تیر ۱۰, ۱۴۰۱

بررسی تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتالی

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 11, 2019
  • 0
تحلیل تکنیکال

تریدرهای ارزهای دیجیتالی از ابزارهای مختلفی برای ارزیابی این بازار استفاده می کنند. یکی از آنها به رویکردی به نام آنالیز فنی یا تحلیل تکنیکال معروف است. با استفاده از این روش، تریدرها یا معامله گران می توانند درک بهتری از نوسانات بازار داشته باشند. سه مؤلفه اصلی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد که عبارتند از الگو، نمودار و شاخص یا نوسانگر. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تحلیل تکنیکال کسب نمایید.

مقدمه تحلیل تکنیکال

دو روش اصلی برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتالی وجود دارد که عبارتند از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکی. تجزیه و تحلیل بنیادی با نگاهی به متغیرهای اساسی و معیارهای پروژه، ارزش یک ارز دیجیتالی را ارزیابی می کند تا میزان درستی یا نادرستی سرمایه گذاری را بررسی نماید. از طرف دیگر، تحلیل تکنیکال یا فنی به پیش بینی روند حرکتی ارزش یک ارز خاص در آینده با توجه به داده ها و روند گذشته ی آن می پردازد.

تحلیل تکنیکال روشی برای ارزیابی سرمایه گذاری با توجه به تجزیه و تحلیل آماری فعالیت بازار است. این تحلیل با بررسی نمودارهای قیمت و سایر شاخص ها و شناسایی الگوهای استفاده شده به عنوان پایه ای برای تصمیمات سرمایه گذاری استفاده می شود. بنابراین، تجزیه و تحلیل فنی با نگاه به نمودارها و شاخص ها، قیمت های آینده  یک ارز را پیش بینی می کند.

تجزیه و تحلیل فنی می تواند به روش های مختلفی انجام شود، که عبارتند از استفاده از الگوها، نمودارها، شاخص های آماری و نوسان سازها و ترکیبی از این دو. اصلی ترین ویژگی متمایز تجزیه و تحلیل فنی در مقایسه با تجزیه و تحلیل بنیادی، استفاده انحصاری از حجم داده های تاریخی است. تحلیل تکنیکی مربوط به آینده است و بهترین پیش بینی کننده حرکت قیمت اطلاعات و داده های معاملاتی از گذشته می باشد. ۳ نوع ابزار در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از الگو، نمودار و شاخص.

تحلیل تکنیکال

شاخص های تحلیل تکنیکال

بسیاری از معامله گران موفق، طی یک قرن گذشته بازارها را از هم جدا کرده و از تمامی زوایای قابل تصور آنها را مورد بررسی قرار داده اند و از داده های مشخصی برای ایجاد شاخص ها استفاده کرده اند. در ادامه به معرفی شاخص و اصطلاحات رایج مورد استفاده در آن پرداخته شده است:

شاخص

شاخص به ابزارهای فنی مبتنی بر محاسبات ریاضی گفته می شود که از قیمت و داده های تاریخی برای کمک به پیش بینی روند حرکتی در آینده استفاده می کند.

Oversold

وضعیتی که یک دارایی از طریق ارزش ذاتی (واقعی) خود معامله نمی شود، این حالت معمولاً به دلیل فروش هراس یا بیش از حد بازار است. این بهترین زمان برای سرمایه گذاری است زیرا دارایی نسبت به ارزش واقعی آن پایین تر است

Overbought

وضعیتی که دارایی نسبت به ارزش ذاتی (واقعی) خود بالاتر معامله می شود. این حالت بهترین زمان برای فروش دارایی است، چرا که دارایی بسیار گران تر از ارزش واقعی خود می باشد.

با استفاده از این شاخص فنی، وضعیت سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتالی خاص، در نظر گرفته می شود (سرمایه گذاری عاقلانه یا غیر عاقلانه). یک تریدر تحصیل کرده با استفاده از این شاخص تعبیر می کند که بازار ارز دیجیتالی مورد نظر قبل از ارزش گذاری تنظیم یا تصحیح می شود یا نه.

الگوها و نمودارهای تشخیص

قیمت های ترسیم شده برای بازارهای مختلف رمزنگاری و در بازه های زمانی مختلف، تمایل دارند الگوهای نمودارهای مکرر را با گذشت زمان به نمایش بگذارند که هرکدام تفسیری از نوسانات بازار را به همراه نکات مربوط به طولانی یا کوتاه بودن آنها ارائه می دهند.

آنچه که بعضی اوقات می تواند تحلیل الگوی نمودار کریپتو را به چالش بکشد این است که در یک نمودار معین، چندین الگو وجود داشته باشد که برخی از آنها سیگنال های صعودی را در اختیار دارند و دیگر الگوها در حالت نزولی می باشند.

الگوهای نمودار می تواند ادامه دار یا معکوس باشد. الگوهای ادامه دار به طور معمول روند قبلی را از سر می گیرند در حالی که الگوهای معکوس سیگنال بازگشت معکوس در روند را نشان می دهند.

الگوهای ادامه دار معمولا شامل مستطیل (Rectangle)، کانال (Channel) و مثلث (Triangles) است. الگوهای معکوس اغلب شامل Double / Triple  و Bottom Top / و Head  و Shoulders Top / Bottom است. از الگوهای نمودار به همراه شاخص های ریاضی، پشتیبانی، مقاومت و ترکیبی از تحلیل تکنیکی و تحلیل بنیادی استفاده می شود.

تحلیل تکنیکال

نمودار قیمت ها و معاملات بر تصمیمات فعالان سرمایه گذاری از دو طریق تأثیر  گذار است:

روانشناختی: آنچه در گذشته انجام دادید، بر نحوه نزدیک شدن به موقعیت های آینده تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، بسیاری از معامله گران تمایل دارند که به قیمتی که یک دارایی را خریداری کرده اند تمرکز کنند و اگر کاهش یافت، زمانیکه دوباره قیمت ها افزایش پیدا کرد، بفروشند.ند
بازتابنده: برخی از معامله گران روندها و الگوهای نمودارهای معمول را تشخیص می دهند و طبق آن عمل می کنند (خرید یا فروش). اگر تعداد کافی از کاربران از همین استراتژی پیروی کنند، انتظار می رود که این الگوهای نمودار نتیجه مورد انتظار را دنبال کنند و احتمالاً این روند با حضور بیشتر و بیشتر کاربران افزایش خواهد یافت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads