مهر ۵, ۱۴۰۱

سگویت (SegWit) چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 20, 2019
  • 0
سگویت

به دلیل مشکل انعطاف پذیری تراکنش ها در شبکه بلاکچین، (فرآیند تغییر شناسه منحصر به فرد یک معامله) برخی از افراد سوءاستفاده گر با تغییر داده های امضاء در اسکریپت مقدار بیشتری از رمز دیجیتالی را بدست می آورند. برای حل این مشکل سافت فورک سگویت پیشنهاد شد، که در ادامه به صورت کامل به معرفی آن پرداخته شده است.

سگویت چیست؟

سگویت یا SegWit فرایندی است که در آن محدودیت اندازه بلاک در یک بلاکچین با از بین بردن اطلاعات امضا از تراکنش های بیت کوین افزایش می یابد. هنگامی که قسمت های معینی از تراکنش حذف می شود، فضا یا ظرفیتی برای اضافه کردن تراکنش های بیشتر به زنجیره، آزاد می شود.

به طور کلی Segregate به معنای جداسازی و Witnesses به معنای امضاهای معامله هستند. از این رو، Segregated Witness به طور خلاصه به معنای جدا کردن امضاهای معامله است.

سگویت یا SegWit فرایندی است که در آن محدودیت اندازه بلاک در یک بلاکچین با از بین بردن اطلاعات امضا از تراکنش های بیت کوین افزایش می یابد. هنگامی که قسمت های معینی از تراکنش حذف می شود، فضا یا ظرفیتی برای اضافه کردن تراکنش های بیشتر به زنجیره، آزاد می کند.

Segregate به معنای جداسازی و Witnesses به معنای امضاهای معامله هستند. از این رو، Segregated Witness به طور خلاصه به معنای جدا کردن امضاهای معامله است.

ایده SegWit برای اولین بار توسط پیتر وویل در کنفرانس بیت کوین در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. وویل یک توسعه دهنده بیت کوین و بنیانگذار Blockstream است، یک شرکت نرم افزاری که در زمینه امنیت دیجیتال برای خدمات مالی تخصص دارد. وویل، SegWit را به عنوان راه حلی برای نقص پروتکل بیت کوین پیشنهاد داد. در توسعه نرم افزار، راه حل ها برای رفع نقص ها، patch نامیده می شود. مشکلی که وی می خواست آن را برطرف کند، انعطاف پذیری (Malleability) تراکنش نام دارد. پیشنهاد SegWit وویل باعث ایجاد بحث و گفتگو در جامعه بیت کوین شد و تقریباً دو سال قبل از اجرای زنده آن بود. سرانجام در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ فعال شد. اینpatch در پروتکل لایت کوین در ۱۰ مه ۲۰۱۷ اعمال شد (لایت کوین یک cryptocurrency است که کد آن براساس پروتکل بیت کوین است. از آنجا که بسیار شبیه به هم هستند ، مشکل چاقی بودن معاملات را به اشتراک گذاشتند).

SegWit مشکل انعطاف پذیری تراکنش را برطرف کرد و همچنین برخی از پیشرفت های دیگر پروتکل بیت کوین را ممکن ساخت. با این حال، هنوز هم منتقدان زیادی دارد و همه کاربران شبکه بیت کوین از این تغییرات استقبال نکرده اند. برخی از اعضای جامعه بیت کوین به قدری با SegWit مخالف هستند که آنها رمز ارزهای رقیب خود را ایجاد کرده اند!
انعطاف پذیری تراکنش کاملاً پیچیده است. برای درک آن ، ابتدا باید درک کنید که معاملات بیت کوین چگونه کار می کنند.

سگویت

اصول بلاکچین

بیت کوین یک شبکه عظیمی است که از هزاران رایانه به نام گره تشکیل شده است. هر گره، رکورد کاملی از تراکنش های بیت کوین را که تاکنون ایجاد شده را نگه می دارد. بیشتر کارهایی که در پردازش معاملات جدید انجام می شود توسط گره های خاصی به نام ماینرهای استخراج انجام می شود. کاربران هزینه انجام ماینرها را برای کارهایی که انجام می دهند، پرداخت می کنند. تراکنش های جدید بعد از اینكه ماینرها آنها را در گروه های معامله ای به نام بلاك قرار می دهند، می توانند به بلاکچین اضافه شوند. هر بلاک در بلاکچین بیت کوین حاوی ۱MB اطلاعات تراکنش است.

باید ۱۰ دقیقه طول بکشد تا شبکه بتواند یکی از معاملات را پردازش کند اما مدت زمان بیشتری طول می کشد. شبکه بیت کوین می تواند بین ۳ تا ۷ معامله را در ثانیه (Tx / s) پردازش کند. با این حال، وقتی شبکه مشغول کار باشد، این زمان می تواند خیلی بیشتر شود.

اکنون می خواهم از دو مثال استفاده کنم تا به شما نشان دهم که چگونه معاملات بیت کوین ساده تر کار می کنند. اولین معامله بیت کوین استاندارد خواهد بود. مورد دوم معامله ای خواهد بود که در آن یک کاربر از قابلیت انعطاف پذیری معاملات برای سرقت بیت کوین از یک کاربر دیگر استفاده می کند.

مفاهیم ابتدایی تراکنش

لوسی می خواهد ۱۰ بیت کوین (BTC) را برای جود ارسال کند. برای این کار، لوسی و جود به دو نوع اطلاعات نیاز دارند:

آدرس عمومی:

این آدرس، همچون ایمیل برای بیت کوین است. آدرس عمومی یک مکان دیجیتالی است که لوسی می تواند بیت کوین به آن ارسال کند. جود برای دریافت بیت کوین یک آدرس عمومی دارد. آدرس های عمومی توسط کل شبکه قابل مشاهده می باشند.

کلید خصوصی:

اگر آدرس های عمومی مانند آدرس های ایمیل هستند، کلیدهای خصوصی مانند رمزهای عبور می باشند. کلیدهای خصوصی ثابت می کنند که آدرس های عمومی و بنابراین بیت کوین متعلق به لوسی و جود است. فقط لوسی می تواند کلید خصوصی لوسی را ببیند و فقط جود می تواند کلید خصوصی جود را مشاهده کند.

سگویت

معامله استاندارد بیت کوین

چگونه ۱۰ BTC از لوسی به جود می رسد؟

لوسی درخواستی را به شبکه منتشر (broadcasts) می کند. این درخواست شامل آدرس عمومی Jude، مبلغ ارسال شده (۱۰BTC) و هزینه معامله برای ماینرهای استخراج است. این درخواست همچنین حاوی امضای کلید خصوصی لوسی است که او برای اثبات ارسال ۱۰ BTC از آن استفاده می کند. به این اطلاعات امضا داده های شاهد (witness data) گفته می شود.

ماینرها، معامله را پردازش می کنند. آنها اطلاعات لوسی را به همراه جود قرار داده و آن را رمزگذاری می کنند. این بدان معناست که آنها اطلاعات را به خطی از کد رایانه تبدیل می کنند. این کد ID معامله نامیده می شود. اگر لوسی هزینه تراکنش کمی ارسال کند، برای مدت زمان طولانی در صف انتظار  می می ماند! مثل سفارش دادن غذا در رستوران است. اگر به پیشخدمت انعام ندهید، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا غذای شما برسد! لوسی با ارسال هزینه معامله دوباره می تواند روند کار را سرعت ببخشد. شناسه معاملات اکنون به شناسه معاملات سایر کاربران اضافه شده و دوباره رمزگذاری شده است. این فرآیند تا رسیدن به حد ۱MB اطلاعات معامله ادامه می یابد و بلوکی تشکیل می شود. این بلاک در شبکه منتشر می شود و اگر بیش از نیمی از همه گره ها توافق کنند که اطلاعات مربوط به آن معتبر است، می تواند تأیید و به بلاکچین اضافه شود. در این مرحله جود ۱۰ BTC را از لوسی دریافت می کند.

اینگونه است که بیشتر معاملات بیت کوین اتفاق می افتد. در مقاله بعدی با نام “عملکرد سگویت چگونه است؟”، من می خواهم به شما نشان دهم که چطور قابلیت انعطاف پذیری معاملات می تواند بر معاملات تأثیر بگذارد و سپس می توانیم بپرسیم ، SegWit در مورد آن چه کاری انجام می دهد؟

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads