آذر ۵, ۱۴۰۱

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 20, 2019
  • 0
کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال ، یک کیف پول دیجیتالی ایمن است که برای ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین استفاده می شود. بیشتر سکه ها یک کیف پول رسمی دارند. به منظور ورود به دنیای ارزهای دیجیتالی و مبادله آنها، باید از یک کیف پول رمزنگاری استفاده کنید. برخی از کیف پول ها برای یک ارز دیجیتالی خاص ساخته شده اند، در حالیکه برخی دیگر می توانند برای بیش از یک سکه مورد استفاده قرار گیرند، برخی از کیف پول ها را خودتان مدیریت خواهید کرد و برخی دیگر (مانند موارد موجود در صرافی ها) قابل مدیریت شخصی نمی باشند. در ادامه جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کیف پول های ارزهای دیجیتالی و نحوه کار آنها با ارزنگار همراه باشید.

کیف پول ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

به طور کلی هر کیف پول با یک یا چند ارز دیجیتالی کار می کند و قادر به ذخیره یک یا چند آدرس عمومی خاص رمزنگاری است. (آدرس های عمومی مانند شماره حساب های خاص ارزهای دیجیتالی می باشند و می توان از آنها برای دریافت نوع خاصی از ارزهای دیجیتالی استفاده کرد و به صورت عمومی به اشتراک گذاشت، به طور کلی هر آدرس مربوط به کلیه معاملات مربوط به آن آدرس در قسمت بلاکچین سکه است).

کیف پول ارزهای دیجیتال

یک کیف پول به شما این امکان را می دهد معادلات مرتبط با یک آدرس را مشاهده و تا زمانی که صاحب آدرس باشید، وجوه خود را در بلاکچین منتقل کنید.

ارائه آدرس شخصی با یک کلید خصوصی (یک کد مخفی مرتبط با یک آدرس عمومی) در کیف پولهای غیر حضوری انجام می شود.

در اصل یک کیف پول، شبیه به پلت فرم حساب بانکی آنلاین شماست. آدرس شما مانند شماره حساب شما است ، بلاکچین مانند دفترچه بانک شما می باشد. در  کیف پول های custodial، متولی کمی شبیه بانکدار شما است.

نکات مهم کیف پول ارزهای دیجیتال

کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک نگذارید

همانطور که از نام کلیدهای خصوصی پیداست، می توانید آدرس عمومی خود را به صورت عمومی به اشتراک بگذارید، اما هرگز نباید کلیدهای شخصی و رمزهای عبور خود را با کسی به اشتراک بگذارید.

ارزهای دیجیتالی روی بلاکچین قرار دارند و در کیف پول ذخیره نمی شوند

ارزهای دیجیتالی در واقع در یک کیف پول ذخیره نمی شوند، آنها در شبکه بلاکچین ذخیره می شوند. در واقع کیف پول توکن ها را ذخیره نمی کند بلکه آدرس ها را ذخیره می کند. به عنوان مثال بیت کوین،  با blockchain Bitcoin در تعامل است و این امکان را برای انتقال بیت کوین بین آدرس های مختلف توسط مالکان شخصی خود فراهم می کند.

انواع کیف پول

ارزهای دیجیتالی به صورت آنلاین، آفلاین، موبایل، سخت افزاری، دسکتاپ و پیپر ذخیره می شوند. کیف پول های عرضه شده می توانند برای مشاهده مانده ارزهای دیجیتالی و انجام تراکنشات مورد استفاده قرار گیرند. بعضی از کیف پولها بیش از یک روش دسترسی ارائه می دهند، به عنوان مثال؛ کیف پول Bitcoin.com هم یک برنامه دسکتاپ و هم یک برنامه تلفن همراه است.

انواع مختلفی از کیف پول ارزهای دیجیتال عبارتند از:

کیف پول فول نود

این کیف پول به شما امکان کنترل کلید خصوصی را می دهد و دارای یک نسخه کپی کامل از بلاکچین است. هر ارز دیجیتالی از این نوع کیف پول رسمی برخوردار است و می توان آن را در GitHub رسمی سایت پیدا کرد (اغلب در وب سایت رسمی ارز دیجیتالی وجود دارد).

کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول تلفن همراه

کیف پولی است که به صورت اپلیکیشن روی تلفن همراه اجرا می شود.

کیف پول آنلاین

کیف پول آنلاین یک کیف پول مبتنی بر وب است. از این رو هیچ برنامه ای را دانلود نمی کنید، بلکه داده ها روی یک سرور واقعی یا مجازی میزبانی می شوند. برخی از کیف پول های آنلاین کیف پول های ترکیبی هستند که امکان رمزگذاری داده های خصوصی را قبل از ارسال به سرور آنلاین فراهم می کنند.

کیف پول نرم افزاری

هر کیف پول مبتنی بر نرم افزار را یک کیف پول نرم افزاری می نامند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری به صورت اختصاصی برای نگه داشتن ایمن ارزهای دیجیتالی ایجاد شدند، این کیف پول ها شبیه به USB می باشند. تمامی تراکنش ها و دریافت داده ها در این کیف پول ها به صورت آنلاین است، اما انتقال و ذخیره کلید خصوصی  آن به صورت آفلاین می باشد.

کیف پول کاغذی

این نوع کیف پول به شما این امکان را می دهد که با استفاده از یک کیف پول کاغذی، ارز دیجیتال خود را ارسال و دریافت کنید. در واقع کیف پول کاغذی امکان چاپ کلیدهای خصوصی و عمومی روی برگه را فراهم می کند.

­ Coin-specific

کیف پولی که فقط با یک سکه خاص کار می کند.

Network-specific

کیف پولی است که می تواند چندین توکن را در یک شبکه واحد نگه دارد.

Universal / multi-asset / multi-coin

کیف پولی است که می تواند آدرس های چندین سکه را نگه دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads