به حل یکی از بزرگ ترین مشکلات مردم، یعنی سرقت هویت و انحصار داده است. شرکت هایی مانند آمازون و فلیپکارت اطلاعات کارت اعتباری و کارت بدهی شما را دارند و می توانند این آنها را به هر کس با نرخ انحصاری بفروشند. این فقط یک نمونه است و آنها این کار را نمی کنند. اما مشکل واقعی است و سرقت هویت به سرعت در حال وقوع است. بنابراین برای تأمین این مشکل، داده ها می توانند در یک برنامه uPort ذخیره شوند و این فقط توسط شما قابل دسترسی است. با استفاده از این فناوری، داده های شما در uPort بی خطر هستند و هیچ شرکتی قادر به دسترسی به آنها نخواهد بود.

قراردادهای هوشمند

نتیجه

بیش از یک میلیون حساب در Etherscan.io ثبت شده است که از این قرارداد هوشمند استفاده می کنند. این تعداد هر روز همچنان در حال افزایش است. جدای از این، تعداد برنامه های کاربردی نیز در حال افزایش است. تقریباً ۱۳۰۰ برنامه کاربردی در اتریوم وجود دارد. افزایش این تعداد نشان می دهد که طی چند سال قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی بخشی از زندگی روزمره ما خواهند بود. بازار و فرصت ها نیز در این زمینه بسیار زیاد است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads