مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 24, 2019
  • 0
عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه، معمولاً به عنوان ICO نیز شناخته می شود. ICO یک مکانیسم جمع آوری کمک هزینه است که در آن پروژه های جدید در ازای بیت کوین و اتریوم، توکن های رمزنگاری اصلی خود را به فروش می رسانند. کار ICO تا حدودی شبیه به یک پیشنهاد عمومی اولیه (IPO) است که در آن سرمایه گذاران سهام یک شرکت را خریداری می کنند. ICO یک پدیده نسبتاً جدید است اما به سرعت تبدیل به یک موضوع اصلی بحث برانگیز در جامعه بلاکچین شده است. در ادامه ارزنگار به صورت مفصل به معرفی و رویکرد عرضه اولیه سکه پرداخته است.

عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO مخفف Initial Coin Offering است و یک روش جدید جهت جمع آوری سرمایه برای انواع پروژه های مرتبط با بلاکچین و فروش ارزهای دیجیتالی است. پروژه های جدید معمولا از ICO در ازای بیت کوین، اتر و در بعضی مواقع فیات استفاده می کنند. به نوعی، ICO شبیه به پیشنهادهای عمومی اولیه (IPO) است. عرضه اولیه سکه (ICO) در هر زمان که یک پروژه بخواهد یک سکه یا dApp جدید را راه اندازی کند، می تواند باعث جذب سرمایه گذاران به اکوسیستم شود. شرکت ها توانسته اند به لطف ICO میلیون ها دلار در چند ثانیه جمع آوری کنند. در حقیقت، میزان پولی که ICO ها در طول دو سال گذشته جمع آوری کرده اند، واقعاً متحیر کننده است. در سال ۲۰۱۷ ، ICO ها ۵٫۶ میلیارد دلار جمع آوری کردند.

عرضه اولیه سکه

مبانی یک ICO

هنگامی که یک شرکت استارتاپی قصد راه اندازی ارز دیجیتالی از طریق عرضه سکه اولیه (ICO) را داشته باشد، معمولاً طرحی را در وایت پیپر ایجاد می کند که نشان دهنده ی هدف پروژه،  نیازهای پروژه برای تکمیل شدن، هزینه های لازم برای انجام این سرمایه گذاری، مقدار توکن های مجازی که پیشگامان این پروژه برای خودشان نگه می دارند، نوع ارزی که می پذیرند و طول مدت کمپین ICO است. در طول کمپین ICO، علاقه مندان و حامیان این ابتکار، در شرکت مقداری ارز دیجیتالی توزیع شده را با ارز فیات یا ارزهای مجازی خریداری می کنند. این سکه ها به عنوان توکن و شبیه به تراکنش های I PO-typeست که در معاملات با نوع IPO به سرمایه گذاران فروخته می شوند. اگر پول جمع آوری شده حداقل بودجه مورد نیاز پشتیبان را تأمین نکند، پول به سرمایه گذاران بازگردانده می شود و ICO ناموفق تلقی می شود. اگر الزامات بودجه در بازه زمانی مشخص برآورده شود، از پول جمع آوری شده برای شروع برنامه جدید یا تکمیل آن استفاده می شود.

قانونی بودن ICO

وضعیت قانونی ICO عمدتاً تعریف نشده است. در حالت ایده آل، توکن های فروشی توسط ICO نه به عنوان یک دارایی مالی بلکه به عنوان کالای دیجیتال مانند بسیاری چیزهای دیگر فروخته می شوند. به همین دلیل است که اغلب “crowd sale” نامیده می شود.

اگرچه معاملات ICO موفقیت آمیز بوده اما در برخی موارد نیز به عنوان ابزارهای مختل کننده به شمار می روند،  چرا که برخی از کمپین های ICO در واقع کلاهبرداری می کنند، به همین دلیل به سرمایه گذاران هشدار داده می شود که محتاط باشند. از آنجا که قوانین این عاملان جمع آوری کمک های مالی توسط مقامات مالی مانند SEC تنظیم نمی شوند، وجوهی که به دلیل کلاهبرداری از بین می روند هرگز قابل بازیابی نمی باشند.

عرضه اولیه سکه

نحوه خرید ICO

سرمایه گذاران که به دنبال خرید ICO هستند ابتدا باید خود را با فضای رمزنگاری گسترده تر آشنا کنند. سرمایه گذار ICO باید از قبل کیف پول ارز دیجیتالی و برخی از دارایی های دیجیتالی را تنظیم کند. در ادامه، مراحل لازم برای سرمایه گذاری در ICO ارائه شده است، هر چند که بسته به نوع ICO، مراحل ممکن است متفاوت باشد.

۱) در Coinbase یا صرافی دیگری ثبت نام کنید. در این صرافی ها، صدها کیف پول مختلف وجود دارد، بنابراین شما گزینه های زیادی دارید.

۲) برای خرید ICO، از ارز مورد نیاز خود استفاده کنید.

۳) ارزهای دیجیتالی خود را به یک کیف پول دیجیتالی منتقل کنید که از آنها پشتیبانی می کند. مهمترین چیز در این حالت این است که اطمینان حاصل کنید که کیف پول شما با ارز دیجیتالی ICO سازگار است (یعنی اگر ICO نیاز به پرداخت اتر داشته باشد، کیف پول شما باید قادر به نگهداری اتر باشد).

۴) مطمئن باشید که صفحه رسمی خود ICO را در اختیار دارید. از طریق وایت پیپر، شرایط ICO و سایر اطلاعات نوشته شده را بخوانید. وقتی آماده شروع کار هستید به دنبال گزینه هایی مانند “enter the token sale” یا “participate now” باشید.

۵) برای ICO ثبت نام کنید. برای انجام این کار، باید آدرس کیف پول عمومی و همچنین برخی اطلاعات دیگر را طبق سایت ICO ارائه دهید.

۶) در روز راه اندازی، دستورالعمل سایت را برای خرید ICO دنبال کنید. در بیشتر موارد، این کار با انتقال اتر از کیف پول شما به آدرس عمومی ICO انجام می شود. پس از انتقال اتر، مقداری ارز دیجیتالی ICO را با نرخ مشخص شده دریافت خواهید کرد. حتما بخاطر داشته باشید که هزینه های کارمزد ناچیزی در  انتقال ارزهای دیجیتالی مانند اتر وجود دارد.

۷) ICO توکن جدیدی را به کیف پول ارزهای دیجیتالی شما ارسال می کند. بسته به نوع کیف پول، ممکن است نیاز داشته باشید که توکن را به خود کیف پول اضافه کنید تا بتوانید نقل و انتقالات را ارسال و دریافت کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads