مهر ۵, ۱۴۰۱

مقایسه ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 11, 2019
  • 0

آیا تفاوتی بین ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده وجود دارد؟ حتما با خواندن این سوال تعجب کرده اید! بسیاری از افراد ارزهای رمزنگاری شده را همان ارزهای دیجیتال می پندارند، از این رو هیچ تفاوتی بین آنها قائل نمی شوند. در این مقاله قصد داریم تا شما را از تفاوت های بین این مفهوم مطلع سازیم. برای اطلاع بیشتر در ادامه با ارزنگار همراه باشید.

ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده، نوعی پول دیجیتالی است، به این معنی که سکه ها فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند و نامشهود هستند. فناوری اصلی ارزهای رمزنگاری شده، رمزگذاری داده هایی است که می تواند ناشناس بودن و ایمنی معاملات را امکان پذیر کند.

ویژگی مهم دیگر ارزهای رمزنگاری شده این است که آنها به طور معمول در شبکه بلاک چین ایجاد می شوند و همانند سیستم های بانکی نیازی به شخص ثالث و واحدی متمرکز برای انجام مبادلات ندارند، از این رو به آنها سیستم پرداخت غیرمتمرکز نیز گفته می شود.

فناوری بلاک چین فرصتی برای معاملات همتا به همتا فراهم کرده و به شما امکان می دهد بدون اخذ هیچگونه مجوزی از بانک یا نهاد، هر مبلغی را در هر جای دنیا ارسال کنید. از سوی دیگر، در صورتیکه ارزهای دیجیتال از کیف پول شما گم شوند یا در صورت خرابی دستگاه شما از بین بروند و یا اینکه کلید خصوصی خود را گم کنید، هیچ ذخیره مرکزی وجود ندارد که ارز شما را برگرداند.

امروز بیش از ۲،۰۰۰ ارز رمزنگاری شده فعال وجود دارد. محبوب ترین آنها بیت کوین، اتریوم، XRP و لایت کوین است. بیت کوین در سال ۲۰۰۸ به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده در دنیا ایجاد شد. BTC محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورد و اکنون در بسیاری از مکان ها مانند فروشگاه ها، رستوران ها یا حتی بیمارستان ها به عنوان یک وسیله پرداخت پذیرفته شده است. امروزه، بیت کوین حتی از برخی از ارزهای ملی در کشورهای جهان سوم همچون ونزوئلا قابل اطمینان تر است.

ارز دیجیتال

در مقابل ارزهای رمزنگاری شده، با ویژگی های رمزنگاری و فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتالی یک اصطلاح عمومی است که شامل تمام پول ها به صورت الکترونیکی می باشد. به معنای حقوقی، پول دیجیتال دقیقاً همانند فیات عمل می کند و توسط قانون تنظیم می شود. شما می توانید از آن برای پرداخت هزینه خدمات، خرید کالا یا به سادگی ارسال به افراد دیگر استفاده کنید. هر ارزی که بتواند به صورت آنلاین منتقل شود، در دسته پول های دیجیتالی از جمله رمزنگاری قرار می گیرد. یکی از اصلی ترین ویژگی های پول دیجیتال نامشهود بودن آن است.

پول فیات به صورت دیجیتالی تبدیل می شود و پس از آن در کیف پول های الکترونیکی ذخیره می شود. به دلیل ماهیت نامشهود، پول دیجیتالی بصورت آنلاین قابل مبادله است، بنابراین شما می توانید با دسترسی به کیف پول خود، معاملات فوری را انجام دهید.

بارزترین و رایج ترین نمونه پول دیجیتال پی پال است، ایجاد آن معاملات مالی مرزی را تسهیل کرده و زمان پردازش پرداخت را کاهش داده است. نمونه بارز دیگر ارزهای دیجیتال، وب مانی است که یک سیستم پرداخت آنلاین است.

ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

تشابهات بین ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

در ادامه به برخی از شباهت های ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده پرداخته شده است:

نامشهود بودن

ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده هر دو نامحسوس بوده و به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند.

فرآیند شناسایی ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

هر دو شکل پول به اطلاعات کاربر نیاز دارند اما در مراحل مختلف، قبل از خرید کریپتو باید با استفاده از روش KYC (شناسایی مشتری) احراز هویت کنید (بدین ترتیب صرافی های ارز دیجیتالی خود را از پولشویی و فعالیت های مالی غیرقانونی محافظت می کنند). اما پس از آن دیگر نیازی به بیان جزئیات شخصی شما نیست. اطلاعات کاربر در صورت انجام معامله با پول دیجیتال نیز باید به صورت کامل فاش شود و تمامی شرکت ها و سازمان های مبادلاتی مشخصات کامل شخص را می گیرند.

تفاوت بین ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

در ادامه به برخی از تفاوت های بین ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده پرداخته شده است:

ارز دیجیتال مفهومی گسترده تر از ارزهای رمزنگاری شده

پول دیجیتال یک اصطلاح کلی است. ارزهای رمزنگاری شده نوعی ارز دیجیتالی است اما پول دیجیتال ممکن است در یک مورد خاص دقیقا ارز رمزنگاری شده، نباشد. ارز دیجیتال ممکن است هر سکه ملی به شکل الکترونیکی نیز باشد.

رمزنگاری

یکی از اصلی ترین تفاوت ها در ماهیت این ارزها نهفته است، در حالی که پول های دیجیتال طبقه بندی نمی شوند اما ارزهای دیجیتال خاص تر بوده و نیاز به رمزگذاری دارند. بنابراین، حتی اگر هر دو شکل دارایی به صورت آنلاین قابل مبادله باشند، نوع مبادله و عرضه آنها در اشکال مختلفی است.

غیر متمرکز بودن

وجه تمایز دیگر این است که ارزهای دیجیتال متمرکز هستند و کلیه معاملات توسط نهادهای ویژه تنظیم می شود. بنابراین، برای پرداخت هزینه، نیاز به تایید یک مقام نظارتی است. اما در ارزهای رمزنگاری شده همه چیز متفاوت است، ارزهای رمزنگاری غیر متمرکز می باشند، تمامی معاملات توسط جامعه تصویب می شود و هیچ نظارتی برای معاملات وجود ندارد.

مبانی نظارتی مختلف ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

مقررات حاکم بر استفاده از پول دیجیتال توسط بیشتر کشورها شرح داده شده است. برای مثال، دستورالعمل ۲۰۰۹/۱۱۰ / EC وجود دارد که چارچوب قانونی ارزهای دیجیتال را در اتحادیه اروپا ایجاد می کند. با این حال، ارزهای رمزنگاری شده هنوز در مرحله اولیه می باشند و وضعیت آن ها در اکثر کشورها نهایی نشده است.

شفافیت معاملات

گرچه اطلاعات شخصی برای انجام مبادلات در ارزهای رمزنگاری شده محرمانه است، اما اگر آدرس کیف پول کسی را بدانید می توانید کلیه مبادلات آن را بررسی کنید، بنابراین ارزهای دیجیتالی با قرار دادن جریان های درآمدی در یک زنجیره عمومی، شفافیت کاملی را ارائه می دهند. اما انتقال ارزهای دیجیتال محرمانه است و امکان بررسی سایر کاربران امکان پذیر نیست.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، پول دیجیتال یک اصطلاح عمومی برای هر گونه دارایی به شکل الکترونیکی است. ارزهای رمزنگاری شده، به عنوان زیر مجموعه ای از پول دیجیتالی به شمار می روند. با این تفاوت که دارای چندین ویژگی منحصر به فرد مانند فرآیند رمزنگاری، عدم تمرکز، معاملات ناشناس، شفافیت و موارد دیگر نیز می باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads