آذر ۹, ۱۴۰۱

مونرو چیست؟ تفاوت و مزیت های مونرو نسبت به بیت کوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 9, 2019
  • 0
مونرو

مونرو یک سیستم ارزی ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است که از نوع خاصی از رمزنگاری استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که کلیه تراکنش های آن ۱۰۰٪ غیرقابل ردیابی باقی می مانند. این ارز دیجیتالی منحصر به فرد  که در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۴ به بازار عرضه شد به شما در کنترل کامل وجوه تان کمک می کند. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد ارز دیجیتالی مونرو کسب نمایید.

مونرو چیست؟

Monero  یا XRM یک ارز دیجیتالی منبع باز و ایمن است که  در سال ۲۰۱۴ روی شبکه بلاکچین ایجاد شد. بلاکچین فناوری اساسی پشت ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد و یک دفتر کل عمومی از فعالیت های کاربران و معاملات موجود در شبکه است.

بلاکچین مونرو عمداً به صورت مبهم و غیر شفاف تنظیم شده و اطلاعات معاملات مانند هویت ارسال کنندگان و گیرندگان و مقدار هر تراکنش را با پنهان کردن آدرس های مورد استفاده کاربران، ناشناس می کند.

همراه با ناشناس ماندن، روند استخراج مونورو مبتنی بر یک مفهوم برابری گرایی است (این اصل که همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت های برابر دارند). هنگام ایجاد مونرو، توسعه دهندگان آن هیچ گونه سهمی را برای خود در نظر نگرفتند و برای توسعه بیشتر ارز مجازی، از کمک و حمایت جامعه استفاده کردند.

مونرو از فرایند استخراجی، پشتیبانی می کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای استخراج، برای فعالیت های خود پاداش می گیرند یا می توانند  به صورت جداگانه به استخراج بپردازند. استخراج مونرو می تواند روی یک کامپیوتر استاندارد انجام شود و به سخت افزار خاصی مانند مدارهای مجتمع ویژه (ASIC) نیازی ندارد. مونرو در تمام سیستم عامل های پیشرو، از جمله ویندوز ، macOS ، لینوکس ، اندروید و FreeBSD قابل اجرا است.

مونرو

چگونه مونرو حریم شخصی را بهبود می بخشد؟

مونرو نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیمی نظیر امضاهای حلقه و آدرس های نهان کاهش می دهد. امضاهای حلقوی به یک کاربر امکان می دهد تا هویت خود را از سایر کاربران در یک گروه پنهان کند. امضاهای حلقه امضاهای دیجیتالی ناشناس از یک عضوی از گروه هستند، اما آنها نشان نمی دهند کدام عضو، معامله را امضا کرده است.

برای تولید یک امضای حلقه، پلت فرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده و کلیدهای عمومی در بلاکچین استفاده می کند، این کار باعث می شود تا این ویژگی به صورت منحصر به فرد و خصوصی انجام شود. این موضوع همچنین امکان پنهان کردن هویت فرستنده را هم نیز فراهم می کند؛ چرا که از نظر محاسباتی دسترسی به کلید عضوی که برای ایجاد امضای پیچیده مورد استفاده قرار گرفته، غیرممکن است.

آدرس های Stealth حریم خصوصی بیشتری را اضافه می کنند، زیرا این آدرس های تولید شده بصورت تصادفی جهت یک بار استفاده برای هر تراکنش از طرف گیرنده ایجاد می شوند. استفاده از این آدرس های مخفی پنهان کردن آدرس مقصد واقعی یک معامله را ممکن می سازد و هویت شرکت کننده و دریافت کننده را پنهان می کند.

علاوه بر این، حلقه معاملات محرمانه یا RingCT، پنهان کردن مبلغ معامله را ممکن می سازد. پس از موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده ها و گیرنده ها، RingCT در ژانویه سال ۲۰۱۷ معرفی شد و در کلیه تراکنش های انجام شده در شبکه مونرو استفاده می شود.

تفاوت مونرو با بیت کوین چیست؟

بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتالی است که سعی دارد هویت کاربران را با استفاده از نام آدرس های ساختگی محافظت کند. این نام های ساختگی ترکیبی از الفبا و اعداد هستند.

مونرو

با این حال، این رویکرد دارای حریم خصوصی محدود است زیرا هم آدرس بیت کوین و هم تراکنش ها در یک شبکه ثبت می شوند و آدرس عمومی آنها نیز روی شبکه منتشر می شود. حتی آدرس های نام مستعار کاملاً خصوصی نیستند. معامله های معدودی که توسط یک کاربر در طی این مدت زمان انجام می شود روی همان آدرس مرتبط منتشر شده و این امکان را به شما می دهد تا تراکنش های کلیه کاربران، دولت، خانواده و دوستان خود ببینید و از روند مبادلات صاحب آدرس مطلع گردید. در صورتیکه کلیه تراکنش های انجام شده روی شبکه مونرو  ۱۰۰٪ غیر قابل ردیابی است.

یکی دیگر از مزایای مونرو نسبت به بیت کوین ، قابلیت تبدیل به پول است، به این معنی که دو ارز پولی می توانند به صورت متقابل جایگزین شوند و هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads