آذر ۱۰, ۱۴۰۰

نسل بعدی بلاکچین که باید شاهد پیشرفت‌ آن باشیم

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 19, 2019
  • 0

بیت‌کوین اخیرا به دهمین سالگرد تولدش نزدیک می‌شود. تنها ۱۰ سال گذشته و همچنان شبکه در محدوده‌ی ۷ معامله در هر ثانیه قرار دارد، با میانگین زمان تایید بلاک در ده دقیقه! در این مقاله از ارزنگار برخی از قابل توجه‌ترین نمونه‌های پروژه‌هایی را آورده‌ایم که نقش عمده‌ای در پیشرفت و توسعه نسل بعدی بلاکچین دارند.

افزایش مقیاس پذیری بلاک‌چین

درست است که مقیاس پذیری و سرعت دپارتمان بیت‌کوین خیلی خوب عمل نمی‌کند. اما آنچه که نمی‌توان از آن خرده گرفت، دفاع قدرتمند امنیت شبکه است. در حقیقت یکی از دلایل مهم این است که توسعه‌دهندگان با نفوذ بیت‌کوین مخالف افزایش سقف بلوک‌ها برای رشد سرعت و مقیاس پذیری بیت‌کوین هستند، چرا که این امر ممکن است باعث کاهش امنیت شبکه شود. در ازای امنیت فوق‌العاده شبکه، سطح راندمان و بهره‌وری شبکه کمی کند خواهد بود.

نسل بعدی بلاکچین

اما یک راه‌حل که می‌تواند نگرانی‌های گفته شده را کم کند، امضای Schnorr است. در حالت فعلی بیت‌کوین فضای قابل توجهی را به امضاهای دیجیتال اختصاص می‌دهد. برای مثال اگر بخواهید وجوهی را از آدرس‌های بیت‌کوین مختلف به یک آدرس واحد منتقل کنید، برای هر تبادل به یک امضای منحصر به فرد نیاز خواهید داشت.

در عوض، امضای Schnorr این امکان را فراهم می کند که برای هر دسته از معاملات فقط یکبار بصورت دیجیتالی امضا شوند که متعاقبا اساس بلاک‌چین را کارآمدتر میکند. همچنین این امضاها برای صاحبان کیف پول مشترک این امکان را فراهم می‌آورد که قبل از صدور مجوز هر تراکنش، ملزم به امضای معامله باشند.

Al و بلاک‌چین دست به دست می‌شوند

پروژه‌ای که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم؛ Velas‌ است. استارتاپی در سوئیس به دنبال این است که با در نظر گرفتن فرایند تصمیم‌گیری، قابلیت‌های بلاک‌چین و نرم‌افزارهای مصنوعی را افزایش ‌‌دهد. تیم velas‌ از این پیشرفت تئوریکی خلاقانه بعنوان «شهود مصنوعی» یاد می‌کند.

حمایت کردن از اکوسیستم بلاک‌چین velas، یک مکانیزم جمعی است که «اثبات شهود مصنوعی» (AIDPOS)نام گرفته است. به عبارتی دیگر، چهارچوب AIDPOS تعادل کاملی بین سرعت، مقیاس پذیری، غیرمتمرکز سازی و امنیت ایجاد می‌کند. چیزی که نسل اول بیت‌کوین و اتریوم هنوز به آن دست نیافته‌اند.

در واقع velas‌ ادعا می‌کند که شبکه‌ی اختصاصی‌اش قادر به انجام ۳۰.۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه است. این توان عملیاتی می‌تواند به اندازه‌ای باشد که نیازهایی که در دنیای واقعی وجود دارد را تسهیل کند، مخصوصا زمانی که کسی متوجه بشود پرداخت جهانی شبکه‌ای ویزا فقط به ۱.۷۰۰ ثانیه زمان نیاز دارد.

در همین زمان، چهارچوب AIDPOS  به ۸۰ درصد اعتبار جمعی نیاز دارد که متعاقبا این اطمینان را حاصل می‌کند که شبکه امن است.

غیرمتمرکز سازی در دنیای وب

بسیاری از افرادی که با تکنولوژی بلاک‌چین درگیرند، بر این باورند که غیرمتمرکز سازی باید در شبکه جهانی وب گسترده‌تر شود. به عبارت دیگر، تقریبا در مورد زیرساخت‌های تغییر ناپذیر بلاک‌چین، اطلاعات باید بطور دائمی آنلاین باقی بمانند بدون تهدیدات سانسوری!

نسل بعدی بلاک چین

یکی از پروژه‌هایی که نیاز به غیرمتمرکز سازی در اکوسیستم دیجیتال را تشخیص داده، Arweave است. این فناوری با استفاده از Permaweb‌ انقلابی خودش، نه تنها اطلاعات کم‌هزینه و بسیار مقیاس پذیر را دخیره می‌کند،‌ بلکه اطلاعات، توسط هیچ شخص سومی نمی تواند اصلاح یا دستکاری شود.

این مسئله در اوایل امسال بسیار مفید بود، زمانی که Cogen و کمپانی True USD، صراحتا permaweb‌ را خراب کردند. همچنین باید گفت که بیش از ۵۰ داپ شخصی مانند Scribe، Email Proof و Albatros، قبلا برنامه‌های خود را در بالای permaweb ساخته‌اند که تعداد کاربران آن‌ها همچنان به سرعت در حال افزایش است.

از نظر تکنیک‌های اساسی، که پیشرفت‌هایی هستند که ما باید شاهدشان باشیم، Arweave از نسخه نسل بعدی تکنولوژی ledger استفاده می‌کند. این پروتکل که با نام blockweave شناخته می‌شود، با «درست کردن» بلوک‌ها در شبکه، آن‌ها را تایید می‌کند. برخلاف روش خطی‌ای که چهارچوب‌های بلاک‌چین موجود بر آن تکیه دارند.

با افزایش میزان داده‌ های ذخیره شده در شبکه، میزان hashing برای اجماع و توافق کاهش می‌یابد، در نتیجه هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها کاهش می‌یابد، آن را از پرداخت مکرر هزینه‌های مجازی و کدگذاری شده، و رقبای سنتی، ارزان‌تر می‌کند.

Blockweave از یک مکانیزم جمعی خلاقانه به نام «اثبات دسترسی» استفاده می‌کند که این امکان را می‌دهد که سرعت شبکه به ۵۰۰۰ معامله در هر ثانیه افزایش یابد. علاوه بر این، arweave‌ ، Blockshadowing را معرفی می‌کند، الگوریتم توزیع بلاک انعطاف پذیر معاملات، که تکنیک‌های فعلی سایر بلاک‌چین‌‌ها را بهبود می‌بخشد.

آینده تکنولوژی و نسل بعدی بلاکچین روشن است

پروژه‌های جدیدی که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند با وجود سرعت پایین تبادلات، ناتوانی در مقیاس، فرایندهای ناکارآمد اعتبارسنجی معاملات،  در حال ارائه راه‌حل‌های جدیدی هستند تا بتوانند این نقص‌ها را برطرف کنند. حال که این پروژه‌ها در دوران ابتدایی خود هستند، جامعه‌ی بلاک‌چین برای نسل بعدی بلاکچین باید مراقب پیشرفت آن‌ها باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads