مرداد ۹, ۱۴۰۰

شبکه لایتنینگ چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 29, 2019
  • 0
شبکه لایتنینگ

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی شد، دارای مشکلی به نام مقیاس پذیری بود، اکنون هم نیز همچنان مقیاس پذیری بزرگترین مشکل برای بیت کوین و سایر سیستم های رمزنگاری است. اگر قرار باشد بیت کوین به یک جایگزین کاملاً مناسب برای سیستم های پرداخت فعلی موجود تبدیل شود، بدیهی است که نیاز به توانایی رقابت با آنها را دارد. در حال حاضر، حتی نزدیک نیست. برای درک بزرگی اوضاع، کافی است تعداد (۷) مبادلات بیت کوین در هر ثانیه را با میانگین ۲۴۰۰۰ مبادله در ویزا کارت و ظرفیت آن در حدود ۵۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه مقایسه کنید. با گذشت سال ها، جامعه بیت کوین پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود قابلیت مقیاس پذیری بیت کوین ارائه کرد، یک راه حل پیشنهادی در حال حاضر مورد آزمایش قرار گرفته که ممکن است درست کار کند و به آن شبکه لایتنینگ گفته می شود.

شبکه لایتنینگ چیست؟

در مقطعی از تاریخ، ارسال تلگرام سریعترین و کارآمدترین روش ارتباط از راه دور بود. برای دریافت و ارسال تلگرام، شما مجبور بودید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و پیام خود را بر اساس تعداد حروف موجود در آن پرداخت کنید. سپس پیام شما به نزدیکترین دفتر تلگراف، برای ارسال به مقصدتان ارسال می شد.

در اصل ، افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده دخیل بودند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید. وضعیت فعلی شبکه بیت کوین نیز شباهت زیادی با روند ارسال یک پیام تلگراف دارد. در این قیاس، شبکه لایتنینگ در واقع مانند داشتن شخصی است که می خواهید با آن سریعاً صحبت کنید: فقط باید شماره ۱ را فشار دهید و تلفن دوست شما در حال زنگ زدن است.

به بیان ساده تر، ممکن است ایده موجود در مورد شبکه لایتنینگ بیت کوین چیزی به این شکل به نظر برسد: ما واقعاً نیازی به ثبت سابقه هر تراکنش سینگل در بلاکچین نداریم.

شبکه لایتنینگ یک فناوری لایه دوم برای بیت کوین است که از کانالهای ریزپرداخت برای مقیاس توانایی blockchain خود برای انجام معاملات استفاده می کند.

شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاکچین بیت کوین اضافه می کند و به کاربران امکان می دهد کانال های پرداخت را بین هر دو طرف در آن لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال ها تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آنجا که بین دو نفر تنظیم شده اند، معاملات تقریباً فوری انجام می شود و هزینه ها بسیار پایین یا حتی غیرقابل اجرا خواهد بود.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

برای درک عمیق تر شبکه لایتنینگ از یک مثال ساده استفاده کرده ایم که در ادامه به آن اشاره شده است:

دنی و جان را وارد کن آنها ممکن است با هم کار کنند، خویشاوند یا یک زن و شوهر باشند، نکته این است که آنها باید برای یکدیگر ارز دیجیتالی با کارمزد کم و به سرعت ارسال کنند. بنابراین، آنها یک کانال در شبکه لایتنینگ راه‌اندازی کردند.

در مرحله اول، آنها نیاز به ایجاد یک کیف پول چند منظوره دارند که یک کیف پولی است که هر دو می توانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس، هر دو طرف مقدار مشخصی از بیت کوین مثلاً ۳ BTC را به آن کیف پول واریز می کنند.

از آن پس، آنها می توانند معاملات نامحدودی را بین یکدیگر انجام دهند. در اصل، این مبادلات وجوه ذخیره شده در کیف پول مشترک است. به عنوان مثال، اگر دنی می خواهد ۱ BTC را به جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به جان منتقل کند. سپس، این دو از کلیدهای خصوصی خود برای امضا ترازنامه به روز شده استفاده می کنند.

توزیع واقعی وجوه با بسته شدن کانال اتفاق می افتد. این الگوریتم از ترازنامه ای که اخیراً امضا شده است استفاده می کند تا مشخص کند چه کسی چه چیزی را دریافت می کند. اگر دنی و جان تصمیم بگیرند کانال را پس از آن معامله ببندند، دنی ۲ BTC و جان ۴ BTC دریافت می کند.

پس از بسته شدن کانال، اطلاعات مربوط به تراز اولیه و نهایی آن در بلاکچین بیت کوین منتشر می شود. بنابراین، نحوه کار شبکه لایتنینگ این امکان را به کاربران می دهد تا معاملات زیادی را در خارج از بیت کوین اصلی انجام دهند و سپس آنها را به عنوان یک واحد ضبط کنند.

جالب ترین نکته اینجاست که پس از اتمام این فناوری، لزوماً حتی نیازی به راه اندازی کانال اختصاصی برای ارسال بودجه به شخص خاصی ندارید. در عوض، شما باید برای استفاده از کانال های ارتباطی، هزینه ارسال کنید. سیستم بطور خودکار کوتاه ترین مسیر را پیدا می کند.

شایان ذکر است که مفهوم شبکه لایتنینگ بدان معنی است که سیستم در بالای بلاکچین کار خواهد کرد، اما در واقع امنیتی در پشت خود نخواهد داشت. بنابراین، بسیار محتمل است که بیشتر برای مبادلات کوچک یا حتی نسبتاً میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. انتقال های بزرگتر که به امنیت غیر متمرکز نیاز دارند، به احتمال زیاد هنوز هم در لایه اصلی انجام می شوند.

سرانجام ، یکی دیگر از ویژگی های جذاب شبکه لایتنینگ مبادلات اتمی زنجیره ای متقابل است که قادر به انتقال توکن ها بین بلاکچین های مختلف می باشد. به عبارت ساده تر، راهی برای جابجایی هرگونه رمز ارز با شخص دیگر بدون استفاده از صرافی های ارز دیجیتالی است.

درنهایت ، این فناوری ممکن است مبادلات متمرکز رمزپرداخت ناامن و همچنین دردسرهای مربوط به تجارت در آنها را منسوخ کند. در حال حاضر اولین آزمایش مبادله توکن ها بین بلاکچین های تست بیت کوین و لایت کوین موفقیت آمیز بوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads