خرداد ۳, ۱۴۰۱

بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین در این کشور

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 10, 2019
  • 0

در بین اقتصادهای مشکل دار جهان امروز، ونزوئلا جایگاه ویژه ای دارد. سیاست های اقتصادی فاجعه آمیز همراه با افت قیمت نفت باعث ایجاد تورم گسترده در این کشور شده است. صندوق بین المللی پول اخیراً اظهار داشت که ونزوئلا در مسیر رسیدن به تورم یک میلیون درصدی تا ماه دسامبر است. همزمان ارزش پول ملی آن یعنی بولیوار سقوط کرده است. این شرایط فرصتی برای رشد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را در این کشور فراهم کرده است. طبق آخرین گزارش ها، قیمت بیت کوین هر ۱۸ روز یکبار در این کشور دو برابر می شود. در زمان نوشتن این مقاله هر بیت کوین ۱٫۳ میلیارد بولیوار مبادله می شود. ونزوئلا زمانی در زمره ثروتمندترین کشورها در آمریکای جنوبی قرار داشت. به دنبال تشکیل دولت دموکراتیک در دهه ۱۹۵۰، این کشور به لطف افزایش قیمت نفت و سیاست های سالم دولت، رونق اقتصادی داشت. اکنون، امید به زندگی بهتر به بشکه های گران قیمت یا حتی دموکراسی متکی نیست، بلکه به بیت کوین به جای پول ملی وابسته است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین بر آن کسب کنید.

بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین

تورم بدون توقف

صندوق بین المللی پول تخمین می زند که تورم بیش از حد در ونزوئلا می تواند امسال به ۱۰ میلیون درصد برسد. داده های رسمی کمیته دارایی مجلس شورای ملی ونزوئلا از ۱،۶۹۸،۴۸۸٫۲٪ نرخ تورم برای سال ۲۰۱۸ خبر داد.

با این حال، بسیاری از رهبران مخالف هشدار می دهند که دولت ارقام را در بهترین حالت منتشر می کند و وضعیت واقعی در واقع بدتر از این ارقام است. بولیوار در حال حاضر بسیار بی ارزش شده، به طوریکه مردم حتی هنگام پرداخت هزینه در فروشگاه های فیزیکی، ارزش آن را نمی دانند و مجبور به وزن کردن آن می باشند.

بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین

با توجه به بحران اقتصادی وخیم ونزوئلا، بیت کوین در اواخر سال گذشته به گزینه ای محبوب برای سرمایه گذاری در این کشور تبدیل شد. این سرمایه گذاری در زمانی رخ داد که قیمت آن شروع به افزایش کرد و توجه رسانه های اصلی را به خود جلب کرد. از آن زمان، حجم معاملات بیت کوین در ونزوئلا افزایش یافته است.

جذابیت اصلی ارزهای دیجیتالی برای مردم ونزوئلا به ادعا خودشان عاری از تورم بودن آن نسبت به بولیوار و غیر متمرکز بودن آن است. ارزهای دیجیتال همچنین راهی برای درآمدزایی در این اقتصاد مشکل دار را فراهم می کنند. ونزوئلا دارای بیشترین تعداد ماینرهای ارزهای دیجیتالی در جهان است. آنها از پایین بودن نرخ برق کشور به معنای واقعی کلمه برای سود می برند و درآمد کسب می کنند. محبوبیت ارزهای دیجیتالی در این کشور به حدی رسیده که ونزوئلا حتی یک ارز دیجیتالی ملی یعنی Petro را نیز برای دور زدن تحریم های وضع شده توسط ایالات متحده ایجاد و معرفی کرده است.

ارزهای دیجیتالی در ونزئلا از یک طرف، به عنوان وسیله ای برای نظارت و کنترل دولت خودکامه و از سوی دیگر، به عنوان ابزاری برای محافظت از مردم در برابر ظلم اقتصادی و سوء استفاده های غیر دموکراتیک می باشند.

رمزنگاری و آینده کمک های بشردوستانه

وقتی صحبت از پتانسیل blockchain و ارزهای دیجیتال برای کمک به انقلابی کردن در سیستم های بشردوستانه می شود، هیجان بسیار زیاد می شود.

موسسات خیریه محلی مانند Bitcoin for Venezuela Initiative یا EatBCH  hc کمک های مالی ارزهای دیجیتالی بدون هیچ هزینه واسطی را از سراسر جهان برای خرید مواد غذایی نیازمندان در ونزوئلا دریافت می کنند.

در اوایل سال جاری، GiveCrypto، موسسه خیریه سان فرانسیسکو، از طریق سپرده های دیجیتالی هفتگی به صدها خانواده آسیب پذیر در ونزوئلا کمک موقت ارائه داد. هر هفته از ماه فوریه تا آوریل، خانواده ها واریزها را از طریق یک برنامه تلفن هوشمند دریافت می کردند و از طریق آنها می توانستند با ارز محلی از طریق نقل و انتقال آنلاین مبادله کنند.

بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین

چگونه بیت کوین را در ونزوئلا خریداری کنیم؟

خرید ارزهای دیجیتالی در ونزوئلا کار پیچیده ای نیست، اما می تواند بسیار وقت گیر و گران باشد. بیشتر ونزوئلایی ها از Localbitcoins برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی استفاده می کنند. این پلت فرم خریداران و فروشندگان را به هم متصل می کند و یک سرویس سپرده گذاری را برای اطمینان از مبادلات درست در بین هر دو طرف ارائه می دهد. با این حال، پیدا کردن شخص مناسب در این پلتفر همیشه کار آسانی نیست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads