اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

فرق بیت کوین با پول معمولی چیست؟

  • توسط samsam
  • اکتبر 2, 2019
  • 0

بسیاری از کاربران بیت کوین را یک ارز می دانند در حالی که بیت کوین فراتر از یک ارز معمولی است. با استفاده از شبکه بیت کوین یعنی بلاک چین بسیاری از کاربران می توانند مبادلات کم کارمزد و به نسبت سریعی را داشته باشند. این ارز دیجیتالی همچنین دارای سیستم نظارت و کنترل مانند بانک مرکزی نیست. در حالی که پول های معمولی همواره مورد نظارت می باشند و پشتوانه آن ها اقتصاد یک کشور است. جهت اطلاع بیشتر در مورد فرق بیت کوین با پول معمولی لطفا با ارزنگار همراه باشید.

فرق بیت کوین با پول های معمولی

ارز فیات یا پول بدون پشتوانه چیست؟

ارز فیات نوعی ارز است که توسط دولت صادر شده و توسط یک مقام مرکزی مانند یک بانک مرکزی تنظیم می شود. این ارزها مانند مناقصه قانونی عمل می کنند و لزوماً مورد حمایت کالای فیزیکی قرار نمی گیرند. در عوض، براساس اعتبار اقتصاد یک کشور کاهش یا افزایش می یابند. ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، پوند یا یورو ارزش خود را از نیروهای عرضه و تقاضا در بازار به دست می آورند. اینگونه ارزها به دلیل تورم شدید در معرض بی ارزش شدن قرار می گیرند زیرا به هیچ گونه ذخایر فیزیکی مانند کالاها مرتبط نمی شوند.

ارز فیات ابتدا در حدود  سال ۱۰۰۰ میلادی در چین قبل از گسترش به سایر نقاط جهان به وجود آمد. در ابتدا ارزها براساس کالاهای فیزیکی همچون طلا بودند. در قرن بیستم رئیس جمهور ریچارد نیکسون تبدیل دلار آمریكا به طلا را متوقف كرد.

مزایای ارز فیات

ارز فیات تا حدودی در بیشتر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا آنها بسیار پایدار و کنترل شده اند. برخلاف دیگر اشکال پول، مانند ارزهای رمزنگاری و ارزهای مبتنی بر کالاها، ارزهای فیات نسبتاً پایدار می باشند. این نوع ارزها به تنظیم کنندگان و دولت ها اجازه می دهد تا اقتصاد را در برابر رکود و تورم هدایت کنند.

پایداری و ثبات در ارزهای فیات اجازه می دهد تا این ارزها به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و تسهیل مبادله عمل کنند. کنترل و نظارت درست بر بانک های مرکزی امکان می دهد متغیرهای مختلف اقتصادی از جمله نقدینگی، نرخ بهره و کلید تأمین اعتبار را برای اطمینان از یک اقتصاد مقاوم و پایدار مدیریت کنند.

معایب فیات پول

گرچه پول فیات  یک ارز پایدار محسوب می شود، اما همیشه اینگونه نیست. رکود اقتصادی طی این سال ها برخی از نواقص مربوط به پول فیات را نشان می دهد. این واقعیت که کنترل بیشتر بانک مرکزی در بعضی مواقع باعث می شود تا تورم یا رکود اقتصادی متوقف نشود، باعث شده که بیشتر مردم فکر کنند که طلا یک ارز نسبتا پایدارتری است. مفهوم کنترل بانک های مرکزی بر اقتصاد و افزایش مداوم قیمتهای جهانی، نیاز به ارزهای دیجیتالی را ایجاد می کند.

معاملات بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو ، مخترع بیت کوین ، کاغذ سفید اصلی خود را با عنوان “یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا” به عنوان خود منتشر کرد. این توضیحات به تفاوتهای اصلی بین معاملات بیت کوین و کارت اعتباری اشاره دارد.

پرداخت بیت کوین شبیه به انتقالات wire یا معاملات نقدی است. پردازش پرداخت از طریق شبکه خصوصی رایانه ها انجام می شود و هر تراکنش در یک بلاکچین عمومی ثبت می شود. از نظر ماهیت مجازی، بیت کوین از تکنولوژی رمزنگاری برای پردازش، ایمن سازی و تأیید تراکنش ها استفاده می کند. بر خلاف ارزهای فیات، ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین توسط هیچ مرجع مرکزی مانند بانک مرکزی کنترل نمی شوند. درعوض، آنها ورود محدود به یک پایگاه داده مانند بلاکچین را دارند که هیچ کس قادر به تغییر یا دستکاری آن نیست.

فرق بیت کوین با پول های معمولی

فرق بیت کوین با پول معمولی

در ادامه به فرق بیت کوین با پول معمولی اشاره شده است:

  • بیت کوین کاملاً دیجیتالی است و به شکلی فیزیکی وجود ندارد. ارزهای محلی هم فیزیکی و هم دیجیتال هستند. این مورد یکی از بارزترین فرق بیت کوین با پول معمولی است.
  • بیت کوین یک سیستم ارزی غیرمتمرکز است که هیچ موسسه یا مرجعی شبکه آن را کنترل نمی کند. ارزهای محلی متمرکز هستند ، به این معنی که دولت ها و بانک ها آنها را کنترل می کنند.
  • کلیه معاملات بیت کوین بطور دائم در یک بلاکچین عمومی ثبت می شوند. بسیاری از ترکنش های ارزهای محلی در هیچ کجا ثبت نمی شوند.
  • بیت کوین یک واحد پول جهانی است که هرکسی در جهان می تواند از آن استفاده کند و از ملل، زبانها، نژادها و سایر تقسیمات کشوری فراتر است. این یک ارز نامحدود یا بدون مرز است. هیچ هزینه نقل و انتقالات بین المللی برای آن وجود ندارد، ارسال بیت کوین به شخصی که در کنار شما یا شخصی که در قاره دیگر است، هزینه یکسانی دارد. اما، پول های معمولی توسط مرزها محدود می شوند.
  • معاملات بیت کوین غیر قابل برگشت است. اگر مقداری را به شخصی بفرستید، فقط در صورت ارسال مجدد برای شما می توانید آن را پس بگیرید. نقل و انتقالات دیجیتال با ارزهای محلی (به عنوان مثال پرداخت دبیت کارت) می تواند برگشت پذیر باشد اما هزینه بالایی را برای مبادله گران به همراه دارد.
  • بیت کوین همچون پول های رایج یا معمولی  شامل هزینه های هنگفت چاپ، حمل و نقل، ذخیره، امنیت، توزیع، جمع آوری ارزهای محلی یا هزینه های بانکی، از دست دادن ارزش از طریق تورم، هزینه های انتقال بین المللی و هزینه های مبادله ای نمی باشد.
  • کلیه ارزهای سنتی مانند یورو، دلار، ین و غیره دارای عرضه نامحدود هستند. بانک مرکزی یا مقامات دولتی می توانند بر حسب نیاز ارز جدید ایجاد کنند. اما سیستم بیت کوین کاملاً متفاوت است. یک الگوریتم اساسی بیت کوین را کنترل می کند. تعدادی از بیت کوین ها در هر ۱۲و نیم  دقیقه استخراج می شوند. این سرعت با گذشت زمان کاهش می یابد و حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج می شود.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶