تیر ۱۰, ۱۴۰۱

راه های در امان ماندن از خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 25, 2019
  • 0
خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالي

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتالی در سال های اخیر، سرقت و هک آنها نیز افزایش یافته است. به طوریکه بسیاری از افراد هزینه های هنگفتی را به همین دلیل از دست می دهند. برای جلوگیری از خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی باید ابتدا اطلاعات خود را نسبت به روش های معمول هک بالا ببرید و سپس در مراحل ارتباط با كيف پول خود تمامي جوانب احتياط و ايمني را رعايت كنيد. در ادامه با ارز ديلي همراه باشيد تا اطلاعات بيشتري در مورد جلوگيري از خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی كسب كنيد.

انواع ريسك ها و تهديدها و راه هاي جلوگيري از آنها

در ادامه به انواع خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی و راه های جلوگیری از آن پرداخته شده است:

 کلید خصوصی خود را گم کنید

مسلما ساده ترين راه از دست دادن ارزهاي ديجيتالي گم كردن رمز خصوصي كيف پول‌ است. بدون این رشته پیچیده از كاراكتر ها، شما هیچ راهی برای دسترسی به وجوه ارز ديجيتالي خود ندارید. شما از کلید خصوصی خود برای امضای معاملات استفاده می کنید، بنابراین بدون آن، قادر به ارسال هیچ ارزی از کیف پول خود نمی باشید.

راه هاي جلوگيري از خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی، با استفاده از اين روش: براي از دست ندادن ارزهاي ديجيتالي در زمان گم كردن كليد خصوصي بايد تعدادي كپي از كليد خصوصي خود داشته باشيد. يا اينكه كليد خصوصي خود را در يك فايل شخصي و بدون دسترسي ديگران ذخيره كنيد. روش ديگر استفاده از كيف پول كاغذي است. به ياد داشته باشيد كه در صورت گم شدن كليد خصوصي هيچ كس قادر به بازيابي آن نخواهد بود.

 اطلاعات بحرانی رمزنگاري نشده را ذخیره کنید: فرض کنید که فرد هكر به اطلاعاتی که بدون رمزگذاری در رایانه خود ذخيره می كنيد، دسترسی دارد. هکرها بیش از دو میلیون دلار از یان بالینا، یک معامله گر معروف ارز ديجيتالي، سرقت كردند؛ چرا كه او نسخه های ساده متن کلیدهای خصوصی خود را در Evernote نگه مي داشت.

 خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالي

شما باید هرگونه اطلاعات مهم، از جمله کلیدهای خصوصی و عبارات عبوری را که در رایانه خود ذخیره می کنید را رمزگذاری و محافظت کنید. برای ایجاد یک لایه امنیتی بیشتر، ایمیل های خود و هر کانال ارتباطی دیگری را که می توانید، رمزگذاری کنید.

بهترين كار نوشتن عبارت كليدي روي كاغذ و ذخيره آن در صندوق امانات يا گاو صندوق است.

ذخيره ارزهاي ديجيتالي در صرافي ها

صرافي ها همواره به دليل ساختاري متمركز و ذخيره سازي مقدار زيادي ارز، مورد هدف و حمله هكرها قرار مي گيرند. براي جلوگيري از بروز اين مشكل مي توانيد، حجم كوچكي از ارزهاي ديجيتالي خود را در پلتفرم هاي تجاري‌ ذخيره كنيد و بقيه ارزهاي خود را در كيف پول سخت افزاري نگهداري كنيد.

استفاده از گذرواژه ضعيف يا رمز عبورهاي تكراري

گذرواژه‌های ضعیف فقط کلمات یا عباراتی نیستند که به راحتی حدس زده مي شوند. اگر رمز عبوری پیچیده دارید اما از آن برای چندین حساب استفاده می کنید، اقدام امنیتی ضعیفی را دنبال می کنید. هك يا سو استفاده در يكي از اين پلتفرم ها مي تواند به طور بالاقوه اي روي هر حساب کاربری که از آن رمز عبور استفاده می کنید، تأثیر بگذارد.

بنابراين براي جلوگيري از خطرات از دست دادن ارزهاي ديجيتالي نبايد از يك رمز براي چندين پلتفرم استفاده كنيد. جهت انتخاب رمز عبور مناسب بايد تركيبي از حروف بزرگ، كوچك، اعداد و نمادها را استفاده نماييد.

خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالي

استفاده نكردن از تاييد ۲ مرحله‌اي (۲FA)

احراز هویت دو عاملی برای هر عملکرد مهم رمزنگاری بسیار مهم است. بدون داشتن ۲FA، یک مجرم فقط با نام کاربری و رمز عبور می تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند. اگر ۲FA را فعال کنید، هکر برای دستیابی به اطلاعات شما نياز به تلفن، حساب ایمیل یا حتي خودتان دارد. اکثر پلتفرم های ارزهای دیجیتالی از ۲FA پشتیبانی می کنند، اگرچه در نوع پیاده سازی با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما امنيت حساب شما را تضمين مي كنند. از جمله پر كاربردترين روش هاي  ۲FA مورد استفاده در اين ارزها، پیام کوتاه و ایمیل مي باشد.

حمله فیشینگ

یکی دیگر از روش های خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی حملات فیشینگ است. کلاهبرداری فیشینگ یکی از متداولترین روش هایی است که مجرمان برای به دست آوردن اعتبار ورود به سیستم و کلیدهای خصوصی می توانند استفاده کنند. فیشرها غالبا با شما تماس می گیرند و مدعی می شوند که در فضاهایی نظیر صرافی، dApp یا کیف پول متخصص هستند. آنها همه چيز را اعمم از برند، URL وب سايت و … را كپي مي كنند و شما تحت فشار قرار مي دهند تا اعتبار حساب خود را براي آنها ارسال كنيد.

چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید تا از کلاهبرداری فیشینگ جلوگیری کنید:

  • همیشه URL ها را به طور مستقیم در نوار آدرس خود وارد کنید.
  • روی لينك هاي مشکوک کلیک نکنید.
  • کلیدهای خصوصی خود را در هر سایتی، حتي سايت هاي قابل اعتماد بارگذاری نکنید.
  • علاوه بر این، اطلاعات را از طریق کانالهای ارتباطی متعدد بررسی کنید.

نتيجه گيري

برخلاف بانک هایی که دارای بیمه FDIC هستند، هیچ بیمه ای برای از دست رفتن ارزهاي ديجيتالي شما وجود ندارد. اگر کسی رمز ورود شما را سرقت کند یا شما کلیدهای دستیابی به آن را گم كنيد، ديگر شانسي براي دسترسي به ارزهاي ديجيتالي خود نداريد.

وقت خود را برای مطالعه روي ایجاد تدابیر امنیتی مناسب بگذارید تا از  اشتباهات رايج و خطرات از دست دادن ارزهای دیجیتالی در اين راه جلوگيري نماييد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads