مهر ۵, ۱۴۰۱

اخبار منتشر شده در زمینه ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 5, 2019
  • 0
ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین

همانطور که در مقاله “آیا چین قرار است اول پاییز ارز دیجیتال خود را به بازار عرضه کند؟” ذکر شد، به تازگی چین قرار است،  ارز دیجیتالی مخصوص به خود را به منظور مقابله با تسلط فعلی دلار آمریکا به بازار عرضه کند. گزارش های متعددی درباره ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین (CBDC) در رسانه های رمزنگاری منتشر شده است، با این وجود، GCR منابع بیشتری را در مورد جزئیات رسانه های چینی و فعالیت بانک مرکزی چین در اختیار عموم مردم قرار داده است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا خبرهای بیشتری در مورد ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین و تاثیر آن بر دنیای اقتصاد کسب نمایید.

مشاغل و موسسات خصوصی در چین

تاکنون رویکردهای مختلفی برای راه اندازی اولین ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین مورد آزمایش قرار گرفته است. چندین کسب و کار از جمله شرکت های خصوصی و دولتی می توانند به همراه بانک مرکزی به این روند بپیوندند. اما مقامات انتظار دارند مشارکت بیشتری از موسسات خصوصی در تصویب ارز تحت حمایت دولت ببینند.

بسیاری از شرکت ها و بانک های موجود در چین دولتی هستند و از این رو چین انتظار دارد تا اقلیت بخش خصوصی نیز از این روند استقبال کند. شرکت های دولتی اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از دولت فعالیت های تجاری انجام می دهند. به عنوان مثال، چین دارای ۱۰۹ شركت است كه در Fortune Global 500 فهرست شده اند، اما تنها ۱۵٪ از آنها متعلق به بخش خصوصی می باشند.

با این حال، بخش خصوصی چین به تازگی از بحران های مالی جهانی بیرون آمده و اکنون به عنوان یک محرک اصلی رشد اقتصادی چین خدمت می کند. ترکیبی از اعداد ۶۰/۷۰/۸۰/۹۰ غالباً برای توصیف سهم بخش خصوصی در اقتصاد چین استفاده می شود: آنها ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی چین، ۷۰ درصد نوآوری، ۸۰ درصد اشتغال شهری و ۹۰ درصد مشاغل جدید ایجاد می کنند. به همین منظور دولت انتظار دارد تا شرکت های بیشتری از این بخش به حمایت از ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین بپیوندند.

ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین

PBoC آینده نگر

PBoC پروژه CBDC (ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین) را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرده است. از پنج سال پیش، مقامات به دنبال راه اندازی ارز دیجیتالی خود برای کاهش هزینه های موجود در پول نقد و افزایش کنترل سیاستگذاری بر عرضه پول بودند. اگرچه این پروژه از نزدیک همواره مورد نظارت و بررسی قرار گرفته، اما گزارش های رسانه ای مختلف حاکی از آن است که محققان بانک مرکزی در یک سال گذشته به طور فشرده تری روی سیستم های ارزهای دیجیتالی کار می کنند.

پشتیبانی از  ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین

PBoC اعلام كرده كه CBDC  به صورت کامل از طرف ذخايری كه موسسات تجاری به بانك مركزی پرداخت می كنند، حمایت خواهد شد. از این رو PBoC دفتر کل ارز دیجیتالی چین را که ۱۰۰٪ از آن توسط هزینه های اشخاص تجاری به موسسه پرداخت می شود، کنترل می کند.

علاوه بر این، شهروندان می توانند از دارایی های دیجیتال در موسسات تجاری استفاده کنند. رئیس بانک مرکزی چین همچنین خاطر نشان کرد که شرکت های مختلف تعیین شده در حال حاضر به دنبال راه های مختلف فنی برای توسعه دارایی و معماری پرداخت الکترونیکی آن می باشند.

وی گفت: “با افزایش نسبت وام به سپرده های بانکی، اگر بانک ها همچنان مبلغ سپرده های خود را از دست دهند، ادامه کار برای وام آنها دشوار خواهد بود، بنابراین از طریق ارز دیجیتال PBoC امیدوار است که بخشی از سپرده ها به سمت بانک برگردد. ”

ارز دیجیتالی بانک مرکزی چین

چالش های CBDC

به گفته شائو فوجون، رئیس اتحادیه چین UnionPay و یک مقام سابق PBOC، ارزش CBDC شامل “پیگیری جریان پول در فعالیت های اقتصادی و حمایت از ایجاد سیاست های پولی” خواهد بود. اما همچنین با مشکلاتی مانند هماهنگی بین المللی در سیاست های پولی و نرخ ارز روبرو است.

وی همچنین اظهار کرد که در حال حاضر  چندین موسسه برای توسعه ارز دیجیتال و پرداخت الکترونیکی مسیرهای مختلف فنی تعیین شده اند و برنده کسی خواهد بود که بهترین رویکرد را داشته باشد و مورد قبول عموم و بازار باشد. بنابراین این شرایط به یک روند رقابتی در بازار تبدیل شده است.

در آخر باید گفت که، دولت چین در طی گزارشات اخیر در زمینه ارز دیجیتالی خود اعلام کرده که نمونه اولیه CBDC کاملاً روی زیرساخت های بلاکچین با تغییراتی جزئی اجرا می شود و بانک مرکزی چین قصد دارد یک سیستم عامل دو لایه را برای تأمین اقتصاد “اقتصاد پیچیده چین با قلمرو وسیع و جمعیت زیاد” اتخاذ كند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads