مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

اگر لیبرا ارز دیجیتال جهانی نیست؛ پس چه می تواند باشد؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 13, 2019
  • 0
ارز دیجیتال لیبرا

فیس بوک معتقد است بدون شک نزدیکترین سیستمی است که تاکنون به ارز دیجیتال جهانی رسیده است. این که فرض کنیم لیبرا ارز دیجیتال جهانی است یک پیشرفت مهیج است. اما قبل از عزیمت نهایی ما به دریاهای ناشناخته، باید اطمینان حاصل شود که کاپیتانی که برای راهنمایی کشتی خود انتخاب کرده ایم بهترین منافع را دارد. با ارزنگار همراه باشید تا بیشتر درباره لیبرا بدانید.

فیس بوک یک نام آشنا برای جهانیان است، اما آیا این برند به طور خودکار باعث می‌شود آن‌ها واجد شرایط رهبری ما در این انقلاب دیجیتال باشند؟ کمترین اهداف آنها اهداف بزرگی است که شامل جایگزین کردن انواع پول‌های کاغذ‌ی، فراهم کردن فرصت‌های اقتصادی برای افراد پایین رتبه و بی پول و پیشبرد مالی در سراسر جهان است.

ارز دیجیتال لیبرا

 

فیس بوک: آیا می‌توانیم به آن ها اعتماد کنیم؟

با توجه به اقدامات این شرکت عظیم طی چند سال گذشته، این سوال تقریباً ضد و نقیض است. فیس بوک به سطح محبوبیت بی‌سابقه‌ای رسید و دسترسی به مقادیر ارزش بالایی را بدست آورد. برای درک اینکه چرا نیاز به یک نگاه اجمالی به عملکردها است، واکنش‌های دولت و نحوه عملکرد واقعی آن را می‌بینیم.

  1. اول و متأسفانه مهمتر از همه، رسوایی کمبریج آنالیتیکا است که باید مورد بررسی قرار گیرد. سایت خبری Vox توضیح خوبی در این باره دارد، که در حقیقت به فیس بوک اجازه می‌دهد تا به یک شرکت امکان دهد داده‌های شخصی نزدیک ۸۷ میلیون کاربر را بدون رضایت آن‌ها برداشت کند. اخبار اخیر به ما می‌گوید که فیس بوک سال‌ها از این موضوع خبر داشته است و همچنان به این کار ادامه می‌دهد.
  2.  مورد بعدی رهبری ارزهای پایدار “stablecoin” است. این راه اندازی، که در رابطه با بیش از ۲۵ شریک جهانی اتفاق می‌افتد‌، به دلایل مختلف توسط بسیاری از دولت‌ها و نهادهای نظارتی انجام می‌شود. بسیاری از این نگرانی‌ها مربوط به دخالت مستقیم فیس بوک است، با توجه به سابقه بی‌توجهی و بی‌دقتی آن‌ها هنگام محافظت از داده‌های کاربران.
  3.  سرانجام، این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم.

به زبان ساده؛ فیس بوک تمام پول ما را خواهد گرفت، آن را به یک حساب بانکی غول پیکر واریز می‌کند و سود زیادی را جمع می‌کند. و به این طریق لیبرا ارز دیجیتال جهانی شناخته می‌شود.

بیشتر بدانید: چرا فرانسه و آلمان ارز دیجیتال فیسبوک را ممنوع کردند؟

به چه کسی می توانیم اعتماد کنیم؟

این سؤال در دنیای بلاکچین بسیار مطرح می‌شود و جواب همیشه یکسان است: ما نباید به کسی اعتماد کنیم. این هدف کلی بلاچین هاست. با این حساب، درباره یک کاپیتان و کشتی آن‌ها فکر کنید. اگر کاپیتان به خطر بیفتد یا کسی او را بخرد، آیا به نفع خدمه خود عمل می‌کند؟ آیا ما راهی برای ردیابی کاپیتان خود داریم؟ اطمینان داریم که کاپیتان ما رشوه نمی‌پذیرد، و تأیید می‌کنیم که تمام تصمیمات گرفته شده توسط کاپیتان به نفع اکثریت خدمه و مردم است؟

لیبرا-ارز-فیسبوک

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، گرفتن رای اکثریت برای عنوان کاپیتان است که می تواند از طریق یک سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) محقق شود. یک کاپیتان هنوز می‌تواند در یک سازمان تحت اداره DAO وجود داشته باشد، اما به جای اینکه تحت کنترل کامل باشد، فقط می‌تواند برنامه‌هایی را پیشنهاد کند و به اکثریت اجازه دهد تا تصمیم بگیرند که بهترین آنها چیست. این کاپیتان یک برنده است.

با در نظر گرفتن همه این‌ها‌، اجازه دهید نگاهی به برخی از شرکت‌هایی بیندازیم که یک جایگزین جدی برای آینده لیبرا به ما ارائه می‌دهند. با هر فرصتی، این شرکت‌ها می‌توانند سهم بازار مناسبی را برای خود بدست آورند تا قبل از آنکه لیبرا آن را به تزلزل درآورد.

کوین بیس Coinbase با توجه به این واقعیت که در حال حاضر در بیش از ۵۰ کشور جهان فعالیت می‌کند، بلافاصله به عنوان یک جایگزین عالی تبدیل می‌شود. این شرکت به عنوان مبادله‌ای متمرکز شروع به کار کرد و بازار آن‌ها را آهسته رشد داد و اکنون که آن‌ها خدمات پرداخت ارائه می‌دهند، به عنوان یک اپراتور جهانی و یک حامی واقعی هستند. با این حال ارزی برای خود ندارند. بنابراین، موفقیت آن‌ها در موفقیت سایر ارزهای دیجیتالی و استیبل کوین ترکیب شده است.

پلاسماپی PlasmaPay کمی جوانتر از کوین بیس است. اما آن‌ها هنوز هم به نوبه خود موج‌هایی تولید می‌کنند. آنها بصورت مبادله‌ای فعالیت می‌کنند و به منظور اطمینان از پرداخت‌های بدون نقص برای کاربران خود، سخت کار کرده‌اند تا با بانک‌های اصلی در سراسر جهان ادغام شوند. این پلتفرم با ۴۲ ارز فیات (بیشتر از پی پال)، کلیه ارزهای دیجیتال کار می کند. اما مهم‌تر از این آنکه آن‌ها ارز پایدار پلاسما را بر اساس سبد کل دارایی‌های موجود در بلاکچین PlasmaDLT (فیات، کالاها، سهام) دارند و کاربران می‌توانند از یک واسطه استفاده کنند. برای پرداخت، آن‌ها همچنین توسط DAO اداره می‌شوند، که خبری خوشایند در جهانی است که با سوء استفاده از قدرت متمرکز روبرو است.

ریوولوت Revolut یک بانک بین المللی است و تأثیرات آن روی پرداخت های بین المللی و ارزهای جهانی زیاد است. در ابتدا بانک بودن بدان معنی است که کاربران می‌توانند انتظار داشته باشند نرخ بهره محکمی در پول خود داشته باشند، و انواع دبیت کارت‌های آن‌ها به این معنی است که در هر کجا که کارت آنها پذیرفته شود، قادر به پرداخت صدها ارز مختلف خواهند بود. آن‌ها هیچ ارز مرکزی ندارند و مانند کوین بیس بر موفقیت سایر ارزهای دیجیتالی برای تأمین انرژی اکوسیستم خود تکیه می‌کنند.

هر سه گزینه از نظر خود گزینه‌های خارق العاده ای برای Pesra هستند. اما پلاسماپی با توجه به مقررات، جلوتر از بقیه است. آن‌ها این کار را انجام داده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که در هر کشوری می‌توانند فعالیت داشته باشند.

از آنجا که پلاسماپی PlasmaPay تازه نفس است، هنوز هم کاستی های خود را دارد. پلاسماپی، به طور قطع باید قبل از شروع، اعتماد ارز جهانی را به آزمایش ببرد. این نواقص برای هر شرکت جهانی وجود دارد. همینطور که حتی فیس بوک نمی‌تواند ثبات زیرساخت‌های خود را تضمین كند، وقتی میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان از ارز خود برای پرداخت‌های مستقیم استفاده می‌كنند.

  • بیشتر بدانید:

چرا نباید ارز دیجیتال فیسبوک را بخرید؟

نظر شما چیست؟ آیا می توان به لیبرا اعتماد کرد؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads