اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

فناوری های جایگزین خدمات بانکی و تغییر روش استفاده از پول در آینده

  • توسط samsam
  • سپتامبر 14, 2019
  • 0
فناوری های جایگزین خدمات بانکی

احتمالاً ارزهای دیجیتالی یکی از مهمترین اختراعات قرن ما محسوب می شوند، زیرا آنها چگونگی ارسال و ذخیره پول بدون دخالت بانک ها و دولت ها را ارائه کرده اند. ارزهای دیجیتالی در مقایسه با پول فیات مزایای بسیاری دارند به طوریکه دولت ها در حال شروع به توسعه و راه اندازی پول مبتنی بر شبکه بلاکچین می باشند. به عنوان مثال به زودی شاهد ارز دیجیتال چینی هستیم که توسط بانک مرکزی آن صادر شده و با استفاده جزئی از بلاکچین همراه است. شرکت های بزرگ  نظیر فیسبوک، Square، Rakuten  و غیره نیز به فناوری بلاکچین روی آورده اند. از این رو با مشاهده و تفکر در دنیای تکنولوژی متوجه خواهید شد که ارزهای دیجیتالی و فناوری بلاکچین جهانی شده اند و امکان دارد که حتی جایگزین بانک ها شوند یا حداقل روند فعلی آنها را تغییر دهند. در این مقاله ارزنگار قصد دارد تا در مورد فناوری های جایگزین خدمات بانکی و چگونگی تغییر روش استفاده از پول در آینده، صحبت کند.

ارزهای دیجیتالی به عنوان فروشگاهی با ارزش

بانک ها همواره مکانی امن برای ذخیره پول به شمار می روند؛ چرا که از سرمایه ی شما پشتیبانی می کنند. با این حال نزدیک به دو دهه است که بانک ها از قانون AML تبعیت می کنند و هر ساله این قانون کمی سخت تر می شود. با اجرا شدن این قانون حساب هایی که مشکوک به نظر می رسند، مسدود می شوند و مالکان حساب ها حق برداشت از آن ها را ندارند. از جمله مواردی که باعث مسدود شدن حساب شما می شوند، می توان به واریز مقدار زیادی پول به حساب و عدم ارائه گزارش دقیقی از به دست آوردن آن، شرط بندی کردن، فعالیت های مشکوک و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

بنابراین بانک ها تصمیم می گیرند که آیا ما ارزش بازگشت پول خود را داریم یا نه. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتالی با هدف عدم تمرکز و کنترل توسط دولت ها و بانک ها معرفی و عرضه شدند.

تبدیل پول به ارزهای دیجیتالی و ذخیره آنها، مزیت های بیشتری نسبت به حساب های بانکی دارد. چرا که صاحب کیف پول تنها شخصی است که بودجه خود را کنترل می کند و اگر تدابیر درست امنیتی را در نظر بگیرد، هیچ شخصی نمی تواند آنها را سرقت نماید. مالک کیف پول و کلید خصوصی می تواند به راحتی به ارزهای دیجیتالی ذخیره شده خود دسترسی پیدا کند و نیازی به عملکرد اولیه و کهن بانک ها ندارد. بنابراین نحوه ذخیره و استفاده از ارزهای دیجیتالی در شبکه بلاکچین  به عنوان یکی از فناوری های جایگزین خدمات بانکی به شمار می رود.

فناوری های جایگزین خدمات بانکی

پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی همچنین می تواند به عنوان وسیله ای مناسب برای انتقال ارز بین دو طرف عمل کند. به عبارت دیگر به جای پرداخت با استفاده از کارت های اعتباری و دبیت می توانید همین کار را با استفاده از کریپتو به راحتی انجام دهید.

هر کارت صادر شده توسط بانک از دروازه های پرداخت آن بانک برای بررسی میزان وجوه استفاده می کند و از بانک می خواهد که آن وجوه را برای خرید پرداخت نماید. با وجود بلاکچین، دیگر نیازی به چنین تأییداتی نیست، چرا که می توان این کار را به روشی غیر متمرکز انجام داد.

Escrows ارزهای دیجیتالی

ارائه خدمات سپرده گذاری از جمله نقاط ضعف بانک ها به شمار می رود. در حال حاضر، بانک ها یکی از مهمترین طرف های معاملات می باشند، به عنوان مثال در خرید املاک و مستغلات، اتومبیل،  اوراق بهادار و به عبارتی تقریباً در هر معامله ای که دو طرف در تبادل پول و کالا به یکدیگر اعتماد ندارند، از بانک ها به عنوان یک طرف معامله استفاده می شود.

حال اگر به جای بانک ها از قراردادهای هوشمند استفاده شود، چه اتفاقی می افتد؟ در قراردادهای هوشمند نیازی به شخص ثالث نیست. اگر می خواهید چیزی را در معامله دریافت کنید، می توانید پول خود را در یک قرارداد هوشمند قفل کنید و تا زمانی که تأیید نکنید، هیچ کس به بودجه شما دسترسی نخواهد داشت. بنابراین قراردادهای هوشمند به عنوان یکی از فناوری های جایگزین خدمات بانکی به شمار می روند.

فناوری های جایگزین خدمات بانکی

در حال حاضر می توانید از سه سرویس قابل اعتماد غیر متمرکز سپرده گذاری به نام های Setescrow  Escaroo و  Lockscrow استفاده کنید. دو سرویس Lockscrow و Setescrow، پول کاربران خود را در یک استخر مشترک نگه می دارند ، که امنیت کافی ندارد. اما سرویس Escaroo بودجه هر کاربر را به طور جداگانه، در یک آدرس منحصر به فرد قرارداد هوشمند نگه می دارد و اجازه می دهد تا معاملات واقعی غیر متمرکز نقطه به نقطه خود را به صورت کامل انجام دهید. بنابراین هیچ شخص ثالث، بانک یا شرکت حقوقی درگیر پلتفرم Escaroo نیست. این سرویس فقط به صورت خودکار یک قرارداد هوشمند ایجاد می کند تا معامله انجام شود.

یک سرویس سپرده غیر متمرکز بالاترین سطح امنیتی را فراهم می کند، زیرا هک کردن آدرس های بلاکچین تقریبا غیرممکن است، بنابراین این یک راه حل مناسب برای انجام معامله با هر ارزش و رقمی است.

سرویس Escaroo، ذخیره بیت کوین در انواع کیف پول ها و خرید کالا از BitPay با استفاده از ارزهای دیجیتالی تنها چندین نمونه کوچک از خدمات مالی بلاکچین و ارزهای دیجیتالی است. این تکنولوژی ها، از جمله فناوری های جایگزین خدمات بانکی به شمار می روند که در آینده ای نه چندان دور بانک ها مجبور به تغییر روش و قوانین خود می کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶