اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

آیوتا (IOTA) چیست؟

  • توسط samsam
  • سپتامبر 8, 2019
  • 0
آیوتا

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که آیوتا دقیقا چیست؟ آیوتا مخفف Internet of Things Application است و یک فناوری رمزنگاری است که معاملات بین دستگاه های اینترنت اشیا را تسهیل می کند. پس از سالها توسعه و تکامل، رویکردهای دیگری همچون Tangle برای تأیید و محافظت از داده ها ابداع شد. آیا می توانید یک ارز دیجیتالی بدون هیچ هزینه کارمزدی تصور کنید؟ در جایی که نیازی به ماینر استخراج و یا شخص دیگری برای حفظ شبکه نیست، جایی که می توانید ریزترین مقادیر سکه و سهام را ارسال و دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر از آیوتا و شبکه Tangle در ادامه با ارزنگار همراه باشید.

آیوتا چیست؟

IOTA یک حلقه جدید تراکنش و انتقال داده ها برای اینترنت اشیاء است. این ارز مبتنی بر یک دفتر کل توزیع شده جدید به  نام  Tangle است که هدف آن غلبه بر ناکارآمدی طرح های فعلی بلاکچین و معرفی یک روش جدید جهت دستیابی به اجماع در یک سیستم غیرمترقبه همتا به همتا است.

آیوتا

شباهت ها و تفاوت های  IOTA  و بیت کوین

معاملات بیت کوین توسط ماینرها در گروه های پی در پی به نام بلاک پردازش می شود و محدودیتی برای چند پردازش معاملات در یک بلاک وجود دارد. این محدودیت منجر به بحث های شدیدی درباره نحوه مقیاس بندی بیت کوین شده است.

تیم IOTA قصد دارد نیاز به بلاک را برطرف کرده و امکان مقیاس گذاری بهتری را فراهم کند. در IOTA هیچ مفهومی از ماینرها مبنی بر تأیید معاملات شبکه مانند بیت کوین یا اکثر بلاکچین های دیگر وجود ندارد. در عوض، برای هر معامله ای که در IOTA انجام می شود، طرف اول معامله موظف است با انجام برخی کارهای محاسباتی، معاملات قبلی را در شبکه تصویب کند. در واقع می توانید توانایی تعامل در IOTA را بدون هزینه به عنوان پاداش کمک به تأمین امنیت شبکه در نظر بگیرید.

این عدم پرداخت کارمزد تراکنش در IOTA معاملات بسیار ناچیزی را که به آن نانو پرداخت گفته می شود را امکان پذیر می سازد. با توجه به تراکم فعلی شبکه بیت کوین، هزینه های معامله می تواند نسبتاً بالا باشد (متوسط هزینه تراکنش بیش از ۴۰ دلار در زمان نوشتن) که این امر باعث می شود پرداخت های کوچک غیر عملی شوند.

فناوری IOTA

دفتر کل توزیع شده رمز ارز IOTA، مبتنی بر ساختار داده ای است که به نام  (Graph Acyclic Directed (DAG معرفی شده است. برای هر معامله ای که در شبکه IOTA رخ می دهد، معامله باید با انجام مقدار کمی از اثبات کار برای آنها، دو معاملات قبلی را تأیید کند. فرض این است که هرچه معاملات بیشتر اتفاق بیفتد، شبکه قادر به مقیاس سریعتر خواهد بود زیرا تأییدهای بیشتری به صورت موازی انجام می شود.

Tangle چیست؟

Tangle نام دیگری برای DAG است که در IOTA (برنامه اینترنت اشیاء) استفاده می شود. این شبکه نیز مانند بلاکچین یک شبکه مستقل و خودمحور از تراکنش ها ایجاد می کند اما با ساختار بلاکچین متفاوت است. DAG در واقع یک معماری و یک مدل ریاضی است که برای سازماندهی، ثبت، ذخیره و تأیید اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. Tangle یک سیستم از سوابق تراکنش ها است که در بلاک ها و به صورت خطی سازماندهی نمی شوند. درعوض، بیشتر شبیه درخت یا نمودار است. تصور کنید بسیاری از زنجیره ها در هم تنیده شده اند. وقتی می خواهید از طریق DAG معامله انجام دهید، باید دو مورد قبلی را تأیید کنید، به همین دلیل گراف ها جهت دار می شوند و کلمه “acyclic” به این معنی است که معاملات گذشته نمی توانند معاملات آینده و حال را تأیید کنند.

آیوتا

IOTA هم اکنون، بزرگترین ارز دیجیتالی است که از فناوری اینترنت اشیاء استفاده می کند و در آن همه دستگاه ها به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و می توانند معاملات دستگاه به ماشین را به راحتی انجام دهند. سنسورها، دوربین ها، لوازم خانگی، وسایل نقلیه، تلفن های همراه و غیره از جمله دستگاه هایی هستند که می توانند به صورت خودکار معاملات را از این طریق انجام دهند.

قدرت محاسباتی شبکه IOTA با هر دستگاه جدیدی که به سیستم متصل است ، رشد می کند. این نوید ایجاد یک اقتصاد خرد مختص به خود را می دهد ، جایی که ماشین ها می توانند با یکدیگر همکاری کرده و مستقل کار کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶