خرداد ۳, ۱۴۰۱

شاخص مقاومت نسبی (RSI) در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 3, 2019
  • 0
شاخص نمودار نسبی

همانطور که در مقالات پرایس اکشن و نمودار شمعی گفته شد، به منظور پیش بینی درست روند حرکتی بازار و زمان واقعی خرید و فروش بهتر است با تحلیل تکنیکال آشنا شوید.  تحلیل تکنیکال (TA)، اساساً، بررسی رویدادهای قبلی بازار به عنوان روشی برای پیش بینی روندهای آینده و پرایس اکشن است. از بازارهای سنتی تا ارزهای دیجیتالی، بیشتر تریدرها برای انجام این تحلیل ها به ابزارهای تخصصی متکی می باشند که شاخص RSI یکی از آنهاست. شاخص نسبی قدرت (RSI) یک شاخص TA است که در اواخر دهه ۱۹۷۰ به عنوان ابزاری برای بررسی عملکرد رشد بازار در طی یک دوره معین استفاده می شود. این شاخص اساساً میزان حرکات قیمت و همچنین سرعت این حرکات را اندازه گیری می کند. اندیکاتور شاخص نسبی توسط ولز وایلدر در سال ۱۹۷۸ ایجاد شد. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد شاخص مقاومت نسبی یا همان  RSI کسب کنید.

شاخص نمودار نسبی

شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست؟

شاخص مقاومت نسبی (RSI) یک شاخص حرکت است که تغییرات قیمت اخیر را برای ارزیابی شرایط خرید یا فروش اندازه گیری می کند. RSI به عنوان نوسان ساز نمایش داده می شود (نمودار خطی که بین دو سطح حرکت می کند) و از ۰ تا ۱۰۰ قادر به خواندن است. تفسیر و استفاده سنتی از RSI به این معناست که مقادیر ۷۰ یا بالاتر نشان دهنده افزایش امنیت و منطقه اشباع خرید می باشد. ممکن است این روند معکوس یا بازگرداندن قیمت در اولویت قرار گیرد. مقادیر RSI هنگامی که در ۳۰ یا پایین تر باشند منطقه اشباع فروش را نشان می دهند.

نشانگر RSI چگونه کار می کند؟

به طور پیش فرض، RSI تغییرات قیمت دارایی را در طی ۱۴ دوره (۱۴ روز در نمودارهای روزانه، ۱۴ ساعت در نمودارهای ساعت و غیره) اندازه گیری می کند. فرمول RSI از تقسیم​​ average gain (متوسط ​​سود قیمتی که در طی آن زمان داشته است)  با average loss (میانگین ضرر و زیان موجود در آن زمان) و سپس ترسیم داده ها در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ می باشد.

همانطور که گفته شد، RSI یک شاخص حرکت است و نوعی ابزار تجارت فنی است که میزان تغییر قیمت (یا داده) در آن را اندازه گیری می کند. با افزایش شتاب و افزایش قیمت، این نشان می دهد که سهام بطور فعال در بازار خریداری می شود. اگر حرکت به سمت نزولی باشد، این نشانه افزایش فشار فروش است.

RSI همانطور که در بالاتر گفته شد، یک شاخص نوسانی است که باعث می شود تا معامله گران بتوانند به راحتی نقاط اشباع فروش و خرید را در نظر بگیرند. این قیمت دارایی را با توجه به ۱۴ دوره، در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ ارزیابی می کند. اگرچه تنظیمات پیش فرض برای RSI 14 دوره است، اما معامله گران ممکن است به دلیل افزایش حساسیت (دوره های کمتری) یا کاهش حساسیت (دوره های بیشتر) تغییر را انتخاب کنند. بنابراین، یک دوره ۷ روزه RSI نسبت به یک دوره ۲۱ روزه از حساسیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این، مجموعه های تجاری کوتاه مدت ممکن است شاخص RSI را تنظیم کنند تا ۲۰ و ۸۰ را به عنوان سطح نقاط اشباع خرید و فروش (به جای ۳۰ و ۷۰) در نظر بگیرند، بنابراین احتمال ارائه سیگنال های کاذب کمتر است.

شاخص نمودار نسبی

واگرایی شاخص RSI

علاوه بر مقادیر شاخص مقاومت نسبی ۳۰ و ۷۰ که ممکن است شرایط بازار بالقوه نقاط اشباع خرید و فروش را نشان می دهد) معامله گران از شاخص RSI برای پیش بینی روند معکوس یا مشخص کننده سطح حمایت و مقاومت استفاده می کنند. چنین رویکردی مبتنی بر واگرایی به اصطلاح صعودی و نزولی است. واگرایی صعودی شرایطی است که قیمت و مقدار RSI در جهت های مخالف حرکت می کند. بنابراین، مقدار RSI در حالی بالا می رود که قیمت ها پایین تر می آیند. این روند واگرایی “صعودی” نامیده می شود و نشان می دهد که با وجود نزول قیمت، قدرت خرید قوی تر می شود. در مقابل، واگریی نزولی نشان می دهد که علیرغم افزایش قیمت، بازار در حال فروپاشی روند صعودی است. بنابراین، نمره RSI افت می کند و سطح پایین تری را نشان می دهد در حالی که قیمت دارایی افزایش می یابد و بالاترین سطح را ایجاد می کند.

البته بخاطر داشته باشید که واگرایی RSI در روندهای شدید و پر نوسان نظیر بازار ارزهای دیجیتال قابل اعتماد نیست. به همین دلیل، واگرایی RSI بهتر است برای بازارهای کم نوسان تر استفاده شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads