آذر ۹, ۱۴۰۱

شبکه بلاک‌چین تلگرام: مکان امنی برای تروریست‌ها؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 27, 2019
  • 0
بلاک‌چین تلگرام تروریست

گزارشی ۲۵۳ صفحه‌ای که به تازگی منتشر شده اعلام می‌کند که تروریست‌هایی که از ارزهای دیجیتال برای نقل و انتقال‌های مالی خود بهره می‌گیرند، ممکن است به زودی به شبکه باز تلگرام موسوم به تُن (TON) و رمزارز آن که «گرام» نام دارد روی آورند. این گزارش اعلام کرده که روند مذکور، تهدیدی برای امنیت ایالات متحده به شمار می‌رود.

این گزارش توسط موسسه پژوهش‌های رسانه‌ای خاورمیانه (MEMRI) که در واشنیگتن مستقر است منتشر شد. در این گزارش، مستنداتی ارائه شده که نشان می‌دهد گروه‌های تروریستی داعش و نیز القاعده ممکن است از تلگرام برای امور مالی و نیز هماهنگی‌های داخلی خود استفاده کنند.

استیون استالینسکی که مدیر این موسسه پژوهشی است می‌گوید: «تلگرام منبع اصلی آنلاین برای سازمان‌های تروریستی به شمار می‌رود.»

گرام در عرضه اولیه سکه خود توانست مبلغ ۱/۷ میلیارد دلار را جمع‌آوری کند و به این ترتیب، رکوردی جدید از خود بر جای بگذارد.

استیون استالینسکی می‌گوید: «هر سازمان تروریستی که هم‌اکنون از تلگرام بهره می‌گیرد، به این ارز دیجیتال نیز دسترسی خواهد داشت.»

او می‌گوید سامانه تلگرام از کارایی بالایی برای انتقال ارز دیجیتال و پرداخت‌های خرد در شبکه تُن برخوردار است. این شبکه بسیار سریع عمل کرده و اصول کارکردش نیز مشابه اصول رمزگذاری پیغام‌ها در این پیام‌رسان است.

از آنجا که پلتفرم پرداخت تلگرام (موسوم به تن پیمنت) در داخل اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام قرار دارد، تروریست‌ها به راحتی می‌توانند عملیات مالی مورد نظرشان را انجام دهند.

جالب است بدانید اگر فردی بخواهد به این سازمان‌ها کمک کند، احتمالا باید بیت کوین را از طریق صرافی‌ها تهیه کند و در نتیجه، تراکنش صورت گرفته قابل پیگیری خواهد بود. اما حامیان مالی به راحتی می‌توانند بدون اینکه حتی از اپلیکیشن تلگرام خارج شوند، به این کار بپردازند. به این ترتیب، هیچ راهی برای ردیابی پول جابه‌جا شده وجود نخواهد داشت.

تلگرام هنوز پاسخی درباره این نگرانی‌ها نداده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads