مرداد ۱۸, ۱۴۰۱

کاربردها و تاثیرات هاردفورک بر بازار ارزهای دیجیتالی

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 3, 2019
  • 0
هارد فورک

همانطور که در مقاله “فورک چیست؟ هارد فورک و سافت فورک چیست؟” اشاره شد، هارد فورک و سافت فورک انواع فورک می باشند که در اثر تغییر یا به روزرسانی بلاک جديد در بلاكچين ايجاد می شوند. اين ۲ دسته در سازگاری با نسخه های قديمی و نوع تغييرات با يكديگر تفاوت دارند. حال شايد سوالی كه براي بسياری از كاربران پيش بيايد كاربرد، سافت فورک و هارد فورک و تاثير آن ها بر بازار ارز ديجيتالی باشد. از اين رو در ادامه با ارز ديلی همراه باشيد تا اطلاعات بيشتری در مورد اين ۲ فورك، كاربردها و تاثيرات آنها كسب كنيد.

چرا به فورک ها نياز داريم؟

اهميت ايجاد فورک ها در ارتقا فناوری می باشد؛ چرا كه هر شاخه جدید از لحاظ فنی بیشتر و کاملتر می شود. معمولاً توسعه دهندگان سعی در انجام مواردي همچون:

  • افزايش اندازه بلاک ها و پردازش تعداد بيشتر تراكنش ها در هر ثانيه
  • كاهش هزينه ها و علاقه جامعه رمزنگاري به استفاده از آن
  • بهبود پهنای باند به منظور افزايش محبوبيت ارز ديجيتالي مورد نظر در بازار

هارد فورک

سافت فورک

سافت فورك ها بدون ایجاد یک نسخه کاملاً جدید، بروزرسانی نرم افزار جدیدي را به یک شبکه بلاكچين معرفی می کنند. از آنجا که گره های قدیمی بلاک های جدید را تشخيص مي دهند، یک سافت فورک با نسخه های پيشين كاملا سازگار است. برای اجرای قوانین اكثر سرمایه گذاران هارد فورك را به دليل ايجاد شبكه‌اي جدید و دریافت دارایی های بيشتر ترجيح مي دهند.

هارد فورک

از طرف دیگر، هارد فورك ها  واگرایی دائمی از نسخه هاي قبلی بلاكچين دارند و گره هایی را که نسخه های قبلی ايجاد می کنند را نمي پذيرند. در اصل در هارد فورك ها، یک شبکه بلاكچين جدید بر پایه شبکه موجود ایجاد می شود. پس يك هارد فورك به ۲  نسخه قبلی و نسخه جدید تقسیم می شود كه هیچ گزینه ارتباطی یا معامله ای بین این دو وجود ندارد.

انواع هارد فورک

هارد فورك ها معمولا به ۲ دسته تقسيم مي شوند كه در ادامه به تفسير هر يك پرداخته شده است:

هارد فورک برنامه ريزی شده

هارد فورك برنامه ريزي شده، یک نسخه آپديت شده و ارتقاء يافته در پروتکل است که از ابتدای پروژه، در نظر گرفته شده است. اين نوع از هارد فورك به منظور ارتقاء قابلیت های کار و سایر ویژگی های مهم بلاکچین ایجاد شده اند، بنابراین کل جامعه رمزنگاری به نسخه جدید منتقل می شوند و نر م افزار خود را به روز می کنند. توجه کنید که این به روز رسانی نیاز به تغییر در پایگاه داده های اساسی دارد.

مونرو نمونه ای از هارد فورک برنامه ریزی شده است. در ژانویه سال ۲۰۱۷، مونرو ترجیح داد تا با اجرای یک ویژگی به نام Ring Confidential Transactions (RCT)، یک نسخه جدیدی برای بهبود حریم شخصی و امنیت خود معرفی کند.

هارد فورک Contentious

این نوع هارد فورک به دلیل اختلاف نظر در درون جامعه رمزنگاری ایجاد می شود و با ایجاد تغییرات عمده در کد، منجر به ایجاد یک زنجیره جدید می شود.

در ادامه به چندین نمونه از هارد فورک های سخت Contentious اشاره شده است:

بیت کوین کش

این ارز دیجیتالی در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ توسط بخشی از جامعه رمزنگاری به دلیل تغییر اندازه بلاک بیت کوین ایجاد شد. آنها تمایل به تغییر اندازه بلاک بیت کوین خود از ۱ مگا بایت به ۸ مگا بایت به منظور انجام معاملات سریع تر و کاهش هزینه تراکنش ها بودند. از آنجا که کل جامعه بیت کوین با افزایش بلاک موافق نبودند، این هارد فورک جدید منجر به پيدايش بیت کوین کش شد.

اتریوم کلاسیک

هارد فورك اتريوم نيز به دليل تاثيرات هك روي يكي از برنامه ها به نام Decentralised Autonomous Organization يا DAO رخ داد. با این حال، مخالفانی در جامعه رمزنگاری از هرگونه هزینه برای تغییر بلاکچین خود خودداری کردند تا از ماهیت تغییر ناپذیری خود دفاع کنند.  از آنجا که توسعه دهندگان اصلی اتریوم و اکثریت جامعه آن با هارک فورک موافقت کردند، اقلیت باقی مانده نرم افزار خود را ارتقاء نداد و همچنان به استخراج از آنچه که اکنون با نام اتریوم کلاسیک معروف است، ادامه دادند.

مزایا و معایب هارد فورک

مزایا و معایب هارد فورک عبارتند از:

مزایا

  • هارد فورک ها مشکلات فعلی شبکه را کاهش می دهند و باعث افزایش سرعت شبکه می شوند
  • هارد فورک ها منجر به ایجاد دارایی های دیجیتالی جدیدی می شوند که مورد استقبال جامعه قرار می گیرند

معایب

  • هارد فورک ها اغلب باعث شکاف در جامعه علاقه مندان به کریپتو می شوند.
  • این فورک ها می توانند نوسانات بالایی را به همراه داشته باشند.

همانطور که می دانید هارد فورک ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از آنها توسط جامعه ارز دیجیتالی مورد استقبال قرار می گیرد و برخی دیگر  پذيرفته نمي شوند.

به هر حال، بیشتر هارد فورک ها به ارزهاي ديجيتالي اجازه می دهند تا از محدودیت های اصلی خلاص شده و استفاده از آنها را برای کاربران راحت تر می کنند.

هارد فورک

تاثير فورک ها در قیمت ارزهای دیجیتالی

در ادامه به برخی از تاثیرات فورک ها بر فرآیند قیمت ارز دیجیتالی اشاره شده است:

سود دو برابر

متناسب با نحوه ساخت فورک، برخی اوقات فرصتی برای دو برابر کردن توکن ها وجود دارد. به عنوان مثال، در آگوست سال ۲۰۱۷ زمانی که بیت کوین کش (BCH) برای اولین بار از بیت کوین (BTC) جدا شد،  اندازه بلاک را از ۱MB به ۸MB افزایش یافت. از این رو هر کس که دارای تعداد مشخصی BTC بود، به دلیل یکسانی زنجیره ها پس از فورک نیز از به همان مقدار BCH داشت.

Feeding frenzy

نهنگ ها از هر گونه فورک آتی مطلع هستند و برای بهره مندی از آنها آماده می باشند. اگر سرمایه گذاران کوچکتر نیز توجه کنند، قادر به افزایش موقعیت خود خواهند شد. این مسئله باعث ایجاد “Feeding frenzy” خریداران می شود، چرا که سرمایه گذاران تنها یک سکه مشخص را انتخاب خواهند کرد. پس از وقوع فورک، باید تصمیم بگیرید که کدام یک ارزش بیشتری پيدا خواهد كرد.

به عنوان مثال، در مورد BTC در مقابل BCH، بيت كوين پس از فورك ارزش بیشتری داشت؛ چرا كه اندکی پس از فورک شاهد افزایش قیمت نجومی بیت کوین بودیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads