فروردین ۲۸, ۱۴۰۰

نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ بیت کوین (halving) چیست؟!

  • توسط samsam
  • نوامبر 9, 2019
  • 0
هاوینگ بیت کوین

هاوینگ چیست و آیا در سال ۲۰۲۰ هم اتفاق می افتد؟ آیا هاوینگ در کاهش یا افزایش ارزش بیت کوین در بازار تاثیر گذار است؟ قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ به بالاترین میزان خود خواهد رسید؟ حتما شما هم در شبکه های اجتماعی یا سایت ها با این سوالات مواجه شده اید یا حتی این سوالات ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است! به دلیل زمان کمی که تا سال ۲۰۲۰ مانده بسیاری از افراد نگران از سرمایه های خود، به دنبال پاسخی قانع کننده برای سوالات خود پیرامون مبحث هاوینگ در بیت کوین می گردند. از این رو برای پاسخ گویی به این سوالات و دیگر سوالات مرتبط با این دسته، تصمیم گرفتیم به صورت مفصل و کامل در این مقاله به مبحث هاوینگ بیت کوین بپردازیم. از این رو به منظور آشنایی بیشتر با این فرآیند در ادامه این مقاله با ارزنگار همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین

بر خلاف ارزهای فیات که می توانند توسط بانک های مرکزی به صورت دلخواه چاپ شوند، عرضه بیت کوین به صورت الگوریتمی محدود است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. ماینرها به ازای استخراج هر بلاک، در هر ۱۰ دقیقه پاداشی از این ۲۱ میلیون دریافت می کنند. این پاداش با توجه به روند سال های گذشته در هر ۴ سال به نصف کاهش می یابد و در نتیجه عرضه بیت کوین کمتر خواهد شد. این روند برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و در پی آن پاداش ماینرها به ازای استخراج هر بلاک از ۵۰ عدد بیت کوین به ۲۵ عدد کاهش یافت. سپس در سال ۲۰۱۶ ، این پاداش به ۱۲٫۵بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه رسید. اکنون تحلیل گران انتظار دارند که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ نیز این رقم از ۱۲٫۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یابد. این فرآیند به عنوان “هاوینگ” شناخته می شود و می تواند تأثیر طولانی مدتی بر قیمت BTC داشته باشد.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

کاهش نصف پاداش بیت کوین اثرات مثبت طولانی مدتی بر قیمت بیت کوین دارد. چرا این اتفاق می افتد؟ تئوری های زیادی برای این نظریه وجود دارد، اما یکی از متداول ترین آنها کاهش عرضه نسبت به تقاضا است. در صورتیکه بیت کوین کمتری استخراج شود، کاهش استخراج به صورت خوددکار باعث افزایش بیشتر ارزش آن می شود، اما این روند بلافاصله پس از هاوینگ اتفاق نمی افتد.

برای توضیح دقیق تر اینکه چرا نیمی از هزینه ها با تغییرات قیمت نهایی در ارتباط هستند، باید نقش ماینرها را بررسی کرد. به طور متوسط ​​، هر ماه ۴،۳۸۰ بلوک استخراج می شود و به بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. پاداش هر بلوک در این زمان، ۱۲٫۵ BTC با قیمتی در حدود ۸,۸۶۳ دلار است، از این رو دستمزد ماینرها در هر ماه مبلغی در حدود ۱۲٫۵*۸۸۶۳*۴۳۸۰= ۴۸۵۲۴۹۲۵۰ دلار است. پس از هاوینگ، فقط نیمی از این مقدار بیت کوین در روز استخراج می شود که این مقدار برابر است با ۶٫۲۵*۸۸۶۳*۴۳۸۰= ۲۴۲۶۲۴۶۲۵ دلار در هر ماه، در این حالت، یکی از دو حالت استخراج نکردن ماینرها یا فروش بیت کوین با قیمتی بالاتر از قبل اتفاق می افتد.

تاریخ به ما نشان می دهد که در نهایت ترکیبی از هر دو این اتفاقات خواهد افتاد. در حقیقت تعداد معدودی از ماینرها دست از کار خواهند کشید، در حالی که اکثریت تصمیم می گیرند که دستگاه و روند استخراج خود را با ارزشی بالاتر حفظ کنند.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ در سال ۲۰۲۰

با توجه به داده های CoinDesk، قیمت بیت کوین و نوسانات آن در حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هر هاوینگ کاهش می یابد. در هاوینگ اول، قیمت BTC از حدود ۱۱ دلار به ۱۱۰۰ دلار رسید و سپس به ۲۲۰ دلار کاهش یافت. در هاوینگ دوم، قیمت BTC از حدود ۲۳۰ دلار به حدود ۲۰،۰۰۰ دلار رسید و سپس به ۴۰۰۰ دلار کاهش یافت.

نظر شما در مورد هاوینگ سوم در سال ۲۰۲۰ چیست؟ آیا باز هم تاریخ تمایل به تکرار خود دارد یا این بار در صدد غافلگیر کردن همگان می باشد.

توجه به این نکته مهم است که با هر هاوینگ بیت کوین، متغیرهای مختلفی بر قیمت تاثیر گذار بودند. در اولین هاوینگ، هیچ کس تصوری واقعی از روند پیش رو و اتفاقاتی که قرار است بیفتاد نداشت. در دومین هاوینگ، ظهور اتریوم و عرضه سکه های اولیه عامل جدیدی بود که در سال ۲۰۱۲ اتفاق نیفتادو اما بیشترین تغییر در اکوسیستم رمزنگاری این بار، افزایش سطح آگاهی عمومی درباره بیت کوین و علاقه سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این بازار است.

نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا شما هم فکر نی کنید که تاریخ تکرار شدنی است؟ لطفا در کامنت ها نظرات خود را بیان کنید تا دیگر کاربران نیز از آنها بهره مند شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶