آذر ۹, ۱۴۰۱

تاریخچه بلاک‌ چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 30, 2019
  • 0
تاریخچه بلاک‌ چین

ارزهای مجازی با کارت‌های اعتباری و پول الکترونیک آغاز شدند. امام مردم نگران و خواهان یک سیستم محرمانه انتقال پول بودند. یک سیستم امنی می‌خواستند که خارج از کنترل دولت باشد. در سال ۱۹۸۳ David Chaum یک الگوریتم RSA را توسعه داد که یک رشته ازاعداد را تغییر می‌داد. به این ترتیب که، شخصی که سپرده بانکی را ارسال می‌کند، آن را با یک رشته از اعداد ارسال می‌کند. بانک آن ‌را با یک مجموعه عدد که مطابقش است دریافت می‌کند. اما این رشته از اعداد با اعداد سری اول متفاوت است. در نتیجه بانک نمی‌تواند اصل آن را ردگیری کند. این الگوریتم اساس بلاک‌چین امروزی است. در ادامه با ارزنگار همراه شوید تا شما را با تاریخچه بلاک‌ چین آشنا کنیم.

آشنایی با تاریخچه بلاک‌ چین

پی پال برای فراهم آوردن راهی برای خدمات معاملات در وب با پول نقد، قدم به این عرصه گذاشت و می‌خواست ثابت کند که برای ارزهای مجازی یک بازار وجود دارد. یک شرکت دیگر ارزمجازی، E-gold اجازه داد که مشتریانش طلاهایشان را بفروشند یا در حساب الکترونیکی خود آنان را سپرده کنند. آن‌ها می‌توانستند این پول‌ها را در سراسر مرزها بطور ناشناس معامله کنند. این ناشناس بودن باعث حضور کلاهبرداران شد و در سال ۲۰۰۵ دولت آمریکا فعالیت آنان را متوقف کرد.

تاریخچه بلاک‌ چین

در آمریکا ۹/۱۱ حملات ۲۰۱۱ مقاومت سایر ارزها را تغییر داد. اکنون دولت آمریکا هر منبع پول محرمانه‌ای را روشی برای پولشویی تروریست‌ها، دلالان مواد، و سایر جرائم میدید. با اینکه اروپا این روش‌ّها را اجرا کرد و لزوما به افزایش جرم‌ها منجر نشد، بازهم برای شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ ها قابل پذیرش نبودند.

درحالی که حریم خصوصی و کاهش اعتماد مردم به دولت‌ها و سازمان‌های بانکی باعث ایجاد میلی برای منابع مالی دیگر می‌شد، بیت‌کوین ظاهر شد. مبدا پیدایش بیت‌کوین نامعلوم است و پر از  رمز و راز و ابهام است. سایت Thebitcoin.org بطور ناشناس در سال ۲۰۰۸ رجیستر شد. در اکتبر ۲۰۰۸ یک توسعه دهنده نرم افزار به نام Satoshi Nakamoto یک مقاله‌ای را پست کرد که در آن، سیستم پول نقد الکترونیکی peer-to-peer که با بلاک‌چین پشتیبانی می شد، را بیان کرد. این امکان وجود دارد که بنیانگذار بیت‌کوین یک گروهی از مردم باشند. هدف او این بود که ارزی خارج از کنترل هر دولتی بسازد و ارزی که محرمانه باشد و نه بر اساس اعتماد بلکه بر اساس معاملات قابل بازبینی باشند.

۲۰۰۹ : بنابر آنچه در تاریخچه بلاک‌ چین ثبت شده است، در سال ۲۰۰۹ اولین بلوک بیت‌کوین استخراج شد و ثابت کرد که هدفشان محقق شده. و یک نسخه ساده از بیت‌کوین در اینترنت برای بخش کوچکی از مردم منتشر شد. اولین معادل بیت‌کوین به دلار مبتنی بر برقی بود که برای ایجاد یک بیت‌کوین صرف می‌شد یعنی ۱$= ۱۳۰۹٫۰۳  BTC.

۲۰۱۰ : طبق تاریخچه بلاک‌ چین ، در اوایل سال ۲۰۱۰ اولین تبادل بیت کوین شکل گرفت، ارزش بیت‌کوین افزایش یافت و  Jed McCaleb، Mt.Gox trading exchange را افتتاح کرد.

در این سال نرم افزار به یک سیستم منبع باز تبدیل شد که براحتی در دسترس همه قرار می‌گرفت. هرکس می‌توانست جزئیات معاملات را نگاه یا چک کند. می‌توانستند ببینند چند بیت‌کوین در یک کیف‌پول وجود دارد. فقط نمی‌دانستند که کیف‌پول متعلق به چه کسی است. کسانی که ledger ها را تنظیم و معاملات را تسهیل می‌کنند ماینر نامیده می‌شوند و بخاطر منبع باز بودن، هرکسی می‌تواند ماینر شود.

رشد بیت‌کوین بدون مشکل نبود. در اواخر ۲۰۱۰ ماینرها از سیستم glitch سواستفاده کردند و ۸۴ میلیون بیت‌کوین ساختند. یک کارگروه دولت در مورد استفاده از ارزهای مجازی برای تامین مالی تروریسم هشدار داد. با اینحال تا پایان سال ۲۰۱۰ بیت‌کوین با قیمت ۵٫۰$ معامله شد و بازار کل بیت‌کوین فراتر از ۱میلیون$ رفت.

تاریخچه بلاک چین

یکی از اولین فرعیات در تاریخچه بلاک‌ چین Namecoin است که یک نام غیرمتمرکز شده برای ثبت پایگاه داده‌هاست. به یک نام مشترک اجازه ثبت می‌دهد و درعین حال به آن یک کلید مخصوص بلاک‌چین می‌دهد. که با یک استفاده از آن، می‌تواند نام دامنه‌ها را با IP آدرس‌ها تطبیق دهد.

۲۰۱۱ : بر اساس تاریخچه بلاک‌ چین ، تا اواسط سال بیت‌کوین ۱۰$ معامله می‌شد و همچنان در حال افزایش بود. The silk road یک سایت دلالی مواد از بیت‌کوین بعنوان ارز استفاده کرد و در اواخر سال این کلاهبرداری موجب متوقف شدن معاملات PayPal/bitcoin شد. در عرض ۴ روز بیت‌کوین بیش از ۶۷٪ ارزش خود را از دست داد. تا اواسط سال ۲۰۱۱ نیز ۲۵۰۰۰ بیت‌کوین از یک کیف‌پول دزدیده شد و به مشکلات اصلی Mt.Gox trading exchange تبدیل شد. هکرها پسوردها را دزدیدند و حساب‌ّهای میلیون‌ها بیت‌کوین را خالی کردند.

۲۰۱۲ : در این سال طبق آنچه در تاریخچه بلاک‌ چین ثبت شده است و طبق گزارش FBI برای ارزهای مجازی مبنی بر اینکه چطور مواد غیرمجاز و مبادلات اسلحه را محقق می‌کند،  قوانینیصادر شد. در حالیکه ارزهای مجازی و بیت‌کوین با کنفرانس‌ها، مجلات، سکه‌های فیزیکی و… در حال به رسمیت شناخته شدن بودند، همچنان با هک‌ها، Ponzi Schemes، و افزایش سوظن دولت‌ها دست و پنجه نرم می‌کردند.

دولت‌ها درباره‌ی اینکه ارزهای مجازی باعث ازبین رفتن اعتماد به ارزهای دولتی می‌شود، اظهار نگرانی کرده بودند. نگران بودند که این ناشناس بودن و بی‌قانون بودن باغث افزایش جرائم، فرار از مالیات، و پولشویی شود. اما بیت‌کوین در مسیر درست و به حقی قدم برداشته بود. در ۲۰۱۲ بیت‌کوین مرکزی بعنوان یک بانک اروپایی رجیستر شد که مطابق قوانین بانکی بود و در ۲۰۱۳ تکنولوژی‌های بیشتر و خرده‌فروشان بیت‌کوین را بعنوان ارز پرداختی قبول کردند.

گروه‌های دیگری تلاش کردند تا بلاک‌چین بیت‌کوین را ارتقا دهند. Yoni Assia، بنیانگذار e-toro، و Vitalik Buterin با یکدیگر همکاری کردند تا پروتکل بیت‌کوین جدیدی بسازند که coloredcoin نامیده شد، که برای کاربران این امکان را فراهم می کرد که ویژگی‌های خاصی را به یک معامله، اختصاص دهند. coloredcoin  طراحی شده بود تا به کاربران این امکان را بدهد که بتوانند کاری بیشتر از یک معاملات انجام دهند و در اولین اجرا ایجاد ارز مجازی را ممکن ساخت.

۲۰۱۳: تا اوایل سال ۲۰۱۳ طول کشید تا بیت‌کوین توانست تمام بحران های سال ۲۰۱۱ را پشت سر بگذارد. اما نوسانات ادامه پیدا کرد. در مارچ ۲۰۱۳ ارزش بیت‌کوین ناگهان ۲۳٪ کاهش یافت و البته این خسارت تا همان شب جبران شد. تا اواسط آپریل بیت‌ کوین به ۲۶۶$ و بازار کل آن به ۱بیلیون$ رسید. اما در عرض چند ساعت یک هک ارزش آن را به کمتر از ۱۲۵$ رساند.(نا مفهوم)

همچنین در ۲۰۱۳ شبکه جرائم مالی آمریکا، اولین قوانین بیت‌کوین را نوشت. دولت آمریکا Mt.Gox trading exchang را با «عدم ثبت نام بعنوان شغل انتقال پول» متهم کرد و ۲۳ کمپانی بیت‌کوین دیگر را برای تخلفات احتمالی احضار کرد. The silk road را منهل و ۳٫۶ میلیون$ بیت‌کوین را ضبط کرد. همچنین نائب رئیس بنیانگذار بیت‌کوین را به پولشویی متهم کرد. در همان سال، آمریکا و آلمان بیت‌کوین را بعنوان پول اعلام کردند. Baidu چین نیز پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کرد اما بعدا بانک مرکزی چین آن را ممنوع اعلام کرد،‌در نتیجه baidu چین نیز این پروسه‌ی پذیرش را متوقف نمود.

Bloomberg بیت‌کوین را بعنوان xbt یک ارزمجازی نشان داد و Ben Bernanke نائب رئیس فدرال آمریکا، در مجلس سنا بیت‌کوین را تحسین کرد. در همین سال Winklevoss twins اولین تلاش خود برای انتشار ETF مبنی بر بیت‌کوین را انجام دادند. تا نوامبر ارزش بیت‌کوین به بیش از ۱۰۰۰$ افزایش یافت.

تاریخچه بلاک‌ چین

Vitalik Buterin به این نتیجه رسید که تکنولوژی بلاک چین به تغییرات بیشتری نسبت به بیت‌کوین نیاز دارد و شروع به ساخت اترویم کرد. این ارز این امکان را محقق می‌کرد که قراردادها در بلاک‌چین نوشته شوند.

۲۰۱۴:در سال ۲۰۱۴ سطح تازه‌ای از ارزش و پذیرش ارزهای دیجیتال شکل گرفت. دولت انگلستان به بیت‌کوین جایگاه VAT-free داد، به طوریکه HM Revenue  وCustoms آن‌ را به عنوان یک پول محرمانه طبقه بندی کردند. قدرت بانکی اروپا، در مواقع تروریست و پولشویی، ارزهای مجازی را موظف می‌کرد تا از قوانین استاندارد مانند بانک‌ها تبعیت کند. مایکروسافت پروسه‌ی پذیرش بیت‌کوین بعنوان یک ارز پرداختی را ادامه داد.

۲۰۱۵: تا ۲۰۱۵، معاملات بیت‌کوین به ۱۰۰۰۰۰ معامله در روز رسید. بیت‌کوین سال را با ۲۳۸$ آغاز کرد و معاملات بیشتری انجام داد و تا پایان سال تا ۴۰۰$ افزایش یافت. گزارش The HM Treasury نگرانی‌هایی درباره‌ی مراقبت از مصرف‌کنندگان و استانداردهای تکنیکی بیت‌کوین را مطرح کرد و گزارشات بانک مرکزی اروپا بدنبال راهی برای کنترل نوسانات بود. برادران Winklevoss باردیگر تلاش کردند که بیت‌کوین ETF را منتشر کنند. کمپانی‌ها نیز تلاش کردند تا crypyo-token و ارزهای مجازی دیگری بسازند.

۲۰۱۶ : بسیاری از کمپانی‌های بین‌المللی، ملی و بومی پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کردند. چینی‌ها به بزرگترین تاجران بیت‌کوین تبدیل شدند چراکه مردم می‌خواستند از کنترل مرکزی دولت فرار کنند. ۸۰٪ معاملات بیت‌کوین در چین انجام شده‌اند. ارزش بیت‌کوین دو برابر شد و به ۹۹۷$ رسید. ارزهای مجازی رقیب و crypto-token ها چند بخش شدند. سازمان مل متحد جهانی غذا از بلاک‌چین اترویم در برنامه‌ریزی غذا رسانی به گرسنگان استفاده کرد.

۲۰۱۷ : طبق تاریخچه بلاک‌ چین در سال ۲۰۱۷ برادران Winklevoss بار دیگر برای بیت‌کوین ETF تلاش کردند و باز شکست خوردند. فکر ساخت ETF ارزش بیت‌کوین را به بالای ۱۳۰۰$ رساند و بار به ۹۷۵$ کاهش یافت. گرچه دوباره به سرعت در عرض چند روز به ۱۲۰۰$ بازگشت و روند رشد خود را ادامه دا. کانادا اولین شبکه peer-to-peer تبادل بیت‌کوین را راه‌اندازی کرد. بیش از ۵۰۰ کمپانی با یکدیگر همکاری کردند تا از تکنولوژی بلاک‌چین بهره ببرند و هزینه‌ها را کاهش دهند. کمپانی‌ها متوجه شدند که سیستم محرمانه‌ی بلاک‌چین می‌تواند امنیت را افزایش دهد، اسناد دقیق را ضمانت کند و بررسی بی درنگ هک‌ها را ممکن می‌کند. IBM بلاک‌چین خودش را با ارائه راه‌حل مشکلات تنظیم سلامت، مالی، و استفاده‌ی دولت ارتقا داد.

ژاپن بطور رسمی بیت‌کوین را بعنوان یک روش قانونی پرداخت، پذیرفت. نقطه‌ی فروش ژاپن AirREGI که در بیش از ۲۶۰۰۰۰ مکان خرده‌فروش استفاده می‌شود، پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کرد. از آنجایی که AirREGI با Alibaba چین همکاری می‌کند، دیدارها و مسافرت‌های چینی‌ها می‌تواند با بیت‌کوین پرداخت شود. این پذیرش جدید، یکی از دلایل این است که ارزش بیت‌کوین سه برابر شده. این امر بدون نوسانات شدید محقق شد و حتی به جایگاه اولیه‌ی خودش بازگشت.

از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads