اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱

دستگاه استخراج جدید اتریوم چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 12, 2019
  • 0
دستگاه استخراج جدید اتریوم

پس از تأخیر ۹ ماهه و ۳٫۸ میلیون دلار سرمایه گذاری، یک سازنده تازه کار آماده تولید اولین دسته از ماشین های جدید قدرتمند برای استخراج ارز دیجیتالی اتریوم و اتریوم کلاسیک است. Linzhi، مستقر در شنژن چین، روز چهارشنبه ۳۷ ویفر از شرکت تولید نیمه هادی تایوان جهت ایجاد مدارهای مجتمع ماینر، سفارش داده است. با استفاده از این قطعات امکان ساخت حدود ۲۰۰ ماینر مدار مجتمع (ASIC) خواهد بود. دستگاه های ماینر جدید اتریوم، با استفاده از الگوریتم اثبات کاری (ethash) کار می کنند. این واحدهای نمونه، میزان کارآمدی این ماشین های استخراج را آزمایش می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه استخراج جدید اتریوم با ارزنگار در ادامه همراه باشید.

تراشه های قدرتمند

در صورت موفقیت واحدهای آزمایشی، Linzhi  یک قدم بزرگ به سمت تولید انبوه بر خواهد داشت. با این کار این شرکت به رقابت با سازندگان تراشه های محاسباتی بزرگ نظیر NVIDIA و همچنین تجهیزات تخصصی استخراج Bitmain و InnoSilicon خواهد پرداخت.

تقریباً پنج میلیون اتر (ETH)، هر ساله استخراج می شود که با قیمت فعلی خود، بیش از ۸۰۰ میلیون دلار ارزش دارد. حتی برای اتریوم کلاسیک نیز حدود نه میلیون ETC بومی هر ساله به ارزش بیش از ۶۰ میلیون دلار استخراج می شود.

Linzhi در فوریه سال ۲۰۱۸ توسط چن مین، مسئول بخش طراحی قبلی تراشه در Canaan Creative تاسیس شد. این شرکت (Canaan Creative)  سازنده دستگاه استخراج بیت کوین آوالون می باشد. چن در مصاحبه خود با خبر گذاری CoinDesk گفته است که این شرکت جدید با سرمایه حدود ۴ میلیون دلار به عنوان سرمایه آغازین خود، شروع به کار کرده است. او همچنین خاطر نشان کرده که هدف اصلی از ساخت این استخراج جدید اتریوم، تولید ماینرهای ASIC در سپتامبر ۲۰۱۸ و افزایش بهره وری تجهیزات موجود در مقابل تجهیزات گذشته است. بنابراین هدف چن برای ساخت این دستگاه استخراج جدید اتریوم ایجاد قدرتی معادل ۱۴۰۰ مگاهش در ثانیه (MH / s) و میزان مصرف برق یک کیلووات ساعت تعیین شده است.

جهت درک بیشتر این موضوع به کارت GTX TitanV 8 NVIDIA که اکنون یکی از سودآورترین ماینرهای الگوریتم ethash است، می پردازیم. این قطعه قادر به محاسبه ۶۵۶ مگاهرتز بر ثانیه و سطح مصرف انرژی ۲٫۱ کیلووات ساعت است. با وجود قیمت فعلی ۱۸۰ دلاری اتریوم و مشکل شبکه و همچنین هزینه برق ۰٫۰۴ دلار در هر کیلووات ساعت، هر GTX TitanV 8 به صورت روزانه ۷٫۳۵ دلار سودآوری دارد. اگر شخصی از همان کارت GTX TitanV 8 برای استخراج اتریوم کلاسیک (ETC) استفاده کند، هم قیمت کمتر و هم مشکل استخراج پایین تری نسبت به اتریوم دارد و سود روزانه آن در حدود ۶٫۷۰ دلار خواهد بود.

دستگاه استخراج جدید اتریوم

دستگاه استخراج جدید اتریوم

Linzhi از زمان اعلام برنامه های خود، تقریباً تمام سرمایه اولیه خود را صرف تحقیق و توسعه طراحی تراشه، عملیات تیمی و سفارش دسته اول ویفرها کرده است تا واحدهای تست نمونه قدرت استخراج مورد نظر را تحویل دهد.

بر طبق گفته های پیش از این لینژی، هدف آنها سفارش اولین دسته ویفرها در حدود ماه دسامبر و گرفتن نمونه اولیه ها در ماه آوریل و تولید انبوه در ماه ژوئن بود.

این شرکت در خصوص تاخیر خود گفته است که:

“ما پیچیدگی تراشه و میزان زمان رشد تیم و عمکرد شرکت را دست کم گرفتیم. ما خوش بین هستیم که می توانیم بقیه کارها را طبق برنامه ریزی قبلی عملی کنیم، این بدان معنی است که در تاریخ ۱۲/۲۰۱۹ نمونه اولیه و در  ۰۲/۲۰۲۰ نیز به تولید انبوه خواهیم رسید.”

یکی از ریسک های احتمالی برای تحقیقات این شرکت، نظر مثبت جامعه اتریوم جهت استفاده از الگوریتم ProgPow به منظور از بین بردن حاشیه ای است که توسط ماینرهای بزرگ و گران قیمت و تخصصی ایجاد می شود. اگرچه هنوز زمان مشخصی برای آن تصمیم در نظر گرفته نشده است اما سرانجام، توسعه دهندگان اتریوم می خواهند به جای استفاده از الگوریتم اثبات کار از الگوریتم اثبات سهام استفاده کنند. این امر به طور کلی فرآیند استخراج را در شبکه از بین خواهد برد.

دستگاه استخراج جدید اتریوم

چین در اقدامی بحث برانگیز گفته است كه این شركت قصد دارد تا آنچه را كه آنرا “تخفیف معكوس” می نامد؛ اتخاذ نماید. به این معنا که با پیش فروش دستگاه استخراج جدید اتریوم، هر چه افراد تعداد دستگاه های بیشتری را سفارش دهند، هزینه ی بیشتری هم برای آنها باید پرداخت کنند. چرا که این شرکت تصمیم به مقابله با ایجاد قدرت های متمرکز به واسطه ی خرید دستگاه های زیاد دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads