تیر ۱۰, ۱۴۰۱

همه راه‌های هک و حمله به بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 22, 2019
  • 0

بلاکچین یک اختراع مبتکرانه است. اکنون بسیاری از افراد در جهان بلاک چین را می شناسند، اما ممکن است شما نگران این موضوع باشید که “آیا بلاک چین قابل هک شدن است” ؟ مجرمان سایبری قبلاً موفق به سوء استفاده از بلاک چین ها برای انجام اقدامات و عملیات مخرب شده اند. در حال حاضر نیز به نظر می رسد که هکرها سوء استفاده از آسیب پذیری های امنیتی و حمله به بلاک چین را منبع اصلی درآمد خود قرار داده اند. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا قبل از پرداختن به چگونگی مقابله با تهدیدات هکرها، از ویژگی های بلاکچین که اغلب مورد هدف مجرمان سایبری قرار گرفته است، مطلع شوید.

آیا بلاکچین قابل هک است؟

شبکه بلاکچین ذاتا ایمن است، این شبکه یک دفتر کل دیجیتالی است که می تواند نه تنها برای معاملات مالی بلکه تقریباً همه ی صنایع مورد استفاده قرار گیرد. قابلیت ها و ویژگی هایی همچون “غیر قابل دستکاری” و “ایمنی” آن، اغلب مردم را به فکر می اندازد که چرا هکرها و کلاهبرداری های ICO زیاد هستند؟ هک کردن مربوط به فناوری بلاکچین نیست بلکه مربوط به کمبودهای نرم افزار است. به عنوان مثال، مبادلات و آسیب پذیری ها در کدهای قرارداد هوشمند و ارائه دهندگان کیف پول باعث شد تا مورد تهاجم هکرها قرار گیرند.

حمله به بلاک چین

هک شبکه بیت کوین و اتریوم به معنای حمله به بلاک چین نیست؟

در حقیقت، هرگز بیت کوین و اتریوم هک نشده اند. هر دو بلاکچین کاملاً ایمن باقی مانده اند. آنچه بسیاری از افراد با هک شدن بیت کوین یا اتریوم اشتباه می گیرند، در واقع مبادلات رمزنگاری یا کیف پول آنلاین و قراردادهای هوشمند است که هک می شوند. اگر یک هکر دسترسی به بیت کوین یا اتر را که در صرافی یا کیف پول نگهداری می شوند و همچنین کلیدهای لازم برای تسهیل معامله را بدست آورد، می تواند آنها را سرقت کند و به یک کیف پول آفلاین منتقل کند تا در نتیجه ردیابی نشوند. با این حال، این یک انتقاد بالقوه از سیستم ارزهای دیجیتالی و شایعات بی اساس در زمینه حمله به بلاک چین است که به هیچ وجه به امنیت خود فناوری بلاکچین مربوط نمی شود.

از جمله هک های انجام شده در ارزهای دیجیتالی عبارتند از:

حملات ۵۱٪: در طی مراحل تأیید ، افراد تحت عنوان “معدنچیان” معاملات را بررسی می کنند تا از اصیل بودن آنها اطمینان حاصل کنند. هنگامی که یک یا چند هکر کنترل بیش از نیمی از فرآیند معدن را بدست آورند ، می تواند عواقب بسیار منفی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ، معدنچیان می توانند نسخه دوم از blockchain را که به آن یک چنگال گفته می شود ، ایجاد کنند ، جایی که معاملات خاصی منعکس نشده است. این امر به معدنكاران این امکان را می دهد كه مجموعه ای از معاملات كاملاً متفاوت را روی چنگال ایجاد كنند و آن را به عنوان نسخه واقعی blockchain ، حتی اگر تقلب كنند ، تعیین كنند. این همچنین به هکرها امکان می دهد تا مخارج cryptocurrency را دو برابر کنند. این حملات ۵۱٪ بیشتر در blockchain های مقیاس کوچکتر متداول است زیرا بدست آوردن کنترل قابل توجهی بر روی صندوق های بزرگتر و پیچیده تر برای کارگران دشوار است.

خطاهای ایجاد: بعضی اوقات ، ممکن است در حین ایجاد blockchain اشکالات امنیتی یا خطاهایی ایجاد شود. این ممکن است با blockchain های بزرگتر و پیچیده تر معمول باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، هکرهایی که به دنبال راهی هستند می توانند آسیب پذیری ها را شناسایی کرده و حمله کنند. این امر در قراردادهای هوشمند ، که از یک شبکه blockchain برای بهره برداری استفاده می کنند ، آشکار شده است. کارکردهای متداول قراردادهای هوشمند شامل کمک به جنبه مالی معاملات قراردادها و کارهای خودکار می باشد. متخصصان حقوقی ممکن است در عمل خود با استفاده از قراردادهای هوشمند ، چه در داخل کشور و چه از طریق قرار گرفتن در معرض موارد و مسائل مربوط به مشتری ، با قراردادهای هوشمند مواجه شوند. اگر یک نقص امنیتی در شبکه blockchain که یک قرارداد هوشمند در آن فعالیت می کند وجود داشته باشد ، هکرها ممکن است بتوانند بدون شناسایی آنها ، پول کاربران را بدزدند ، زیرا فعالیت کلاهبرداری منعکس نشده است. متأسفانه ، از آنجا که معاملات blockchain قابل تغییر نیست ، تنها راه برگشت پول دزدیده شده ، ساختن چنگالی است که همه کاربران آن را به عنوان blockchain معتبر تشخیص می دهند.
امنیت کافی: بسیاری از هکهای blockchain در مبادلات اتفاق افتاده است ، جایی که کاربران می توانند با رمز و رازداری تجارت کنند. اگر رویه های امنیتی پیرامون مبادلات ضعیف باشد ، هکرها دسترسی آسان تری به داده ها دارند.

حمله به بلاک چین

بنابراین در یک کلام  آیا شبکه بلاکچین امن است؟

بله، شبکه بلاکچین یک پروتکل قابل اعتماد است. این دقیقاً به این دلیل است که دفتر کل دیجیتالی غیر متمرکز بلاکچین آنقدر تغییر ناپذیر است که آن را به یک فناوری بالقوه در جهان تبدیل می کند.

اما اگرچه این سیستم نود غیرمتمرکز دارای امنیت نسبتاً خوبی است، با این حال در بیشتر زمینه هایی که از آن کمک گرفته شده، امنیت خوبی وجود ندارد. در حالی که امنیت بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دست نخورده باقی مانده است، امنیت کیف پول ها، صرافی ها و حساب های خدمات شخص ثالث، غیر قابل قبوب می باشد. میلیون ها میلیون دلار بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در طول سال ها از حساب های اشخاص و صرافی ها به سرقت می رود و هیچ اقدامی برای برگرداندن آن انجام نشده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads