خرداد ۳, ۱۴۰۱

تفاوت های بلاکچین و بیت کوین چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 14, 2019
  • 0
تفاوت های بلاکچین و بیت کوین

برای آن دسته از افراد خوش شانسی که به سرعت به بازار ارزهای دیجیتالی روی آوردند و بیت کوین خریداری کردند، ثابت شد که سرمایه گذاری در این عرصه بسیار عاقلانه است. اما فناوری اساسی و پايه در بيت كوين بلاكچين است كه همچنان عوامل شگرفی را برای سرمايه گذاران ارائه می دهد. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت های بلاکچین و بیت کوین کسب نمایید.

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی

بسیاری از افراد با سرمایه گذاری روی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی به سرعت به سود زیادی رسیدند، همانطور که در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خود یعنی ۲۰۰۰۰ دلار رسید. اما متاسفانه با نوسانات شدید بازار و افت قیمت، ارزش بیت کوین به سرعت پایین آمد و باعث شد خیلی از مبادله گران ضرر کنند. از این رو سرمایه گذاران در حال جستجوی راهی جدید برای دستیابی و سرمایه گذاری روی شبکه بلاکچین هستند تا سود زیادی کسب کنند.

به همین منظور، ریسک سرمایه گذاری در استارتاپ های بلاکچین و ارزهای دیجیتالی تقریباً چهار برابر شده و این یعنی سرمایه گذاری ۱ میلیارد دلار به ۳٫۹ میلیارد دلار افزایش داشته است. تعداد معاملات انجام شده نیز همچنین از ۲۱۱ به ۳۸۴ افزایش یافته که شامل سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری Sequoia Capital در تولید استخراج سکه Bitmain است.

بلاکچین به عنوان یک سرمایه

شبکه بلاکچین فناوری نوظهوری است که با پیدایش بیت کوین به جهانیان معرفی گردید. این فناوری به عنوان دفتر کل ثبت تراکنش ها و داده های بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی به شمار می رود. اما اخیرا محققان دریافته اند که این شبکه غیر متمرکز و ایمن قابل استفاده در تمامی صنایع و سازمان ها می باشد. بنابراین استارتاپ ها با سرمایه گذاری های کلان سرمایه داران شروع به انجام پروژه های مختلف روی آن کردند.

از جمله این سرمایه گذاری ها می توان به مبلغ ۱۶۳ میلیون دلار توسط توسعه دهنده رایانه های ابری مبتنی بر blockchain Dfinity و سرمایه گذاری ۱۲۲ میلیون دلاری در شبکه بلاکچین برای بانک ها اشاره کرد.

به نظر می رسد بسیاری از صنایع به دلیل اینکه عملکردشانسریع تر و ساده تر انجام شود، به سرعت به فناوری بلاکچین روی آورده اند. بنابراین بلاکچین به عنوان یک سرمایه باعث شفافیت و بهبود امنیت بسیاری از صنایع و کاربردها می شود.

تفاوت های بلاکچین و بیت کوین چیست؟

در ادامه به برخی از تفاوت های بلاکچین و بیت کوین پرداخته شده است:

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی شناخته شده در جهان است که اکنون با گذشت یک دهه از وجود آن، بیش از ۴۰۰۰ آلت کوین (انواع ارز دیجیتالی جایگزین بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده) با استفاده از تکنولوژی آن به وجود آمده اند. هیچ بانک مرکزی یا مدیر واحدی بر تراکنش های بیت کوین تاثیر گذار نیست ، در نتیجه، بیت کوین را می توان بدون نیاز به واسطه ها از طریق کاربران در شبکه ارسال کرد. هدف اصلی این ارز دیجیتالی سرعت بخشیدن به معاملات بین المللی، کاهش کنترل دولت بر این معاملات و ساده تر کردن کل فرآیند بدون داشتن واسطه های شخص ثالث است.

تفاوت های بلاکچین و بیت کوین

بلاکچین

بلاکچین نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده است و این امکان را به کاربران می دهد تا تراکنش های آنها را بطور کارآمد و به روشی قابل اثبات و دائمی ثبت کند. بلاکچین به عنوان فناوری پایه یا اساسی ارزهای دیجیتالی شناخته می شود. اما، این فناوری نوظهور قابل استفاده برای اهداف مختلف دیگر نیز می باشد.  فناوری بلاکچین کاربردهای بی شماری در بخش خصوصی و دولتی دارد. موارد استفاده از فناوری بلاکچین در بخش دولتی شامل، ذخیره پرونده های بهداشت عمومی و ثبت زمین، ارائه پلتفرم رای گیری غیرقابل تغییر، تضمین مدیریت ایمن هویت می باشد.
در بخش خصوصی، شرکت های بزرگ فناوری، سرمایه گذاری های زیادی در بازار بلاکچین کرده اند و اکنون در حال ارائه راه حل هایی برای سایر صنایع هستند. بلاکچین در صنعت بانکداری و مدیریت و زنجیره تأمین نیز برای دستیابی به شفافیت و ایجاد رجیستری تغییر ناپذیر معاملات استفاده شده است. صنایع دیگر، نظیر صنعت خودرو، حمل و نقل هوایی، ارتباطات از راه دور ، موسیقی و سرگرمی نیز از بلاکچین به منظور تسریع روند فعالیت های خود استفاده می کنند.
علاوه بر کاربردهای این شرکت ها، قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین به ذینفعان اجازه می دهد تا کالاهای گران قیمت را بدون هیچ واسطه ای، مبادله کنند.  این شبکه به عنوان یک نوع دفتر کل توزیع شده، روشی مطمئن برای ذخیره داده ها و دسترسی به آن نیز به شمار می رود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads