آذر ۹, ۱۴۰۱

بیت کوین دارک چیست و چگونه کار می کند؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 19, 2019
  • 0
بیت کوین دارک

بیت کوین دارک یک ارز دیجیتالی است که از شاخه بیت کوین اصلی گرفته شده است. تفاوت اصلی بین بیتکوین دارک و بیت کوین در این است که بر خلاف بیت کوین، که از الگوریتم اجماع اثبات کار به منظور حفظ اعتبار داده های معامله ای خود استفاده می کند، بیت کوین دارک از  مکانیزم اجماع اثبات شده برای تایید استفاده می کند. این بدان معناست که استخراج از بلاکچین بیتکوین دارک به داشتن منابع محاسباتی پرقدرت وابسته نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد بیتکوین دارک کسب نمایید.

بیت کوین دارک

در ابتدا، بیتکوین دارک برای استفاده از الگوریتم SHA-256 به همراه الگوریتم هش “hybrid” طراحی شده است، که بهترین ترکیب از الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام است. با این حال، پیش از تولید مجموع ۲۲ میلیون سکه بیت کوین دارک، در ابتدای سال ۲۰۱۸ این پروژه کنار گذاشته شد. تیم بیتکوین دارک سرانجام به سمت توسعه Komodo  (یک ارز دیجیتالی که دارای مکانیزم اثبات کار تاخیری delayed Proof-of-Work و اثبات دانش صفر Zcash برای ارائه معاملات ناشناس است) حرکت کرد.

کنار گذاشتن پروژه بیتکوین دارک به این معنی بود که صاحبان BTCD می توانند برای مدت زمان مشخصی توکن های خود را با سکه های KMD  مبادله کنند. این دوره اکنون سپری شده است و بیتکوین دارک بدون داشتن کلیدهای عملیاتی بلاکچین یا کیف پول جهت حفظ توکن ها می باشد.

در بدو ایجاد و معرفی فورک بیت کوین (بیتکوین دارک)، بسیاری فکر می کردند، این ارز دیجیتالی به دلیل ناشناس بودن و کاهش اعتماد به منابع استخراج، می تواند رقابت تنگاتنگی را با بیت کوین اصلی رقم بزند. زمان بلاک این بیت کوین ۶۰ ثانیه بود و همچنین سعی در جلب نظر کاربرانی داشت که از بیت کوین به دلیل شفافیت بیش از حد گریزان بودند.

بیت کوین دارک

با این حال، پایان ناگهانی پروژه بیتکوین دارک بدان معنی است که ما هرگز نمی دانیم که BTCD چقدر می توانست در برابر بیت کوین عمل کند. تیم بیتکوین دارک اکنون در حال راه اندازی پلتفرم مشروعی برای اپلیکیشن های منبع باز در یک اکوسیستم بلاکچین قابل تعامل است.

بیتکوین دارک چگونه کار می کند؟

به عبارت ساده تر، این ارز دیجیتالی دیگر کار نمی کند. بیتکوین دارک فاقد بلاکچین عملکردی است اما با کمال تعجب هنوز هم در صرافی هایی مانند Poloniex وجود دارد. موارد متحیر کننده ای در مورد افزایش قیمت این ارز دیجیتالی تا ۳۰۰٪ در طی یک روز وجود داشته است، به طوری که برخی از متخصصان ارزهای دیجیتالی، معتقدند که این سکه به یک نامزد اصلی برای شیوه های “pump and dump” تبدیل شده است.

بیت کوین دارک

تفاوت های بیت کوین و بیتکوین دارک

همانطور که در قسمت بالا نیز مورد بحث قرار گرفت، بیتکوین دارک به گونه ای طراحی شده که با بیت کوین در اجرای الگوریتم هش تفاوت زیادی داشته باشد. این ارز دیجیتالی ترکیبی از  اثبات کار و اثبات سهام می باشد. در فضای رمزنگاری این احساس وجود داشت که BTCD می تواند بیت کوین را سرنگون کند، اما از آنجایی که تیم بیتکوین دارک پروژه پیوستن به کومودو را رها کرد، ما هرگز نمی دانیم بیتکوین دارک واقعاً چه نوع چالشی را برای بیت کوین ایجاد کرد.

خرید و ذخیره بیتکوین دارک

صرافی ارزهای دیجیتالی مستقر در ایالات متحده، Poloniex قبل از حذف BTCD به دلیل غیرفعال کردن شبکه آن، مکان شماره یک برای خرید این ارز دیجیتالی به شمار می رفت. کارگزاران ارزهای دیجیتالی، معمولا دارایی های اصلی دیجیتالی را خرید و فروش می کنند که به عنوان قرارداد تفاوت قیمت شناخته می شوند، از این رو آنها ارزهایی نظیر BTCD را خریداری نمی کنند.

از آنجا که بلاکچین BTCD دیگر قابل استفاده یا قابل اعتماد نیست، مبادلات تجاری دیگر از معاملات Bitcoin Dark پشتیبانی نمی کنند. هیچ یک از کیف پول های موجود در زمینه رمزنگاری موجود، BTCD را برای ذخیره آنلاین یا آفلاین قبول نمی کنند. بنابراین ذخیره  یا استفاده از BTCD به عنوان بخشی از یک نمونه کار رمزنگاری بسیار دشوار است. علاوه بر این، با توجه به اینکه کارگزاران CFD مانند eToro، خرید یا فروش بیتکوین دارک را پیشنهاد نمی دهند، حتی نمی توانید نوسانات این ارز دیجیتالی را حدس بزنید.

در زمانی که BTCD فعالیت خود را در بورس های رمزنگاری متوقف کرد ، مجموع عرضه آن به بیش از ۱٫۲ میلیون نفر رسیده بود. با توجه به عدم فعالیت  های اخیر آن، نمی توان حدس زد که قیمت و یا ارزش بازار آن در زمان حذف چه مقدار می باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads