دی ۲۹, ۱۴۰۰

بلاکچین EOS چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 18, 2019
  • 0
بلاکچین EOS

نوسانات اخیر بیت کوین و اتریوم، باعث شده تا معامله گران و سرمایه گذاران به سمت سایر ارزها نظیر EOS ،ریپل ،لایت کوین و غیره روی آورند. یکی از رقابتی ترین رقبای بیت کوین، EOS توجه سرمایه گذاران و شرکت ها را به خود جلب کرده است. به طور کلی، EOS یک بستر بلاکچین برای توسعه برنامه های غیر متمرکز مانند اتریوم است، اما خدمات سیستم عامل را نیز برای توسعه دهندگان فراهم می کند و باعث کاهش هزینه ها و سطح دشواری می شود. هدف از این پروژه ایجاد شبکه ای است که می تواند میلیون ها تراکنش در هر ثانیه پردازش کند. در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه را که باید در مورد EOS بدانید را به ساده ترین روش ممکن توضیح دهیم. بنابراین، این راهنما نه تنها برای دوستداران رمزنگاری پیشرفته، بلکه برای آگاهی مبتدیان نیز مناسب است. با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد ارز دیجیتال EOS کسب نمایید.

ارز دیجیتالی EOS

EOS یک ارز دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین است که امکان توسعه، میزبانی و اجرای برنامه های غیرمتمرکز در مقیاس تجاری (dApps) را روی سیستم عامل خود امکان پذیر می کند. بلاکچین EOS  در حال تبدیل شدن به یک زیرساخت قدرتمند برای برنامه های غیر متمرکز می باشد. هیچ شکل کامل رسمی برای EOS وجود ندارد و سازندگان تصمیم گرفته اند که خود را به صورت رسمی تعریف نکنند. EOS از کلیه قابلیت های اصلی مورد نیاز پشتیبانی می کند تا مشاغل و افراد بتوانند برنامه های مبتنی بر بلاکچین را به روشی مشابه برنامه های مبتنی بر وب همچون دسترسی امن و تأیید اعتبار، مجوز، میزبانی داده، مدیریت استفاده و ارتباط بین dApps و اینترنت ایجاد کنند. بنابراین عملکرد دقیق EOS به چه شکل می باشد؟ عملکرد دقیق EOS به عنوان یک سیستم عامل است و خدماتی مانند تأیید هویت کاربر، ذخیره سازی ابری و هاست سرور را ارائه می دهد.

بلاکچین EOS

ویژگی های بلاکچین EOS

در ادامه به برخی از ویژگی های بلاکچین EOS اشاره شده است:

مقیاس پذیری بلاکچین EOS

بزرگترین مشکلی که فضای مستقر در بلاکچین با آن روبرو است، مسئله مقیاس پذیری است. ویزا کارت ۱۶۶۷ معامله را در هر ثانیه مدیریت می کند، در حالی که پی پال ۱۹۳ معامله در ثانیه را مدیریت می کند. در مقایسه با آن، بیت کوین فقط ۳ تا ۴ معامله را در هر ثانیه مدیریت می کند در حالی که اتریوم با ۲۰ تراکنش در ثانیه کمی بهتر از بیت کوین می باشد.

دلیل اینکه برنامه های مبتنی بر  بلاکچین نمی توانند تعدادی زیادی تراکنش را در ثانیه انجام دهند، به این دلیل است که هر گره شبکه باید به توافق و اجماع برسد. EOS ادعا می کند که به دلیل به کارگیری DPOS که از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می کند، می تواند به راحتی میلیون ها دلار در هر ثانیه را محاسبه نماید.

انعطاف پذیری بلاکچین EOS

به دلیل هک DAO، کل سیستم اتریوم متوقف شد و از این رو مجبور به ایجاد هارد فورک آن شدند. از آنجا که EOS از DPOS استفاده می کند، اگر DAPP معیوب باشد، تولید کنندگان بلاک منتخب می توانند تا زمانی که سیستم از آن مراقبت می کند، آن را مسدود کنند.

بلاکچین EOS

حکومت

در EOS، جامعه با ایجاد صلاحیت، قوانینی را انتخاب می کند. تمامی کاربران برای استفاده از این شبکه مجبور به تعهد و استفاده از قوانین می باشند. تک تک معاملات در EOS باید حاوی قانون و امضا باشند.

قانون اساسی و پروتکل می توانند با روش زیر اصلاح شوند:

  • این تغییر توسط تولیدکننده بلاک پیشنهاد شده است که میزان تأیید ۱۷/۲۱ را کسب می کند
  • تصویب ۱۷/۲۱ باید به مدت ۳۰ روز مستقیم حفظ شود.
  • تولید کنندگان بلاک برای منعکس کردن تغییر در قانون اساسی، تغییراتی در کد منبع اتخاذ کرده و آن را با استفاده از هش یک تعهد git به بلاکچین پیشنهاد می دهند.
  • هر گره ای که از پروتکل جدید پیروی نمی کند به طور خودکار قطع می شود.

پردازش موازی

در پردازش موازی ، دستورالعمل های برنامه بین چندین پردازنده تقسیم می شود. با انجام این کار ، زمان اجرای آن برنامه بسیار کاهش می یابد. EOS پردازش موازی قراردادهای هوشمند را از طریق مقیاس پذیری افقی، ارتباطات ناهمزمان و قابلیت همکاری فراهم می کند.

 

شما چی فکر می کنید؟ آیا شما اعتقاد دارید که EOS به هدف خود یعنی انجام میلیون ها معامله در هر ثانیه خواهد رسید؟ من فکر می کنم بلاکچین EOS پتانسیل تبدیل شدن به یکی از شبکه های مهم بلاکچین در  آینده را با تراکنش های سریع، رایگان و مقیاس پذیر دارا می باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads