تیر ۱۰, ۱۴۰۱

محاسبه مالیات ارزهای دیجیتالی

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 15, 2019
  • 0

ارزهای دیجیتالی چهار گروه سرمایه گذاران، معامله گران، ماینرها و سارقان را در کنار هم جمع کرده است. با جذابیت و کشش جامعه به سمت ارزهای دیجیتالی مقامات شروع به صحبت در مورد پرداخت مالیات توسط سرمایه داران و معامله گران ارزهای دیجیتالی کردند و قوانینی را به تصویب رساندند. بنابراین در حال حاضر به عنوان یک معامله گر و سرمایه گذار رمزنگاری، شما باید مالیات مربوط به درآمد رمزنگاری خود را بپردازید. اگر اینگونه نباشد، مأمورین مالیات به دنبال شما خواهند آمد. بسیاری از افراد سوال دارند که چه زمانی باید این کار را آغاز کنند؟ به عنوان یک راهنما، در این مقاله سعی شده تا در عین سادگی به مسائل مرتبط با مالیات ارزهای دیجیتالی پرداخته شود، از این رو در ادامه باما همراه باشید.

چرا باید نگران مالیات ارزهای دیجیتالی خود باشید؟

این که آیا شما موظف به پرداخت مالیات بر فعالیت های رمزنگاری خود هستید یا نه بستگی به جایی دارد که در آن زندگی می کنید. مالیات ارزهای دیجیتالی اگر در کشورهای ایالات متحده، استرالیا، انگلیس، ژاپن و فرانسه زندگی می کنید یک موضوع جدی است. این کشورها مقررات مشخصی درمورد مالیات تریدرهای ارزهای رمزنگاری شده دارند.

مالیات ارزهای دیجیتالی

کدام یک از فعالیت های رمزنگاری شما مالیات دارد؟

زندگی در هر یک از کشورهایی که در بالا ذکر شد به این معنا نیست که شما در هر زمینه ی فعالیتی در بازار  ارزهای دیجیتالی موظف به پرداخت مالیات هستید. تنها در صورت فعالیت در  بازارهای تجاری و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتالی است که شما را ملزم به پرداخت مالیات می کند. در ادامه به معرفی دقیق این فعالیت ها اشاره شده است:

هنگامی که ارز دیجیتالی خود را به ارز فیات (USD، GBP، AUD، JPY، EUR…) تبدیل می کنید.

مبادله یک ارز دیجیتالی با ارز دیجیتالی دیگر

استفاده از دارایی های ارز دیجیتالی برای پرداخت کالا یا خدمات

وقتی ارز دیجیتال را به عنوان درآمد دریافت می کنید (از طریق استخراج یا به عنوان پرداخت برای خدمات ارائه شده به شخص ثالث)

فعالیت های رمزنگاری بدون مالیات

همه ی فعالیت های مبتنی بر رمزنگاری نیازی به پرداخت مالیات ندارند. در ادامه به فعالیت هایی که برای نیازی به پرداخت مالیاتی ندارد، اشاره شده است:

زمانیکه ارزهای دیجیتالی خود را از یک کیف پول به کیف پول دیگر یا صرافی های ارزهای دیجیتالی منتقل می کنید.
اعطای رمز ارز به یک سازمان خیریه بدون مالیات
هنگام خرید ارز دیجیتالی با فیات
هنگامی که به عنوان هدیه ارز دیجیتالی به دوست یا اعظای خانواده می دهید.

چگونگی تعیین میزان مالیات از درآمد حاصل از ارزهای دیجیتالی

میزان مالیاتی که برای ارزهای دیجیتالی خود پرداخت می کنید به فعالیتی که انجام می دهید بستگی دارد. (این موضوع تا حد زیادی براساس مقررات مالیاتی توسط IRS در ایالات متحده می باشد).

مالیات بر سود سرمایه (Capital Gains Tax)

خرید و نگهداری ارزهای دیجیتالی و سپس فروش آن ها در آینده، مالیات بر سود سرمایه دارد. به عنوان مثال، اگر بیت کوین را با قیمت ۱۰،۰۰۰ دلار خریداری کنید و سپس آن را به مبلغ ۱۳۰۰۰ دلار بفروشید، لازم است مالیات سود سرمایه پرداخت کنید که در این حالت ۳۰۰۰ دلار است. با این وجود، درصدی که شما به عنوان مالیات بر سود سرمایه ارز دیجیتالی پرداخت می کنید به این بستگی دارد که آیا شما دارایی های ارز دیجیتالی خود را برای کمتر از یک سال یا بیش از یک سال نگه داشته اید.

این موضوع به دو نوع مالیات در این بخش تقسیم می شود که عبارتند از: مالیات بر سود سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت.

مالیات بر سود سرمایه کوتاه مدت

هنگامی که از فروش دارایی های ارز دیجیتالی خود پس از نگه داشتن آن برای کمتر از یک سال، سود دریافت می کنید، باید مالیات بر سود سرمایه کوتاه مدت بپردازید. در ایالات متحده، درصدی که شما برای مالیات بر درآمد کوتاه مدت پرداخت می کنید، به میزان زیادی به این بستگی دارد که شما مجرد، متاهل یا رئیس یک خانواده هستید.

مالیات سود سرمایه بلند مدت

شما باید پس از نگه داشتن ارز خود بیش از یک سال و فروش آن، مالیات سود سرمایه بلند مدت پرداخت کنید. در اصل، نرخ های مالیاتی بر درآمدهای سرمایه بلند مدت در مقایسه با نرخ مالیات سرمایه کوتاه مدت برای معامله گران و سرمایه گذارام کمتر و مطلوب تر است. بنابراین، سیستم مالیاتی به کسانی که دارایی خود را برای مدت طولانی در اختیار دارند پاداش می دهد.

 

ابزارهایی برای محاسبه و گزارش مالیات ارزهای دیجیتالی

آیا برای تعیین مالیات خود و گزارش از طرف خود باید به دنبال یک کارشناس مالیات یا CPA باشید؟ آیا می توانید هزینه های حاصل از مشاوره با شخص ثالث را بپردازید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات نه است، بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

این قسمت قصد داریم تا شما را با چند نرم افزار مالیاتی ارزهای دیجیتالی، محاسبه و گزارش مالیاتی از فعالیت های رمزنگاری شما، آشنا کنیم.

بهترین نرم افزار گزارش و محاسبه مالیات ارزهای دیجیتالی

در ادامه به بهترین برنامه های گزارش و محاسبه مالیات ارزهای دیجیتالی پرداخته شده است:

 TokenTax

TokenTax یکی از بهترین ترین نرم افزارهای محاسبه مالیات و گزارش های مالیاتی در خارج از کشور برای هر معامله گر رمزنگاری است. این پلتفرم با با هزاران ارز دیجیتالی کار می کند، بنابراین لازم نیست نگران این باشید که آلت کوین تان جزئی از داشبورد محاسبه و گزارش TokenTax نباشد.

اگر یک معامله گر رمزنگاری مایل به کاهش ضررهای احتمالی و به حداکثر رساندن سود خود هستید، بهتر است از الگوریتم ارائه شده توسط TokenTax استفاده کنید. این نرم افزار به شما پیشنهاد می کند که چه سکه هایی را باید به منظور به حداقل رساندن مالیات پرداختی خود بفروشید و به شما در استفاده بهینه از portfolio و سیستم مالیاتی کمک می کند.

ویژگی های قابل توجه TokenTax:

در ادامه به ویژگی های قابل توجه TokenTax اشاره شده است:

پشتیبانی از بسیاری از انواع فایل ها، از جمله برنامه C ، ۸۹۳۸ ، FBAR و ۸۹۴۹
TokenTax در سطح جهان قابل دسترسی است، از این رو بدون توجه به مکان زندگی تان می توانید از آن برای گزارش مالیاتی ارزهای دیجیتالی خود استفاده کنید.
این نرم افزار از معاملات حاشیه ای Bitmex ، Poloniex و بسیاری از سیستم عامل های دیگر پشتیبانی می کند
به عنوان یک معامله گر، TokenTax به شما امکان می دهد تا داده ها را از کیف پول خود وارد کرده یا بصورت خودکار مبادله کنید.
همچنین می توانید گزارش های مالیاتی خود را با ابزارهای استاندارد حسابداری مانند CCH ، Drake Accounting و TurboTax د ادغام کنید.

مالیات ارزهای دیجیتالی

Cointracking

Cointracking یکی دیگر از ابزارهای عالی برای محاسبه و گزارش مالیات ارزهای دیجیتالی است. این نرم افزار یک پلتفرم مدیریت نمونه کار و ابزار مالیاتی است که به شما امکان دسترسی به مجموعه جامع داده ها در یک داشبورد را می دهد. این برنامه همچنین ترازهای رمزنگاری و نقاط عطف معاملات شما را ردیابی می کند تا به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

ویژگی های قابل توجه Cointracking:

این نرم افزار این امکان را به شما می دهد تا به گزارش های زمان واقعی سود، ضرر و ارزش دارایی دسترسی پیدا کنید.
Cointracking از بیش از ۶۰۰۰ دارایی رمزنگاری پشتیبانی می کند
Cointracking به شما امکان می دهد تا تراکنش های خود را از صرافی و کیف پول تان در قالب های JSON ، PDF ، CSV ، Excel و XML به برنامه وارد کنید.

نتیجه گیری

در صورتیکه در کشوری زندگی می کنید که به مالیات ارزهای دیجیتالی به صورت جدی پرداخته شده است، می توانید برای راحتی کار و جلوگیری از هزینه های اضافی از نرم افزارهایی نظیر Zenledger، Cointracking ، TokenTax ، CoinTracker و Blox استفاده کنید تا علاوه بر مدیریت نمونه کار در  زمان واقعی سود، ضرر و ارزش دارایی به شما کمک کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads