مهر ۵, ۱۴۰۱

تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک

 • توسط حامد پاکدامن
 • سپتامبر 6, 2019
 • 0
اتریوم و اتریوم کلاسیک

همانطور که در مقاله “اتریوم چیست” اشاره شد، اتریوم بستری است که با استفاده از قدرت قراردادهای هوشمند، ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را تسهیل می کند. قراردادهای هوشمتد کدهای از پیش برنامه ریزی شده ای هستند که خود به خود اجرا می شوند و نیازی به فعالیت شخص ثالث ندارند. از این رو هر کس می تواند برنامه ای را در بلاکچین اتریوم  ایجاد کند؛ چرا که یک دفترچه عمومی و منبع باز است. اتریوم به عنوان یک بلاکچین شروع به کار کرد. برنامه های مختلفی در شبکه اتریوم ساخته شدند که یکی از این برنامه ها یک شرکت غیرمتمرکز به نام DAO (سازمان خودمختار غیر متمرکز) بود. DAO مانند یک صندوق سرمایه گذاری عمل می کند و وجوهی را برای سرمایه گذاری در توسعه برنامه های دیگر جمع آوری می کند. متأسفانه، DAO درسال ۲۰۱۶ هک شد و مبلغی بالغ بر ۵۰ میلیون دلار به سرقت رفت. در این مرحله، توسعه دهندگان اصلی ۲ گزینه داشتند، اول اینکه ادامه زنجیره را مجاز کرده، زیرا ماهیت بلاکچین تغییر ناپذیر و غیر قابل تغییر است. دوم آنکه معاملات را معکوس کنند تا از سود هکرها جلوگیری کرده و پول را به سرمایه گذاران برگردانند. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تصمیم سرمایه گذاران و تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک کسب نمایید.

اتریوم و اتریوم کلاسیک

تیم در حال توسعه و همچنین اکثریت سرمایه گذاران در این سیستم با انتخاب گزینه دوم موافقت کردند. برای اجرای گزینه دوم ، یک هارد فورک لازم بود.

هارد فورک به تقسیم شبکه اصلی بلاکچین به ۲ زنجیره اصلی و زنجیره جدید می گویند. در مقاله “فورک چیست؟ هارد فورک و سافت فورک چیست؟” به اطلاعات بیشتری در مورد فورک و انواع آن بپردازید.

اتریوم کلاسیک زنجیره اصلی است و اتریوم زنجیره جدیدی را نشان می دهد که زیربنایی از شبکه اصلی بلاکچین اتریوم است.اتریوم کلاسیک توسط تیکت ETC نمایش داده می شود در حالی که اتریوم توسط ETH نمایش داده می شود.

اتریوم و اتریوم کلاسیک

آیا تفاوتی بین اتریوم و اتریوم کلاسیک وجود دارد؟!

از نظر کارایی، هر دو این زنجیره ها (اتریوم و اتریوم کلاسیک) از آنجا که از یک زنجیره گرفته شده اند، یکسان می باشند. بنابراین بیشتر اختلافات بین اتریوم و اتریوم کلاسیک در اختلاف ایدئولوژیکی است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که از نظر پیشرفت، زنجیره جدید به جدیدترین به روزرسانی ها و بهبود مداوم سیستم مجهز است؛ چرا که توسعه دهندگان اصلی در حال کار روی ETH ، یعنی زنجیره جدید می باشند. از دید کاربر نیز استفاده از پلتفرمی که نظارت و تقویت مداوم از تیم در حال توسعه داشته باشد، بسیار حیاتی است.

اتریوم جدید یا اتریوم قبلی

ماشین مجازی اتریوم یک نرم افزار Turing-Complete است که در شبکه بلاکچین اتریوم اجرا می شود. اتریوم اسکریپت ها را در یک شبکه توزیع شده از رایانه ها اجرا می کند و اجرا و ذخیره سازی همه چیز را از قراردادهای هوشمند گرفته تا DAO را امکان پذیر می سازد. از لحاظ کاربردی، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیر متمرکز را روی آن ایجاد کنند. این شامل بازی ها، اطلاعات و برنامه های سازمان ها و موارد دیگر می باشد.

اصول ارائه شده در ادامه در اتریوم در نظر گرفته شده است:

 • سادگی، پروتکل باید تا حد امکان کارآمد باشد، حتی با هزینه ذخیره داده یا ناکارآمدی زمان.
 • Universality ، یک برنامه نویسی داخلی Turing کامل به زبانی ارائه شده است که یک توسعه دهنده می تواند از آن برای برنامه ریزی هر نوع قرارداد هوشمند یا نوع معاملات استفاده کند.
 • Modularity ، پروتکل اتریوم طوری طراحی شده که تا حد امکان مدولار و مجزا باشد.
 • عدم تبعیض / عدم سانسور ، پروتکل نباید تلاش کند تا بطور فعال محدود کننده یا برای جلوگیری از مقوله های خاص استفاده شود.

اتریوم و اتریوم کلاسیک

مزایای اتریوم

مزایای اتریوم نه تنها به عنوان یک بستر مبتنی بر بلاکچین بلکه در مقایسه با سایر سیستم عامل های مبتنی بر بلاکچین نیز شامل می شود:

 • تغییر ناپذیری، شخص ثالث نمی تواند تغییری در داده ها ایجاد کند.
 • فساد،  سانسور با توافق PoW در مورد شبکه گسترده و غیرمتمرکز توافق بر سر وضعیت جهانی آن امری غیر ممکن است.
 • امنیت، ترکیبی از اجماع PoW ، تکنیک های رمزنگاری استفاده شده در مدل معامله و عدم وجود نقطه مرکزی شکست باعث می شود شبکه از هک شدن و دستکاری محافظت شود.

آینده اتریوم

به نظر می رسد اتریوم همواره در کنار بیت کوین به عنوان مرکز جهان رمزنگاری قرار گرفته است. اتریوم همچنین تعدادی از فناوری های آینده را که بطور فعال یا بالقوه در حال توسعه آنها می باشد را ارائه کرده که شامل موارد ارائه شده در ادامه می باشند:

 • ذخیره سازی کیف پول
 • بیمه محصولات فارم استخراج
 • Multisig Escrow
 • محاسبات ابری
 • بازارهای پیش بینی
 • بازارهای غیر متمرکز

تیم اتریوم نه تنها در حال پیشرفت نوآوری های پیشگامانه است، بلکه جامعه بزرگی که در قالب توسعه پروژه های خود در شبکه مشارکت می کنند، در محدوده شبکه اتریوم نیز مشارکت قابل توجهی دارند. برخی از کاربردهای جالب و اکتشافی اتریوم شامل پروژه هایی مانند Aragon ، ۰x ، Augur ، Golem و Loom Network می باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads