آذر ۹, ۱۴۰۱

کارت گرافیک یا ASIC ! کدامیک بهتر است؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 24, 2019
  • 0
asic یا کارت گرافیک

استخراج ارزهای دیجیتالی به تازگی طرفداران زیادی در اقصی نقاط دنيا دارد. برای استخراج، افراد معمولا از  کارت گرافیک یا ASIC استفاده می کنند. به همین منظور افراد تازه وارد در این عرصه همواره در انتخاب سخت افزار مناسب برای این کار احساس سردرگمی می کنند. از این رو در این مقاله ارزنگار به مقایسه بین ASIC و کارت گرافیکی پرداخته است. اگر شما نیز در انتخاب بین کارت گرافیک یا ASIC مردد هستید حتما تا پایان، این مقاله را مطالعه کنید.

مقایسه ASIC و كارت گرافيک

به تازگي دستگاه هاي ASIC تبديل به اولين سخت افزارهاي استخراج شده اند؛ چرا كه به صورت اختصاصي براي استخراج يك ارز به خصوص با سرعت بالا، ايجاد شده اند. از اين رو هیچ سخت افزار دیگری نمی تواند با یک ASIC در اين جبهه رقابت کند.

كارت گرافيكي داراي اهداف كلي براي محاسبه همه چيز است. اين نوع سخت افزارها به ويژه در  زمینه گرافیک و استخراج ارزهاي ديجيتالي به خوبي عمل مي كنند.

یک پردازنده گرافیکی از نظر قدرت قدرت یا کارآیی نمی تواند با ASIC ها رقابت کند. استفاده از دستگاه های ASIC و نصب و راه اندازی آنها بسیار راحت است و علاوه بر آن قیمت خرید آنها نیز بسیار ارزان تر از بستن یک سیستم کارت گرافیکی می باشد. در ادامه به صورت جزیی تر به بررسی و مقایسه کارکرد ASIC و کارت گرافیک پرداخته شده است.

asic یا کارت گرافیک

قدرت هش

از نظر میزان هش، ASIC  ها قدرت بیشتری نسبت به کارت های گرافیکی دارند. مسلما در قدرت هش کارت های گرافیکی قادر به رقابت با دستگاه های ASIC  نیستند اما قادر به استخراج هر ارز دیجیتالی و همچنین انجام کارهایی دیگر می باشند.

مقدار ایجاد بلاک جدید برای هر ماینر ثابت است و این به معنای این است که سهم شما از این پاداش به طور مستقیم متناسب با نرخ هش نیست بلکه به کسری از کل شبکه hashrate مرتبط است.

بهره وری

از نظر بهره وری و کارآمدی تعادل نسبی بین دستگاه ASIC  و کارت گرافیک وجود دارد و هر شخصی قادر به خرید هر یک از این ۲ سخت افزار متناسب با هدف و شرایط خود می باشد.

توجه کنید که برای کاهش میزان انرژی خود لازم به تعویض دستگاه ASIC  همانند دستگاه فعلی نیست؛ چرا که اکثر ASIC ها ۸۰۰ وات انرژی می سوزانند و این مقدار ۸۰۰ وات در ASIC قدیمی تر دقیقاً به اندازه ۸۰۰ وات در ASIC جدید است و قبض برق شما پایین تر نمی شود.

راحتی در استفاده

نصب و استفاده از دستگاه های ASIC بسیار ساده و آسان است اما سودآوری همواره معکوس با استخراج آسان است. چرا که به طور کلی وقتی تقریباً هیچ مانعی برای موفقیت وجود ندارد و وقتی همه برنده هستند، در واقع هیچ کس برنده نیست.

برای لحظه ای تصور کنید یک رقابت ۱۰ میلیون دلاری داشته باشید، وقتی تمام کاری که باید انجام دهید این است که دست خود را برای پیروزی بالا ببرید. چه اتفاقی می افتد؟

یک میلیون نفر شرکت می کنند و دست خود را بالا می برند و ۱۰ میلیون دلار را تقسیم می کنند و با ۱ دلار کمتر از هزینه ورود به خانه خود می روند. در واقعیت تقریبا مشابه کار با دستگاه های ASIC است.

نصب کارت های گرافیکی کمی پیچیده تر و سخت تر از دستگاه های ASIC است. استخراج با استفاده از کارت های گرافیک برای ارزهای دیجیتالی نظیر اتریوم، ZCash و Monero که دیگر افراد در آن زیاد کار نمی کنند، سودآورتر است.

asic یا کارت گرافیک

قیمت

دستگاه های ASIC نسبتا ارزان قیمت هستند و تقریبا با ۲۰۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ دلار متناسب با میزان هش و انرژی مصرفی قابل خریداری می باشند. هر ASIC تقریبا ۲۴/۷ بیت کوین تا زمانی که کارایی لازم را داشته باشد، استخراج می کند.

ASIC ها اساسا یک ماشین استخراج بیت کوین هستند و برای کار دیگری قابل استفاده نمی باشند. در حالی که با GPU ها می توان چندین نوع ارز دیجیتالی استخراج کرد و در زمان کاهش سودآوری از آن برای بازی استفاده کرد یا حتی فروخت.

استفاده از کارت های گرافیکی برای استخراج تقریبا گرانتر از دستگاه های  ASIC است؛ چرا که یک سیستم مدولار است و یک دستگاه واحد نیست.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا اشاره شد، دستگاه های ASIC برای استخراج بیت کوین هزینه های کمتری دارند و در عین حال نصب و راه اندازی و قدرت هش آنها نیز بیشتر است. این دستگاه های صنعتی برای شرکتهای بزرگ مناسب هستند که شرایط ایده آلی برای سودآوری آنها وجود دارد.

کارت های گرافیگی برای استخراج چندین ارز دیجیتالی دیگر نظیر اتریوم و ZCash و Monero سودآور است و در زمان کاهش سودآوری قابل استفاده برای گیمرها است. از این رو در مقایسه ASIC يا كارت گرافيك باید شرایط، محیط مورد نظر، قیمت برق و دستگاه در نظر گرفته شود و متناسب با آن خریداری شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads