آذر ۴, ۱۴۰۱

پذیرش بیت کوین در ایران

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 5, 2019
  • 0
بیت کوین در ایران

ارزهای دیجیتالی یا رمزنگاری شده در چند ساله اخیر طرفداران بسیاری در سراسر دنیا و همچنین ایران پیدا کرده اند. بسیاری از افراد به دلیل اقدامات امنیتی و ضد جعل این ارزها، کارمزد پایین، غیر متمرکز بودن آنها و عدم کنترل آنها توسط هیچ نهاد یا دولتی، اغلب از این نوع ارزهای مجازی برای مبادلات خود استفاده می کنند. در ایران هم نیز به دلیل پایین بودن هزینه ی برق و افزایش تحریم ها بسیاری شروع به استخراج و مبادله بیت کوین کردند. با افزایش مصرف برق کشور، دولت اخیرا اعلام کرده که استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتالی منوط به شرایطی از جمله محاسبه قبض برق با تعرفه برق صادراتی قابل انجام است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا از نحوه ی پذیرش بیت کوین در ایران مطلع گردید.

بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران

با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم های اخیر یکی از دغدغه ها و مشکلات مردم و دولت مبادلات ارزی با دیگر کشورها می باشد، از این رو دولت به تازگی به منظور  تسهیل پرداخت ها و تبادل مالی با کشورهای دوست، صنعت استخراج بیت کوین را منوط به شرایطی پذیرفته است. با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که استفاده از رمز ارزها صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی‌شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی:

 استفاده از رمز ارز‌های جهان روا مانند بیت کوین در بحث پرداخت، معامله، خرید و فروش ممنوع است اما استخراج آن فرآیندی کاملا جداگانه‌ است که می‌تواند به عنوان یک فعالیت مدنظر قرار گیرد.

 

پذیرش استخراج بیت کوین

به گفته ی دبیر شورای عالی فضای مجازی، دولت استخراج ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک صنعت پذیرفت، آقای فیروز آبادی گفت که با توجه به اهمیت ارزهای رمزنگار موسوم به ارزهای مجازی تسهیل پرداخت ها و گمان زنی ها در مورد کمک آن به اقتصاد کشور و تبادل مالی با کشورهای دوست در شرایط تحریم این تصمیم گرفته شد. دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به ادامه ی بررسی ها در مورد نحوه استفاده از این گفت، سیاست مرکز ملی فضای مجازی ساماندهی رمز ارزها است و بانک مرکزی به عنوان متولی حوزه ارزی کشور تا پایان ماه جاری چارچوب ها و سیاست های نهایی برای معاملات و مشارکت استارتاپ ها و فعالان اقتصادی در حوزه ی ارزهای رمزنگاری شده را اعلام می کند.

در پی این خبر مدیر عامل شرکت برق استان تهران حاجی رضا تیموری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از قانونی شدن فعالیت استخراج بیت کوین خبر داد و اظهار کرد: بر اساس تصمیم هیئت وزیران فعالیت استخراج رمز ارزها مجاز شناخته شد.

وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود:

سرمایه‌گذاران در صورت دریافت مجوز از اداره صنعت معدن و تجارت می توانند به ادارات برق شهرستان‌های تابعه در هر استان مراجعه و با خرید برق دائم صنعتی به صورت مجاز از شبکه های برق استفاده کنند.

او همچنین خاطر نشان کرد که:

تعرفه‌ی برق مصرفی مراکز تولید ارز دیجیتال با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه و دریافت خواهد شد.

وی فعالیت در زمان اوج مصرف بار را ممنوع اعلام  کرد و در این زمینه گفت: “ساعات و زمان اوج مصرف برق در طی سال تعیین، ابلاغ و مصرف برق توسط واحدهای عملیاتی از طریق کنتورهای هوشمند کنترل می شود”.

بیت کوین در ایران

با توجه به صحبت های اخیر شما در مورد پذیرش بیت کوین در ایران چه فکر می کنید؟ آیا این تصمیم گامی بزرگ در گسترش صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتالی در ایران نیست؟ آیا در نظر گرفتن تعرفه برق صادراتی برای افرادی که فارم و دستگاه های غیر مجاز دارند، قابل قبول است یا آنها به استخراج غیر قانونی خود ادامه خواهند داد؟ نظر خود را در کامنت ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز از آنها استفاده کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads