مهر ۱۵, ۱۴۰۱

پایان استخراج بیت کوین ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 13, 2019
  • 0
پایان استخراج بیت کوین

طی چند سال گذشته، ۱۸ میلیون بیت کوین، استخراج شده و اولین ارز رمزنگاری شده در دنیاتنها چندین گام کوچک تا سقف ۲۱ میلیون سکه از قبل برنامه ریزی شده ساتوشی دارد. فقط ۳ میلیون بیت کوین مانده تا استخراج شود! حتما فکر می کنید که با وجود دستگاه های ماینر و فارم های موجود این ۳ میلیون سکه باقیمانده در زمانی کوتاه قابل استخراج می باشند؟! اما با توجه به برنامه ریزی انجام شدخ ۱۲۰ سال زمان برای استخراج این ۳ میلیون سکه زمان باقی است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد زمان پایان استخراج بیت کوین کسب کنید.

پایان استخراج بیت کوین

۱۲۰ سال زمان تا پایان استخراج بیت کوین!

استخراج ۳ میلیون بیت کوین باقیمانده به دلیل کاهش پاداش (هاوینگ بیت کوین) آن به ازای هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک (یا تقریباً چهار سال) کندتر از روند فعلی شده و ۵۰ درصد از عرضه جدید بیت کوین کاهش می یابد. پیش بینی می شود بیت کوین نهایی در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

سرانجام، پس از آنکه بیت کوین بیشتری برای استخراج باقی نماند، ماینرهای استخراج صرفاً به هزینه تراکنشی متکی خواهند بود که توسط کاربران برای انتقال سکه از طریق بلاکچین پرداخت می شود.

آنگلا والچ، عضو پژوهشگران دانشگاه کالج دانشگاه لندن در زمینه فناوری بلا چین در مورد نظام تراکنشی به جای نظام پاداش بلاک ها اظهار کرد که:

همه فرضیات شما در مورد مشوق ها، ریسک ها و ارزش ها بی پایه و اساس خواهد شد. گمان نکنید که همه چیز از زمان به کنار رفتن نظام پاداش بلاک و روی کار آمدن نظام کارمزد تراکنش‌ها مانند اول کار خواهد کرد.

 

تأثیر عرضه محدود بیت کوین بر ماینرهای بیت کوین

به نظر می رسد تنها افرادی که مستقیماً از پایان استخراج بیت کوین و محدودیت عرضه آن تحت تأثیر قرار می گیرند، ماینرهای بیت کوین خواهند بود. از یک طرف، مخالفان محدودیت بیت کوین وجود دارد که بر این باورند پس از رسیدن عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون سکه در گردش، ماینرها قادر به دریافت پاداش بلاکی برای کار خود نمی باشند، در این حالت، این ماینرها ممکن است برای حفظ عملیات، به هزینه های معاملاتی متکی باشند. Bitcoin.com به این استدلال اشاره می کند که استخراج ۲۱ میلیون سکه منجر به کاهش تعداد ماینرها، متمرکز شدن شبکه بیت کوین و تأثیرات منفی بی شماری بر سیستم بیت کوین می شود.

حتی تا هنگامی که آخرین بیت کوین استخراج شود، ماینرها به احتمال زیاد همچنان به صورت فعال و رقابتی مشارکت و اعتبار معاملات جدید را ادامه می دهند. دلیل این امر این است که هر تراکنش بیت کوین هزینه معاملاتی اندکی دارد. این هزینه ها، در حالی که امروز چند صد دلار برای هر بلوک است، با افزایش تعداد معاملات در بلاک چین و افزایش قیمت یک بیت کوین، به طور بالقوه به هزاران دلار یا بیشتر افزایش می یابد. درنهایت، این چرخه مانند یک اقتصاد بسته عمل می کند و در آن هزینه های تراکنش ها بسیار شبیه به مالیات ارزیابی می شوند.

قیمت بیت کوین

در حالی که هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که بیت کوین چگونه در دنیای مالی بزرگتری گسترش خواهد یافت، به نظر می رسد عرضه محدود این ارز باعث افزایش قیمت ها شود. ذخایر سکه های غیرفعالی نیز وجود دارد که در سراسر جهان نگهداری می شود و بیشترین عرضه آن متعلق به شخص یا گروهی است که بیت کوین را ابداع کرده اند (ساتوشی ناکاموتو). شاید این عرضه، شامل یک میلیون بیت کوین باشد و برای زمانی که عرضه جهانی با افزایش سطح تقاضا روبرو است، عمداً پس انداز می شود.

با این وجود تمامی افکار و صحبت های منفی پیرامون محدودیت استخراج بیت کوین، آندریاس آنتونوپولوس یکی از طرفداران و نویسنده گان بیت کوین تأکید می کند که درام حاکم بر محدودیت و پایان استخراج بیت کوین، نگران کننده نیست. به خصوص که انتقال پاداش بیت کوین از مدل بلاک به مدل تراکنشی ۱۲۰ سال به طول خواهد انجامید.

او همچنین افزود که از زمان ابداع بیت کوین در سال ۲۰۰۹، استخراج همواره “تلاشی سودآور” بوده و هرگز ثابت نبوده است. پاداش های مبتنی بر استخراج، بر اساس شبکه به صورت پویا تنظیم می شود. بلاک چین بیت کوین یک محیط اقتصادی بسیار پیچیده است و به صورتی که مردم به راحتی در مورد آن صحبت می کنند، ساده نیست.

پایان استخراج بیت کوین

نتیجه گیری

با توجه به صحبت های ذکر شده، خیلی از افراد با نظام اقتصادی و نحوه عرضه بیت کوین و همچنین محدودیت آن مخالف می باشند و به دنبال جادویی برای افزایش تعداد عرضه این سکه می باشند. در حالیکه طرفداران بیت کوین، محدودیت آن را همانند عرضه طلا می دانند و عرضه بیشتر این ارز را غیر ممکن می پندارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads