مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 28, 2019
  • 0
عرضه اولیه صرافی

ممنوعیت ICO چین در اواخر سال ۲۰۱۷، باعث شد تا استارت آپ ها و سرمایه گذاران در این کشور سعی در یافتن راه حل های جایگزین برای جمع آوری بودجه پروژه های خود کنند. از این رو یکی از این پروژه های کشف روند جدید عرضه اولیه صرافی (IEO) بود. این نوآوری به آنها امکان داد تا بدون ترس از قانون یا مقامات، جمع آوری کمک های خود را انجام دهند. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این نوع عرضه اولیه کسب نمایید.

عرضه اولیه صرافی چیست؟

عرضه اولیه صرافی یک رویداد جمع آوری کمک مالی است که توسط صرافی ارزهای دیجیتال کنترل می شود و معمولاً به عنوان IEO خوانده می شود. IEO یک رویداد جمع آوری کمک مالی است که توسط صرافی ارزهای دیجیتال اداره می شود. بر خلاف عرضه اولیه سکه (ICO) که تیم پروژه خود اقدام به جمع آوری کمک های مالی می کند، یک عرضه اولیه صرافی به این معنی است که جمع آوری کمک های مالی روی یک پلتفرم مشهور مانند Binance Launchpad انجام می شود و در آن کاربران می توانند توکن خریداری کنند.

از آنجا که فروش توکن در پلتفرم صرافی انجام می شود، صادرکنندگان توکن ها باید هزینه توکن های فروخته شده در طول IEO را پرداخت کنند. از این رو صرافی ارزهای دیجیتالی درصدی از توکن های فروخته شده توسط استارتاپ را به خود اختصاص می دهد.

عرضه اولیه صرافی

مزایای IEO چیست؟

برای یک کاربر، همکاری با IEO بسیار ساده و آسان تر از ICO است؛ چرا که آنها نیازی به مدیریت تراکنش های زنجیره ای با کیف پول های مختلف در صندوق های زنجیره ای مختلف ندارند. در عوض، یک کاربر فقط نیاز به یک حساب کاربری در صرافی و مقداری بودجه در حساب خود دارد. علاوه بر این صرافی اعتبار خود را در پشت پروژه ها روی پلتفرم خود حفظ می کنند و به توسعه دهندگان امکان می دهند فقط روی توسعه محصول خود تمرکز کنند.

پلتفرم های صرافی IEO

تعداد فزاینده ای از صرافی های ارزهای دیجیتالی شروع به پذیرش IEO ها کرده اند. یکی از اولین این صرافی ها بایننس بود که پلت فرم IEO خود با نام Binance Launchpad را راه اندازی کرد. در ماه ژانویه، BitTorrent (توسط ترون خریداری شده بود) در Binance Launchpad شروع به فروش توکن  کرد که در کمتر از ۱۵ دقیقه ۷٫۲ میلیون دلار جمع آوری کرد.

پس از مشاهده موفقیت Binance Launchpad، سایر صرافی ها نیز شروع به راه اندازی پلتفرم  IEO خود کردند. از جمله پلتفرم های IEO می توان به OK Jumpstart (OKEx) ،Bitmax Launchpad ،Bittrex IEO ،KuCoin Spotlight و Huobi Prime اشاره کرد.

تفاوت های IEO در برابر ICO چیست؟

در ادامه به برخی از تفاوت های IEO و ICO پرداخته شده است:

اعتماد

یکی از مهمترین مزایای IEO، قابل اعتماد بودن آن است. از آنجایی که  فروش جمعی روی یک پلتفرم صرافی ارز دیجیتالی انجام می شود، هر پروژه ای را که می خواهد یک IEO را در وب سایت خود راه اندازی کند را نمایش می دهد. صرافی ها این کار را برای حفظ شهرت خوب خود با بررسی دقیق صادرکنندگان توکن انجام می دهند. بنابراین، IEO می تواند کلاهبرداری و پروژه های مشکوک را از طریق جمع آوری وجوه با استفاده از پلتفرم های صرافی های ارزهای دیجیتالی از بین ببرد.

امنیت

صادرکنندگان توکن نیازی به نگرانی درمورد امنیت فروش جمعی ندارند زیرا صرافی ها دارای مدیریت قرارداد هوشمند IEO می باشند. صرافی های ارز دیجیتالی به منظور امنیت بیشتر، فرآیند KYC / AML را نیز پس از ایجاد حساب های مشتریان خود مورد بررسی قرار می دهند.

لیست‌بندی

پس از فروش دسته جمعی، صرافی ها لیستی از سکه های استارت آپ را لیست می کند. در حالی که IEO به نظر می رسد یک جایگزین امن تر و کارآمد تری به جای ICO ها است، هزینه های مربوط به فروش توکن ها نیز می تواند برای استارتاپ ها بالا باشد. هزینه های لیست بندی گاها می تواند به ۲۰ بیت کوین برسد، در حالی که صرافی ها حتی می توانند ۱۰٪ از توکن شرکت های جمع آوری کمک مالی را نیز برداشت کند.

عرضه اولیه صرافی

چگونه در IEO شرکت کنیم؟

برای شرکت کردن در یک IEO باید مطابق با مراحل ارائه شده در ادامه عمل کنید:

بعد از اینکه IEO مورد نظر خود را پیدا کردید باید دریابید که کدام صرافی ها میزبان فروش جمعی هستند.

قدم بعدی ثبت یک حساب کاربری در صرافی ارزهای دیجیتالی و تکمیل مراحل تأیید KYC و AML است.

پس از اتمام تکمیل مراحل KYC و AML، ارزهای دیجیتالی را که می توانید برای کمک به IEO استفاده کنید را بررسی نمایید و حساب خود را با سکه ای که در فروش جمعی پذیرفته شده است، پر کنید. آخرین مرحله صبر کردن تا زمانی که IEO شروع به خرید توکن های شما می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads