تیر ۱۰, ۱۴۰۱

فورک چیست؟ هارد فورک و سافت فورک چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 3, 2019
  • 0
فورک

“Fork” اصطلاحی است که اغلب در فضای رمزنگاری استفاده می شود و به طور کلی به تقسیم یک ارز ديجيتالی به دو ارز مجزا اشاره دارد. به عنوان مثال، تقسیم بیت کوین به Bitcoin و Bitcoin Cash یکی از نمونه های فورک است. دلیل استفاده از اصطلاح فورک برای توصیف این رویداد، به این دلیل است که ساختار یک  چنگال واقعی شامل یک دسته مشترک و  سپس دندانه ها يا شاخه های فرعی مختلف می باشد. اين واژه همچنين در پروژه های برنامه نويسی نيز مورد استفاده قرار می گيرد و به معنی ايجاد يك برنامه جديد با اعمال تغييرات خاص در كد منبع است. در ادامه با ارز ديلی همراه باشيد تا با فورک و انواع آن بيشتر آشنا شويد.

فورک چيست؟

“Fork” یا “Forking” به طور کلی به معنای نوعی بروزرسانی نرم افزاري است و به گونه ای انجام می شود که می تواند با نسخه‌ هاي قديمي سازگار يا غير سازگار باشد. پس به طور خلاصه، فورك فقط یک نام جالب برای یک نرم افزار یا به روزرسانی پروتکل است.

بنابراين به آپديت يا تغيير  پروتکل یا کد اصلي ارز ديجيتالي “Fork” گفته می شود. فورك متناسب با نوع آن نسخه متفاوتی از بلاكچين ایجاد می کند و شبکه را به ۲ بخش تقسیم مي كند.

به صورت خاص مي توان گفت كه ماهیت غیر متمرکز بلاكچين های عمومی (به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم) به این معنی است که كاربران در شبکه باید بتوانند در مورد وضعیت مشترک بلاكچين به توافق برسند. اجماع متفق در بین گره های شبکه منجر به ایجاد یک بلاکچین واحد می شود که شامل داده های تأیید شده است. با این حال، در بسیاری از اوقات، گره های موجود در شبکه نمی توانند در مورد وضعیت آینده بلاكچين به اتفاق نظر برسند. این رویداد منجر به ايجاد فورك  می شود، به این معنی که نقطه ای از زنجیره بلاک به دو یا چند زنجیره تقسیم می شود.

از جمله انواع فورك در ارزهای ديجيتالی می توان به سافت فورك (سازگار با نسخه هاي قديمي) و هارد فورك (غير سازگار با نسخه هاي قديمی) اشاره كرد.

فورک

چرا فورک اتفاق می افتد

از نظر عملی، ۳ دلیل اصلی وجود دارد که می تواند یک فورك بلاكچين ظاهر شود، اين دلايل عبارتند از:

اصلاح خطرات مهم امنیتی که در نسخه های قدیمی وجود دارد: ارز ديجيتالي يك فناوري كاملا جديد است كه به سرعت توسعه يافته است، از اين رو با مشكلاتي نظير نقض هاي امنيتي رو برو شده، بنابراين براي رفع نواقض موجود توسعه دهندگان قوانين جديدي را براي آن ارز ديجيتال و شبكه بلاكچين ايجاد كرده و ارائه مي دهند.

افزودن قابلیت های جدید: جدای از رفع اشکالات امنیتی، هر نسخه جدید از نرم افزار دارای مجموعه ای از ویژگی های جدید است که باعث می شود نسخه جدید بهتر از نسخه قديمي باشد. توسعه دهندگان در سراسر جهان مي توانند با به اشتراك گذاري ايده هاي خود با جامعه در توسعه نسخه قديمي تر ارزهاي ديجيتالي موجود شركت كنند.

معاملات معکوس: موارد نقض امنیتی در ارزهاي ديجيتالي باعث مي شود تا هكرها از دارايي ساير افراد سو استفاده كنند. چنانچه توسعه دهندگان شاخه اصلي كه به واسطه آن هك انجام شده را بيابند، می توانند به توافق برسند و تراكنش هايي را که از یک تاریخ مشخص اتفاق افتاده است را، معکوس کنند یا قابلیت‌های جدیدی به منظور رفع خطرات امنیتی بيفزايند.

سافت فورک چيست

این نوع فورک نیازی به بروزرسانی جهانی گره ها و نرم افزارها ندارد؛ چرا كه با گره های قدیمی سازگار است و آنها را تشخیص می دهد. اما به ماينرهای بيشتری جهت اعمال تغييرات و به روز رسانی نیاز دارد. یک سافت فورک ممکن است در اثر تغییرات قوانین اعتبارسنجی بلاک یا عملکردهای اضافی و بدون تأثیر بر ساختار شبکه اعمال شود. سافت فورک ها یک روش رایج برای انجام ارتقاء پروتکل در بلاکچین ها هستند، چرا که این به روز بودن قوانین موجود را نقض نمی کند و باعث می شود اجرای آن ها ایمن تر شود. به عنوان مثال، قوانینی که اندازه یک بلاک را از ۱MB به ۵۰۰KB کاهش می دهند، یک سافت فورک ایجاد می کنند. کاربرانی که نرم‌افزار خود را به روز نکرده باشند نیز می‌توانند در تایید و اعتبار تراکنش‌ها شرکت کنند.

فورک

هارد فورک

هرگونه تغییر پروتکل یا به روزرسانی نرم افزاری که قوانین قدیمی را منسوخ می کند و از پایه کد جدیدی را به عنوان نیروی محرک استفاده می کند، هارد فورک نامیده می شود. این نوع فورک دائمی است و به کلیه گره ها و کاربران نیاز دارد تا آخرین نسخه نرم افزاری پروتکل را به روز کنند. این بدان معناست که بلاک های تازه تولید شده از نسخه های پیشین پشتیبانی نمی کنند و  کاربرانی که از نسخه هاي قدیمی استفاده می کنند کاملاً از شبکه جدا می شوند و قادر به شرکت در اعتبارسنجی و تأیید معاملات نمي باشند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads