آذر ۹, ۱۴۰۱

اتریوم چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 6, 2019
  • 0
قراردادهای هوشمند

اتریوم یک بلاکچین منبع باز، عمومی و غیر متمرکز است که دارای قابلیت قراردادهای هوشمند کامل می باشد. اتریوم در اواخر سال ۲۰۱۳ ، توسط ویتالیک بوتین ۱۹ ساله، به عنوان بستری از بلاکچین برای ذخیره و اجرای برنامه های رایانه ای در یک شبکه بین المللی از گره های توزیع شده ایجاد شد. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد شبکه اتریوم کسب نمایید.

تاریخچه اتریوم

اتریوم دارای یک تاریخ طولانی، بحث برانگیز و بسیار قابل توجه است که تأثیر عمده ای در شکل دادن به حوزه رمزنگاری مدرن داشته است. وایت پیپری که در اواخر سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک پیشنهاد شد، آغاز دوران اتریوم بود. هدف از ایجاد اتریوم ایجاد یک پلت فرم محاسباتی توزیع شده بود که از پتانسیل های موجود در فناوری بلاکچین استفاده می کرد. همانطور که ویتالیک آن را در معرفی مقاله خود آورده است:
“آنچه اتریوم قصد ارائه آن را دارد، یک بلاکچین با یک زبان برنامه نویسی کاملاً ترکیبی است که می تواند برای ایجاد ” قراردادها ” استفاده شود. این بلاکچین به کاربران امکان می دهد هر یک از سیستم های شرح داده شده را ایجاد کنند.

سیستم هایی که او در نقل قول “فوق” به آنها اشاره دارد اپلیکیشن های رایج (dapps) ساخته شده در بلاکچین اتریوم همچون دارایی های دیجیتال روی زنجیره  (توکن های ERC-20)، دارایی های غیر قابل مبادله، مبادلات غیر متمرکز، سیستم های تشخیص، سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAO) و مهمترین آنها قراردادهای هوشمند است.

اتریوم

قراردادهای هوشمند ویژگی اصلی اتریوم هستند و در اصل برنامه هایی با قابلیت اجرایی خود به خود می باشند که تبادل هر چیزی را در شبکه تسهیل می کنند. این پروژه و همچنین تخصص فنی بنیانگذار جوان آن، توجه بسیاری را در فضای رمزنگاری جلب کرده است. نوآوری اصلی این پلتفرم به “ماشین مجازی اتریوم (EVM)” معروف شد و یک نرم افزار کاملی است که در شبکه اتریوم اجرا می شود و به هر کسی امکان می دهد هر برنامه ای را بدون در نظر گرفتن زبان برنامه نویسی، در بلاکچین اتریوم اجرا کند. در نتیجه این شبکه پتانسیل ایجاد مجموعه ای گسترده از برنامه های غیر متمرکز است که همه در یک بستر واحد قرار دارند.
توسعه اولیه اتریوم در اوایل سال ۲۰۱۴ با ویتالیک و تیم کوچکی از جمله آنتونی دی ایوریو ، چارلز هوسکینسون و میهی آلیزی آغاز شد. این پروژه از طریق شرکت سوئیسی Ethereum Switzerland GmbH و متعاقباً از طریق بنیاد غیر انتفاعی اتریوم سوئیس آغاز شد.

در ژوئیه سال ۲۰۱۵، اولین نسخه اصلی، نسخه آزمایشی اتریوم راه اندازی شد و “Frontier” نامگذاری شد. سپس اولین نسخه برتر در پلتفرم اتریوم در مارس ۲۰۱۶ با عنوان “Homestead” منتشر شد و اولین نسخه ای بود که با تمرکز بر قیمت گذاری، امنیت و پردازش معاملات ایجاد شد. در آن زمان، منتقدین اتریوم همچنان نسبت به امنیت و ثبات آن احتیاط داشتند.

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO)

یکی از مهمترین ویژگی های ارزهای دیجیتالی این است که توسط یک نهاد واحد مانند دولت یا بانک مرکزی کنترل نمی شوند بلکه در عوض بین انواع رایانه ها، شبکه ها و گره ها تقسیم می شوند. در بسیاری از موارد ، ارزهای مجازی از این وضعیت برای دستیابی به سطوح حفظ حریم خصوصی و امنیتی که معمولاً برای ارزهای استاندارد و معاملات آنها در دسترس نیست، استفاده می کنند. با الهام از عدم تمرکز ارزهای دیجیتالی، گروهی از توسعه دهندگان ایده خود را برای راه اندازی یک سازمان خودمختار غیر متمرکز یا DAO عملی کردند. سازمان مستقل غیر متمرکز یک سازمان دیجیتالی است که با کار غیر متمرکز به نوعی برای فعالیت‌های تبلیغی و انتفاعی و صندوق ذخیره ارزی که فاقد هیئت مدیره و ساختار مدیریت متعارف است، سرمایه‌گذاری می‌کند.

اتریوم

در سال ۲۰۱۶ یک شرکت آلمانی یک قرارداد هوشمند DAO روی شبکه اتریوم ساخت که به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری به شمار می رفت. این پروژه با فروش توکن های DAO، به یکی از موفق‌ترین کمپین های جمع‌آوری سرمایه تبدیل شد و توانست ۱۵۰ میلیون دلار جذب کند. اما ۲۸ روز بعد در ژوئن سال ۲۰۱۶ این سیستم توسط کاربران ناشناس هک شد، آنها توانستند با آسیب پذیری در کد آن سوءاستفاده کنند و ۵۰ میلیون دلار را به یک DAO متفاوت (معروف به Dark DAO) منتقل کنند. پس از انتشار عمومی، سایر کاربران از همان آسیب پذیری استفاده کردند تا وجوه باقیمانده را به یک DAO سوم با نام White Hat DAO هدایت کنند. با انتشار این خبر و ذهنیت بد مردم نسبت به اتریوم، اکثریت جامعه اتریوم تصمیم گرفتند تا هارد فورکی ایجاد کنند و مشکلات ایجاد شده را پوشش دهند. زنجیره جدید توسط هارد فورک ایجاد شده، اتریوم نامیده شد و زنجیره قدیمی Ethereum Classic نامیده شد.

در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر در مورد هارد فورک و هارد فورک اتریوم به مقاله کاربردها و تاثیرات هاردفورک بر بازار ارزهای دیجیتالی رجوع کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads