مرداد ۹, ۱۴۰۰

مقایسه بلاکچین و پایگاه داده سنتی چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 2, 2019
  • 0
مزایای استفاده از فناوری بلاک چین

خیلی از افراد تصور می کنند که بلاکچین در واقع همان پایگاه داده است، اما باید بگوییم که این دو فناوری تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. هر چند که بلاکچین نوعی بانک اطلاعاتی است، اما با این حال نمی توان پایگاه داده را یک بلاکچین دانست. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مقایسه بلاکچین و پایگاه داده کسب نمایید.

بلاکچین چیست؟!

بلاکچین یک بانک اطلاعاتی یا یک دفتر کل توزیع شده است که تا قبل از معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ هیچ کس اطلاعی از آن نداشت. یک بلاکچین یک پایگاه داده جهانی آنلاین است که هرکسی در هر مکانی با اتصال به اینترنت می تواند از آن استفاده کند، به این معنی که صفحه اصلی بلاکچین در تمام رایانه های سراسر جهان و نه در یک مکان مرکزی مشترک است.

در واقع بلاکچین یک نسخه الکترونیکی از یک دفترچه کاغذی است و مسئولیت ثبت لیستی از معاملات را بر عهده دارد. به طور خاص، بلاکچین زنجیره ای خطی از بلاک های متعدد است که با اثبات رمزنگاری به یکدیگر متصل شده‌اند. فناوری بلاکچین ممکن است در سایر فعالیتهایی که لزوماً نیازی به عملیات مالی ندارند نیز به کار گرفته شود.

مقایسه بلاکچین و پایگاه داده

پایگاه داده چیست؟

پایگاه های داده سنتی از معماری کلاینت-سرور استفاده می کنند. در پایگاه داده ها کاربران با درجه دسترسی بالاتر می توانند به یک سرور مرکزی متصل شوند و علاوه بر خواندن اطلاعات آنها را ویرایش یا حتی حذف نمایند. زمانیکه اطلاعات در سرور مرکزی ویرایش یا حذف شوند، به دلیل متمرکز بودن سیستم تمامی اطلاعات موجود در سرورها نیز تغییر می کند. بنابراین در صورت دسترسی یک هکر به این سرورها، امنیت داده ها و اطلاعات با خطر رو برو خواهد شد.

مقایسه بلاکچین و پایگاه داده

در ادامه به مقایسه بلاکچین و پایگاه داده های سنتی پرداخته شده است:

کنترل غیر متمرکز

در شبکه‌ی بلاکچین هیچ سیستم یا نهادی قادر به کنترل متمرکز آن نمی باشد. از این رو تمامی افراد مختلف که حتی یکدیگر را نمی شناسند یا به یکدیگر اعتماد ندارند، می توانند بدون نیاز به هیچ سیستم مرکزی یا سرپرستی، اطلاعات به اشتراک بگذارند. اما در پایگاه داده ها با داشتن یک بانک اطلاعاتی متمرکز، هر کس با دسترسی کافی به آن سیستم می تواند داده های موجود را حذف، ویرایش یا دستکاری کند. این کار باعث می شود تا کاربران به فردی که دسترسی بالاتری در پایگاه داده دارند، بیشتر وابسته شوند.

تاریخچه اطلاعات

در شبکه بلاکچین تمامی اطلاعات به صورت نامحدود و تغییر ناپذیر در این شبکه ذخیره می شوند اما در پایگاه داده اطلاعات تنها تا زمان محدودی ذخیره می شوند و امکان دارد در صورت به روز رسانی یا ایجاد مشکلی برای سرور کلیه اطلاعات و سوابق موجود در آن به صورت کامل حذف شود.

محرمانه بودن اطلاعات

در ویژگی محرمانگی، پایگاه داده های بلاکچین هیچ مزیتی نسبت به یک پایگاه داده متمرکز ندارند. پنهان کردن اطلاعات روی شبکه بلاکچبن نیاز به رمزنگاری زیاد و بار محاسباتی مربوط به گره های شبکه دارد. هیچ راهی برای انجام این کار وجود ندارد که موثرتر از مخفی کردن داده ها به طور کامل در یک پایگاه داده خصوصی باشد.

کارایی

از جمله عوامل مهم دیگر در مقایسه بلاکچین و پایگاه داده می توان به سرعت و کارایی اشاره کرد. سرعت یکی از مهمترین ضعف های شبکه بلاکچین است؛ چرا که بلاکچین به همه‌ی گره ها نیاز دارد تا به اجماع برسد و بنابراین روند اضافه شدن بلوک های جدید را به تاخیر می اندازد. علاوه بر آن ، بلاکچین های مشهوری مانند bitcoin blockchain از الگوریتم Proof of Work استفاده می کنند که در آن در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید اضافه می شود. اگرچه بلاکچین های دیگری مانند اتریوم می توانند این کار را طی ۱۲-۱۵ ثانیه انجام دهند ، اما هنوز هم این زمان کندتر از بانکهای اطلاعاتی سنتی است. بنابراین در بلاکچین هایی مانند بیت کوین، لازم است انگیزه ای برای ماینرها جهت اعتبارسنجی معاملات انجام شود.

عملیات خواندن و نوشتن CRUD

پایگاه داده های سنتی، چهار عملیات اصلی ایجاد، خواندن، به روزرسانی و حذف را برای کلاینت ها فراهم می کنند، همچنین با عنوان C.R.U.D نیز شناخته می شوند. از طرف دیگر، blockchain به گره ها اجازه نمی دهد که اطلاعات را به روز کنند یا حذف کنند. داده های موجود در بلوک ها تغییر ناپذیر است، به این معنی که نمی توان آنها را تغییر داد. به عنوان مثال، اگر شخصی ۱۰۰ بیت کوین ارسال کند، به طور دائم در بلاکچین ثبت می شود که کیف پول شخص گیرنده حاوی ۱۰۰ BTC است. حتی اگر شخص گیرنده ۵۰ BTC از این وجه را خرج کند، با این حال، حساب او قبل از این تراکنش، یعنی ۱۰۰ BTC نیز روی زنجیره باقی خواهد ماند. در حالیکه در یک بانک اطلاعاتی سنتی، این اطلاعات به سادگی قابل ویرایش است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads