اسفند ۱۱, ۱۳۹۹
  • صفحه خانگی
  • >
  • عمومی
  • >
  • اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال | اصطلاحات عامیانه و رسمی دنیای ارز دیجیتال

اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال | اصطلاحات عامیانه و رسمی دنیای ارز دیجیتال

  • توسط samsam
  • آگوست 30, 2019
  • 0
اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال

تحقیقات در زمینه ارزهای دیجیتال نشان داده است که در حوزه ی ارزهای رمزنگاری شده باید سرمایه گذاری ویژه ای انجام شود تا بتوان به اطلاعات جدید و کشفیات تازه ای در این زمینه دست یافت. به طور مثال اصطلاحاتی در حوز ه ی ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید آموزش داده شوند، چرا که بدون کسب آگاهی در مورد این اصطلاحات حتی سرمایه گذاران بزرگی که سال ها در این زمینه مشغول فعالیت هستند، نمی توانند مفهوم آن ها را درک کنند. بر این اساس در این مقاله به بیان برخی از مهم ترین اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال پرداخته ایم که خوب است با آن ها آشنا شوید. پس با گروه ارزنگار تا پااین این مقاله همراه باشید.

اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال کدامند؟

در این بخش از مقاله شما را با اصطلاحات عامیانه و رسمی دنیای ارز دیجیتال همچنین اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال آشنا می کنیم.

اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال

بیت‌کوین

یکی از اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال ، بیت کوین است. بیت کوین ارز مجازی اصلی بلاک‌چین است. یک ارز غیرمتمرکز شده که «طلای دیجیتال» نیز نامیده شده.

بلاک‌چین

از دیگر اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال واژه ی بلاک چین است. بلاک چین معاملات و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را در بلوک‌های یک ledger قرار می‌دهد. این مدارک بطور مطمئن و ایمن با کدهای هش شده به یکدیگر متصل هستند تا از هک شدنشان جلوگیری شود.

ارزمجازی(cryptocurrency) 

پول‌ های دیجیتال جدیدی که خارج از سیستم دولتی هستند و مبنی بر بلاک‌چین می‌باشند.

Token

وقتی که ارز مجازی جدیدی از طریق ICO ساخته می‌شود، به یابنده‌ها( بنیانگذاران آن ارز) توکن ارزجدیدی داده می‌شود تا به پول نقد یا ارز مجازی تبدیل شود. فرض بر این است که زمانی که اهداف ارز جدید محقق گردد، این توکن‌ها به واحدهای ارزی تبدیل شوند.

وال (whale)

همانطور که از اسمش پیداست، وال‌ها بزرگترین فعالان در دنیای ارزهای مجازی هستند. تاجران ارز دیجیتال از این اصطلاح استفاده می‌کنند تا کاربرانی که حجم زیادی بیت‌کوین دارند، را توصیف کنند. از این رو تعجبی ندارد که Satoshi Nakamoto بزرگترین وال است. وال‌ها این توانایی را دارند که با خرید و فروش بطور کارآمد روی بازارها اثر بگذارند. پس بقیه‌ی تاجران نشانه‌های رشد آنان را می‌بینند.

Distributed Autonomous Organisation) DAO)

DAO یا سازمان مستقل توزیع یک کمپانی است که پیرامون تکنولوژی بلاک‌چین ساخته شده است.

اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال

غیرمتمرکز شده( Decentralised)

Decentralised به این معناست که کامپیوترها و افراد زیادی به اطلاعات دسترسی دارند. این برخلاف کنترل منبع توسط یک دولت است.

Fork or Hard Fork 

یک تغییر در پروتکل بلاک‌چین است. کاربران می توانند از پروتکل قدیمی استفاده کنند و یا با استفاده از پروتکل جدید بلوک های بلاک چین را ارتقا دهند.

Hash or Hashtag

هش یا هشتگ با یک شماره مطمئن از بلوک موجود در blockchain بسته می شود و توسط یک فرمول ریاضی پیچیده ایجاد شده است  که در بلوک های قبلی ترسیم می شود تا آن را غیرقابل حل کند.

ICO or Initial Coin Offering

پیشنهاد اولیه سکه، زمانی است که کمپانی بلاک‌چین سکه‌های مجازی را به جای ماندن در سهام عمومی، بعنوان مالکیت کمپانی پیشنهاد می‌کند.

Nodes

آدرس‌های خاص شبکه هستند که کل نسخه بروزرسانی شده از بلاک‌چین  را در خود نگهداری می‌ کنند. کیف پول محرمانه شما یک node است.

اصطلاحات پر کاربرد ارز دیجیتال

Nonce

یک تغییر جزئي در محاسبه هش است که به کاربران اجازه می‌دهد که درحالیکه بدنبال هش مناسب می‌گردند، محاسبات را تنظیم کنند.

اثبات ثبات یا proof of stake

یک سیستم بلاک‌چین است که در آن کسانی که سکه‌های بیشتری دارند در ساخت هش‌های ارزمجازی شرکت می‌کنند و در ازای این عمل سکه بدست می‌آورند.

اثبات کار proof of work‌

یک هشتگ سخت است که سیستمی را فراهم می‌آورد که در آن بلاک‌ها و پرداخت‌های ماینرها تایید می‌شود.

Pump-and-Dump

زمانی است که سرمایه‌گذاران بی‌پروا ارزمجازی، ارزش و قیمت ارز دیجیتال را با خرید و فروش مداوم در یک زمان، دستکاری می‌کنند. آن را بالا می‌برند تا ارزشش افزایش یابد و بعد میگذارند که سقوط کند.

حتما بخوانید : استخراج ارز مجازی چیست؟

کیف پول (wallet)

یک مکان امن آنلاین است که ارزمجازی شما در آن نگهداری می‌شود. (با پلت‌فرم تجاری تفاوت دارد.)

نرم افزار کیف پول (software wallet)

کیف پول جایی است که شما بیت‌کوین یا سایر ارزمجازیتان را ذخیره می‌کنید.

چیزی که معاملات بیت‌کوین را ممکن می‌سازد، ترکیب کلید عمومی و کلید محرمانه شماست.

نرم افزار کیف پول این امر را بر روی یک سیستم دیگر ذخیره می‌کند یا اینکه شما بخواهید برروی کیف پولی که بر روی دسکتاپ نصب کرده‌اید ذخیره کنید. این بخش یک سخت افزار کیف پول است.

کلید عمومی/ کلید محرمانه

یک کد مجازی است که اجازه می‌دهد یک کاربر ارزهای مجازی را در یک حساب دریافت کند. کلید عمومی ساخته شده تا همه بتوانند از یک مسیر عمومی دسترسی داشته باشند و کلید محرمانه نیز فقط و فقط برای صاحب خود کارآمد است.

از آنجاییکه جفت شدن کلیدها از طریق معادلات ریاضی با یکدیگر مرتبط هستند، هرچه که با کلید عمومی رمزگذاری شده، تنها با کلید محرمانه مربوط به خودش می‌تواند رمزگشایی و باز شود.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads