آذر ۵, ۱۴۰۱

عملکرد سگویت چگونه است؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 20, 2019
  • 0
عملکرد سگویت

همانطور که در مقاله “سگویت (SegWit) چیست؟” مطالعه کردید، سگویت یک سافت فورک به منظور حل مشکل انعطاف پذیری تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین است. اما نحوه‌ی عملکرد سگویت چگونه است؟ چگونه می توان مشکل انعطاف پذیری تراکنش ها را با  استفاده از سگویت حل نمود؟ در این مقاله قصد داریم تا به اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ی عملکرد سگویت جهت آشنایی بیشتر شما بپردازیم. در ادامه با ارزنگار همراه باشید.

عملکرد سگویت بیت کوین

انعطاف پذیری تراکنش Segwit و تغییر تأیید نشده چیست؟

با استفاده از مثال دیگر، به شما نشان خواهیم داد كه چطور می توان از انعطاف پذیری تراكنش ها استفاده كرد تا لوسی به جای ارسال ۱۰ بیت کوین،  ۲۰ BTC ارسال کند. در ادامه نحوه كاركرد آن ارائه شده است:

نقص انعطاف پذیری معاملات در کد بیت کوین به جود اجازه می دهد تا قبل از تأیید معامله، داده های شاهد لوسی را تغییر دهد. این شناسه معاملات را بدون تغییر خود معامله (که هنوز ۱۰ BTC از لوسی به جود ارسال می شود) تغییر می دهد.

وقتی این معامله تغییر یافته توسط شبکه تأیید شود، معامله اصلی را لغو می کند. حالا جود با لوسی تماس می گیرد تا شکایت کند که وی ۱۰ BTC دریافت نکرده است. لوسی بررسی می کند و می بیند که معامله اصلی از بین نرفته است. وی اکنون به هزینه معامله بالاتری متصل شده و دوباره آن را ارسال می کند. این معامله جدید توسط شبکه پردازش می شود. جود ۱۰ بیت کوین دیگر دریافت می کند!

لوسی، ماینرها و بقیه شبکه نمی توانند، متوجه شوند که این اتفاق می افتد. پس از تأیید معاملات و افزودن به بلاکچین ، آنها نمی توانند تغییر یا حذف شوند.  بنابراین، SegWit چیست و چه کاری را برای حل مشکل انعطاف پذیری معاملات انجام می دهد؟

عملکرد سگویت

قابلیت انعطاف پذیری تراکنش

همانطور که قبلاً نیز اشاره کرده ایم، سگویت یک patch است که توسط پیتر وویل طراحی شده است تا از انعطاف پذیری معاملات جلوگیری کند. روش کار بسیار ساده است. برای جلوگیری از استفاده داده های شاهد جهت تغییر شناسه تراکنش ها، وویل پیشنهاد کرد که آن را از معامله حذف کند!  نام کامل SegWit یک شاهد جداگانه است. Segregate به معنی حذف یا جدا کردن است ، بنابراین SegWit به معنای حذف داده های شاهد است.

یک شاهد جداگانه یک محفظه جانبی را ایجاد می کند که در آن داده های شاهد به دور از زنجیره اصلی ذخیره می شوند. این عملکرد مانع از تغییر شناسه تراکنش توسط کاربران متقلب مانند جود می شود!

نکته هوشمندانه در مورد عملکرد سگویت بیت کوین این است که با نسخه های قدیمی سازگار ( backward compatible) است. این بدان معنی است که گره هایی که با پروتکل بیت کوین سگویت به روز شده اند، هنوز می توانند با گره هایی که به روز نشده اند، کار کنند. به این نوع بروزرسانی یک فورک نرم گفته می شود. به روزرسانی هایی که با نسخه های قدیمی سازگار نیستند، هار فورک گفته می شود. هارد فورک ها می توانند شبکه ها را تقسیم کرده و منجر به ایجاد ارزهای دیجیتالی جدیدی شوند.

پیتر وویل می خواست سگویت، سازگار با نسخه های قدیمی باشد و بنابراین یک بروزرسانی فورک نرم انجام داد. برای انجام این کار، او نیاز به طراحی آن داشت تا داده های شاهد هنوز در صفحه اصلی ثبت شود. راه حلی که وی پیدا کرد رمزگذاری تمام داده های شاهد یک بلاک در حاشیه سگویت و ذخیره این کد اصلی در بلاکچین بود. این امر به بیت کوین سگویت اجازه می دهد تا بدون تبدیل شدن به یک به روزرسانی هارد فورک، قابلیت انعطاف پذیری معاملات را تغییر دهد.

اکنون می دانید که چگونه شاهد جداگانه مانع از انعطاف پذیری معاملات می شود ، اما داستان SegWit Bitcoin به همین جا ختم نمی شود. SegWit شبکه بیت کوین را تحت تأثیر قرار داده است به گونه ای که حتی پیتر وویل هنگام ایجاد آن هم به فکرش نیفتد!

مقیاس پذیری SegWit چیست؟

ابتدا بگذارید توضیح دهم که مقیاس پذیری چیست. مقیاس پذیری توانایی یک شبکه برای پردازش حجم عظیمی از معاملات بدون کاهش سرعت معاملات است. اگر یک شبکه مقیاس پذیر باشد، قادر به پردازش هرچه سریع تر خواهد بود.

ارز دیجیتالی مشکل مقیاس پذیری دارد زیرا معاملات با اجماع پردازش می شوند. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم، بیش از نیمی از گره های موجود در شبکه بیت کوین باید توافق کنند که یک معامله قبل از افزودن به بلاکچین، معتبر است. هرچه گره های بیشتری در شبکه وجود داشته باشد، رسیدن به توافق یا اجماع بیشتر طول می کشد.

عملکرد سگویت

انجمن بیت کوین مدت هاست که در مورد روش های مختلف مقیاس شبکه بحث می کند. با محبوب تر شدن این پلتفرم، مشکل بدتر می شود. اما زمانیکه پیتر وویل سگویت بیت کوین را ایجاد کرد، او به طور تصادفی قابلیت مقیاس پذیری شبکه را نیز بهبود بخشید! داده های شاهد از ۶۵ درصد از کل بلاک های بیت کوین استفاده می کردند. اکنون با حذف داده های شاهد، بلاک های SegWit بیت کوین فضای اطلاعات بسیار بیشتری در مورد معاملات دارند.

در حال حاضر هر بلاک دارای یک وزن بلاک تنظیم شده است که در ۴MB قرار دارد. وزن بلاک ترکیبی از ۱ مگابایت از اطلاعات ذخیره شده در صفحه اصلی و داده های شاهد است که در یک محفظه جانبی ذخیره می شوند. یک شاهد جداگانه به شبکه اجازه می دهد تا معاملات بیشتری را بدون تغییر اندازه کلی بلاک چین بیت کوین پردازش کند.

بنابراین ، اگر کسی از شما بپرسد ، “مقیاس پذیری SegWit چیست؟” می توانید به آنها بگویید که این راهی برای پردازش معاملات بیشتر در شبکه بیت کوین است. این امر باعث می شود شبکه با حذف داده های شاهد از معاملات بدون تأثیر در اندازه بلاکچین بیت کوین، کم وزن تر شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads